Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '11

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
23952
 

‘Boşanmak zorundayım ama korkuyorum’ boşanmayı düşünen kadının 10 kaygısı

‘Boşanmak zorundayım ama korkuyorum’ boşanmayı düşünen kadının 10 kaygısı

Boşanmaya karar verme, hiç de kolay değildir. Evliliği yürümediği halde boşanma korkusu yaşayan bir kadından gelen mail de, bu süreçte yaşanan kaygıların ne denli yoğun olduğunu ortaya koyuyor:

“On üç yıllık evliyim. İki çocuğum var. Eşimle dört yıldan bu yana, neredeyse her gün kavga yapıyoruz. Aramızda sevgi saygı kalmadı. Aldatmada, birlikte olduğu kadını evime getirecek kadar da ileri gitti. Elimde şiddet gördüğüme dair raporum da var.

Artık onun sesi bile beni rahatsız ediyor. Odalarımız bile ayrı. Kendisine ‘anlaşarak boşanmayı’ önerdim. Kabul etmedi. ‘İstersen dava aç. Çocukları da al, annenlere git. Mahkemenin belirleyeceği nafakayı öderim,’ dedi.

Artık eşimin yüzünü bile görmek istemediğim halde, boşanmaya korkuyorum. İki çocuğum da özel okulda okuyor. En çok da çocuklarımı okutamama endişesi içindeyim.”

“Bu durumda ne yapması gerektiğini, dava açması durumunda maddi ve manevi tazminat davası açabileceğini ve nafaka da isteyebileceğini,” anlattım.

Kendisine, “Eşinize, ‘onu sevmediğinizi’ söylediniz mi?” diye sordum “Evet, hem de defalarca, ‘Onu sevmediğimi, hatta tiksindiğimi’ söyledim,” dedi.

Kadın eşine “onu sevmediğini ve tiksindiğini” söylüyor. O, halen boşanmayı kabul etmiyor. İşte ben bunu anlayamıyorum. Bunu anlayan birisi varsa bana anlatsın.

Peki, boşanmak zorunda oldukları halde boşanma kararı veremeyen kadınların kaygıları neler?

1)Çocukları ve kendisi için ekonomik sıkıntı yaşama endişesi,

2)Çevreye ve aileye kararını kabul ettirememe ve sürekli bu konuyla ilgili sorulara muhatap olma, kaygısı,

3)Çocuklarına bunu ileride açıklayamama, (Anne ‘Bunu neden yaptın?’ sorusuna cevap bulma zorluğu.)

4)Ortak dostlardan kopma endişesi,

5)Soyadının değişecek olması, (Sahip olduğu, nüfus cüzdanı, ehliyet, hesap cüzdanı, ruhsatını değiştirmek zorunda kalacak.)

6)Yaşadığı hayat standardını yakalayamama,

7)Yeni bir hayat kuramama, yani ‘Tek başına kalacağım’ korkusu,

8)Alıştığı hayattan vazgeçmenin zorluğu, (Alışkanlıklardan kopmak kolay değildir.)

9)Boşanma sürecinde karşılıklı suçlamaları ve çatışmaları göze alamama.

10)Kusur tamamen erkekte de olsa çoğu zaman haksız görülen kadın oluyor. Bu toplumsal gerçek de kadının en önemli endişeleri arasındadır.

Boşanma sürecinin hiç de kolay olmadığını, yaptığım araştırmalardan dolayı biliyorum. Elbette evliliği ayakta tutmak için de gereken özveriyi ve çabayı göstermek gerekir.

Ama artık evlilik bir işkenceye dönüştüyse, boşanmak her iki taraf için de zorunlu hale gelmiş demektir. Çocuklar açısından da her gün anne babanın kavga yaptığı bir ortam, yarardan çok zarar getirir.

Değerli okurlarım, yorumlarınızı bekliyorum.

Harika bir hafta diliyorum.

Cengiz Hortoğlu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

% 50 si eşlerin birbirlerini iyi tanıyamadıklarından bitiyor ..E tamam bizi mtabumuz var ancak,yılın dört ayı birlikte yaşama,huyunu suyunu göstermelik bil (ne kadar candan olsa da göstermelik,yapmacık) ..Birlikte uyanma ..sorumluluk alma ..Anne baba himayesi ..sonuç .. ortada ..gerçekten biribirini iyi tanıyarak evlenenler daha doğrusu bu işin ciddiyetini anlayıp evlenenlerin süreleri daha uzun olur ..Şıpsevdi evlendim ..Aşık oldum gözüm kör oldu evlendim ..mantık evliliği yaptım evlendim ..sonuç ..cehennem hayatı ..yeminler vs ler hep boşa ..bir ömür boyu seveceğim en kötü günümüzde seveceğim ..hikaye ..İnsankendini bilirse olayın ciddiyetini anlayarak bilinçli olarak evlenirse iyi ..Birde yukarıda da yazdığım gibi Artık gezmeden tozmadan kaçamak ilişkilerden doymuş olmak en önemlisi,hiçbir şey yaşamayan insan iyinin ya da kendisinin ne olduğunu nereden bilir ????

Shan Cakiroglu 
 15.03.2011 14:36
 

Değindiğiniz nokta çok önemli. Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kapsayan bu haftada böyle bir yazı harika olmuş. Bir daha ki yazınızda ya da yazılarınızda TCK da ve Anayasa'da kadınlara verilen hakları derleyen bir yazı yazarsanız daha da harika olur. Bir erkek olarak bunu sizden arz ederim.

Erkan Karaca 
 08.03.2011 10:45
 

boşanma oranlarının bu kadar artması, boşanan çiftlerin çocuklarının olumsuz etkilenen psikolojisi, maddi sıkıntılar vs. tüm bunların düşüncesi bile daha evlenmeden insanı evlilikten soğutuyor. insan kime nasıl güveneceğini şaşırıyor. bundan dolayı, gençlerin kendini iyi tanıması ve yetiştirmesi lazım. çünkü boşanmaların temel nedenlerinin arasında evliliklerin bilinçsizce yapılmış olmasının payının büyük olduğunu düşünüyorum...

S Ak 
 08.03.2011 8:48
 

Annem babamla tam 23 sene evli kaldı. Daha önce boşanmadı çünkü çocuklarının büyümesini bekliyordu. Ekonomik kaygılarda cabası. Biz iş güç sahibi olana kadar beklemek zorunda kaldı. Ablamda aynı kaygıdan boşanamıyor. Ekonomik neden bence en önemli faktör boşanamamada.Kadın evlenince çalışmayı bırakmamalı. Kadın çalışmalı.

utku aras 
 07.03.2011 16:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 919
Toplam yorum
: 551
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 4140
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

CENGİZ HORTOĞLU Cengiz Hortoğlu Gaziantep'te doğdu. İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster