Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '08

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
332
 

"Bu sana veda öpücüğü köpek"

Bir buçuk milyon Iraklı’ nın ölümünden birinci derecede sorumlu ABD Başkanı Bush Irak’a yaptığı veda ziyaretinde Iraklı Gazeteci Muntazar El Zeydi’ nin ayakkabılarını başlıktaki sözleri duyarak savuşturdu!

Şaşkınlık içinde: “Allah Allah! Bu adamın derdi ne? Ne istiyor benden? diye de sormuş. Demek ki kendini “sütten çıkmış ak kaşık“ sanıyor!

Yandaşları ile birlikte gerçek olmayan gerekçelerle 2003 yılında gerçekleşen Irak işgali üzerinden iki ay sonra Bush “Savaş bitmiştir“ dedi. Aradan geçen süre kendini ve Dünya’yı yanılttı. Kurdurulan kukla yönetimlere karşı “BAĞIMSIZLIK TUTKUSU“ giderek Irak halkında “ULUS“ olma bilinci yaratıyor. Ölmekten ve işkencelerden korkmuyorlar!

Ayakkabıları atarken başına neler geleceğini bilen Gazeteci’ye halkı ve Dünya sahip çıktı. İşkenceciler kaburgalarını kırmışlar işkence ederken. Belki de ölecek. O artık bir simgedir!

Benim ulusumda emperyalizme karşı bağımsızlık savaşını verirken böyle kahramanlar çıkardı. Hasan Tahsin İzmir’ de ilk kurşunu atarak şehit oldu.

Mustafa Kemal “Bağımsızlık benim karakterim“ diye yola koyuldu. Ulusunu kendine inananlarla birlikte kurtararak Bağımsız bir devlet kurulmasını sağladı.

Emperyalist güçler kendi yaşamlarını güzelleştirmek adına sömürgeler yaratmak için saldırıyorlar. Bu saldırılar bazen silahla yapılıyor bazen de başka yollar deneniyor.

Benim ülkem şu anda başka yollardan emperyalizmin baskısı altındadır.

Ekonomik yönden “Kriz“ gerekçe gösterilerek sindirilmektedir!

Eğitimi dinselleştirmişlerdir!

Adalet siyasallaştırılmıştır!

Sağlık çıkmaza sokulmuştur!

İşsizlik dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır!

Din sömürücüleri uşaklıklarını arttırarak halkı korkuya salmışlardır!

Yarına olan güven duygusu zedelenmiştir.

Bütün bunlar olurken efendilerine yaranmak için sözde aydınlar “ÖZÜR DİLEME“ kampanyası başlatmışlardır!

Oysa dört taraftan bizi yok etmek isteyen dış güçler ve yerli işbirlikçilerine karşı güç birliğine her zamandan çok gereksinmemiz var!

Dileğim bu güç birliğinin tez zamanda gerçekleşmesi!

Daha önce de yazdığım gibi “Bana ne“ deme lüksümüz yok!

Ahmet Metin Kılınçer

Emekli öğretmen- Balıkesir

17.12.2008

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam teşekkür ederim. Aynı camianın evlatlarıyız. Keşke Atatürk'ü gerçek manada tanıyabilsek. Özellikle Atatürk'ten sonra bizi yönetenler. O zaman ülkemiz bu durumda olmazdı. Biz eğitimciler Atatürk'ün yaptıklarından ziyade bu memleket için gösterdiği hedefleri anlamak zorundayız. Yaptıkları tarih oldu ve o sayede bağımsız bir millet olarak yaşamımızı sürdürüyoruz. Ama asıl olan bundan sonra ne yapacağımız. Atatürk ve kurtuluş savaşı verenler, o meclisin ideali bu güne kadar sürmüş olsaydı ne Irak işgal edilirdi, ne İsrail bugünkü gibi pervasızlaşırdı, ne de bu ekonomik kriz olurdu. Biz aynı duyguları farklı yollarla ifade etmiş olabiliriz. Ancak bu milletin değerlerine bağlı kalarak tam bağımsız ve dünyaya güzel mesajlar veren bir ülke olmasını istiyoruz. Ayakkabı olayı bir başkaldırıdır. Keşke Saddam da başkaldırsaydı. Ama olmadı. İnşallah daha iyi olacak. Yeni yılınız kutlu olsun.

İsmet Yalçınkaya 
 01.01.2009 15:31
 

Dünya destek çıktı ama sözle destek veriyor, Aslında o gazeteci için birşeyler yapmalı tüm Dünya.

Fatma Güneş ERGEN 
 18.12.2008 9:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 341
Kayıt tarihi
: 02.10.08
 
 

Emekli öğretmenim. Ödünsüz bir kemalistim. Bu düşüncelerimi gençlerle paylaşmak istiyorum. Sorumluyu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster