Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '11

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
477
 

“Bu katliamı kim durduracak?”

“Bu katliamı kim durduracak?”
 

Poyrazköy balık rezaleti!


“Bu katliamı kim durduracak! Bu sabah Poyrazköy limanından yüklenen çinakoplar, yakalanma korkusu içinde ki kamyonet şoförü tarafından, kaleden aşağıya dökülmüştür. Bu rezaleti oradaki balıkçı arkadaşlarımız telefon ederek bildirdiler! Soruyorum oradaki koop başkanı ne yapıyor? Ankara’da ne işle meşgul?" (www.balikavi.net)

 &&&

2/2 de takılı kalıp 2/1 de ki rezilliği sorgulamaktan kaçınan yalancı pehlivanlara kapaklık bir konu! Azıcık aklınız varsa muharebe alanını iyi belleyecek, kimin dost kimin düşman olduğunu iyi seçeceksiniz! Uskumru, orkinos, kılıç balığı, kalkan, mersinbalığı gibi lüferimizin de soyunun kurumamasını istiyorsanız, safınızı iyi belirleyin.!

Dinamit ve kireç bombası, ağ, kafes, sepet, serpme, trıvırı kullanmayan amatör olta balıkçılarının alnından öperim! Çapari, sahte balık, rapala, meps ve yemli oltalar ile balıkçılık yapan amatör olta balıkçılarının tuttukları balıklar helal olsun diyorum!

İnsanda azıcık vicdan olmalıdır. Amatör olta balıkçılığı ibadet gibidir! Allah ile kul arasındadır! Kaş yapayım diye göz çıkaran insanlar, kendilerinde olmayan dürüstlüğü, doğruluğu başkalarında arama, sorgulama yanlışına nasıl düşerler? İllaki sorgulayacaksanız, kişiyi değil; sektörü sorgulayın! İşte size fırsat; bakın günlerce televizyonları ve açık oturumları meşgul eden poyraz köy kop. Bşk. nın söz sahibi olduğu liman taşına çıkarılan ve satılmak için kamyonete yüklenen, tutulması yasak lüfer yavruları!

Kamyonet şoförü yakalanacağını anlayınca balıkları kale duvarından aşağı boca etmiş. Tarih 17 Kasım 2011 Perşembe.

Bir süre önce (06.10.2011 saat 11.15) Ulusal kanalda canlı yayında
Sürkoop Bşk. Ramazan Özkaya, İstanbul birlik Bşk. Erdoğan Kartal ve Poyrazköy koop. Bşk. Mustafa Kokoş ve balıkçı dostu Halit Konanç; balıkçılığımızın ve balıkçıların sorunlarını konuştular. Program 40 dakika sürdü. Bu toplantıdan bir bölümü tüm orijinal haliyle, noktasına virgülüne dokunmadan size aktarıyorum.

Sunucu:

Yani balıkçılık bugün idam sehpasında mı?

İstanbul birlik. Bşk. Erdoğan KARTAL:  Balıkçılık eee balık teknesiyle balıkçısıyla şu anda evet doğru idam sehpasında. Ben biraz farklı şeyleri söylüyorum. Bunun... biz o gün bu gerçekleri sakladık. Geçmişte de gerçekler böyleydi. Bu hale gittiğimiz belliydi. Bunları inanın kendimizden bile sakladık.

Şimdi sahada aynı durumdayız. Şimdi herkes tekneleriyle, kendileriyle yani herkes idam sehpalarında...

Bir örnek; teknelerin küçüğü büyüğü hepsi borç içinde şimdi; bankalara ve kabzımallara... Borç içindeler şimdi. Yani balıkçılık iyi gitmiyor her sezon borç üzerine borç katılıyor. Balıkçı bu açıdan zor durumda;

Bunun tedbirleri zamanında alınmış olsaydı yani biz idam sehpasına gittiğimizi birbirimizden de saklamamış olsaydık, bugün sahada bunlar olmayacaktı diye düşünüyorum.

Sunucu: Sayın Kokoş “Birbirimizden saklamamış olsaydık” Bence bunu açmak lazım... Eee nedir bunun tercümesi? Yani balıkçıların sorunlarını birbirinizden saklamanız konusu;

Poyrazköy koop. Bşk. Mustafa Kokoş: Balıkçılığın sorunlarını biz birbirimizden saklamadık ki! Bakın başkanlarımda burada biz hep paylaştık bunlar biz hiçbir zaman...

Sunucu: kimden sakladınız?

Poyrazköy koop. Bşk. Mustafa Kokoş: Biz kimseden saklamadık bizi duyan olmadı zaten biz konuştuk biz anlattık dertlerimizi insanımızı ama duyan olmadı. Son zamanlarda duymaya başladılar... Devletimiz sağ olsun! Eee şeyde bugün tüm dünyada ee...

Bugün dünyada balıkçılıkla uğraşan ne kadar ülke varsa o ülkenin balıkçılıkla ilgili bakanlığı var. Bugün bizim balıkçılıkla ilgili bakanlığımızı bırakın balıkçılıkla ilgili bi...

Balıkçılıkla ilgili su ürünleri genel müdürlüğü kuruldu onu bile hayvancılığa bağladılar.

Yani siz nereye gidiyorsunuz, nereye kadar gideceksiniz bu şekilde? Ne yapacaksınız?

Siz denetimlerinizi yapmazsanız, ver...  (Allah söyletiyordu az kaldı vergi meselesi) balıkçılığı desteklemezseniz ama bugün hıb... bıp... mecbursunuz yani... Çipura levreğe verilen desteğin dörtte birini balıkçılara verseniz hıı bu balıkların stokunu arttırır.

Siz bir kere balıa... (balığa)

Türkiye’deki balıkçıların...

BÜTÜN TÜRKİYE’DEKİ DİYOLUM... (Diyorum)

Kota getirmezseniz, her balıa...

Bakın her balıa diyorum...

Yani istavriti, lüferi, kınalı k... * tekiri hı mı? Getirmezseniz... al işte bu teknolojiyle... katılıyorum ben hı mı (arkadaşlarını gösteriyor) teknolojiyle hı mıı... biz bunu çok kısa sürede bitiririz zaten...

Ama siz balıkçı...

Şu an Türkiye’deki denizlerimizde avcılık yapan balıkçı ruhsatı 17 700 galiba o civarlar da...

Siz bu balıkçılıkla ilgili yani bu ....(anlaşılmayan bir şey söyledi yakalayamadım) mezseniz destekleyerek, Avrupa ülkesinde ki desteğin dörtte birini Türk balıkçısına verilse, biz zaten kurtardık o zaman!

Sunucu: En küçük net bir şey söyleyeyim mi? Evet kurallar belli her şey belli...

Trol yasak mı?

Poyrazköy koop. Bşk. Mustafa Kokoş: Hayır... hiç bir ülkede yasak değil trol...

Sunucu: Bizde yasak mı?

Poyrazköy koop. Bşk. Mustafa Kokoş: Hayır değil...

Sunucu: Peki av yasağında av yapılıyor mu?

Poyrazköy koop. Bşk. Mustafa Kokoş:Bakın denetim dedim az önce...

Av yasağında zaten yapılıyor!

Av yasağında yapmayan ne? Trolcü da, av yasağında kaçak av yapıyor, ee ufak gırgırcı da av yasağında kaçak avlanıyor, eee yani avlanmayan kim var?

Zaten biz yasakları çok seviyoruz yani yasak zamanlarda avlanmayıp yasak (mülkiyenin)* üzerine gitmeyi çok seviyoruz biraz da ülke olarak...

BİZSİM AMACIMIZ BU GÜNDEN NE KAZANDIK! Hesabı var...

İşte buna av yasağı ve kaçakçılık neden oluyor?

SİZ BALIKÇINIZI DESTEKLEMEZSENİZ...

Dünyanın hangi ülkesinde 4,5 ay, yani ON YEDİ BİN TANE FABRİKA...

Öyle diyelim şimdi dimi ben bunlara fabrika yani irili ufaklı... 

ON YEDİ BİN TANE FABRİKAYI SİZ 4,5 AY KAPATIYORSUNUZ...

Bu 17000 tane fabrika da da çalışan insanların her halde 150-200 bine yakın değil mi sayın başkanım (yanındaki arkadaşına dönerek soruyor ve teyit alıyor)

Siz 150-200 insanı işsiz bırakıyorsunuz hiçbir desteği yok... hiç bir şekilde yok... bu nasıl geçiniyor?

Bankadan kredi alıyor kabzımaldan pa.. par... borç alıyor (!) denize çıkarken- keh-küh balıkçının sezonu bitene kadar deki borcu yiyor! Misal var önümüzde, bin lira ya! Denize çıkarken oluyor borcu yine on bin lira (!) böyle devir daim ede ede gidiyor...

(Sayın Kokoşun söylediklerinden, hatta söylemeye çalıştıklarından bir şey anladıysam; gergedan olayım) :)

Ama anladığım tek şey aşağıdaki balıkları katletmemek için devletten para istiyor bunu yaparken de şantaj yapıyor ve işte o şantajı bu resimlerden de yukarıda anlattıklarından da belli oluyor!

Şu an Ankara’da para peşinde;

YA BİZE İSTEDİĞİMİZ PARAYI VERİRSİNİZ YA DA KIYIMA DEVAM!

Verin başbakanım verin... geçen sene ne kadar çinakop tutmuşlar (!) hele bir kayıtları göstersinler o kadar yardım verin! Tabi kayıtlı balıkları varsa!  Kayıtlara göre (!) tekne başına 200$ düşüyormuş! Sayın kokoşun istediği kayıt dışı tuttukları balığın değeri yani 500 milyon kadarcık!

Biz küçükken bu tür sahtekarlık yaparak bizi kandırmaya çalışan arkadaşımıza "Senin anan Güzel mi? Derdik :) Üçkağıtçılığı anlaşılan kişi de "Güzel olmasa babam alır mıydı" der.

Komedi gibi!  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 421
Toplam yorum
: 1038
Toplam mesaj
: 121
Ort. okunma sayısı
: 779
Kayıt tarihi
: 07.01.07
 
 

Milliyet Blog’a hangi vesile ile kayıt olduğumu doğrusu hatırlamıyorum!  Bende birçoğunuz gibi ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster