Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
301
 

"Bütün Hürriyetler Serbest Bu Akşam"

"Bütün Hürriyetler Serbest Bu Akşam"
 

Yeni Vali Bülent Savur.. Üç aydır süren "hoşgeldin-hoşbulduk" faslını bitirdi. Kolları sıvadı.


"1991 yılında, Zonguldak ilinden küçük bir parça olarak il statüsü kazanan Bartın, uzun bir süre gerçek bir il görünümüne kavuşamadı. Zaman içerisinde önce devlet kurumları ve ardından yavaş yavaş özel kuruluşların ilgi odağı oldu,

1996 yılında, İsa Küçük’ün Bartın’da göreve başlaması ile birlikte gözle görülür gelişmeler, birbirini izledi. Her türlü eğitim etkinliğinin bizzat içersinde ve öncüsü olarak büyük bir çaba harcaması, Bartın Üniversitesinin açılması  ve etkin bir hale getirilmesi, Bartın Kültürünün tanıtılması, çevre bilincinin oluşturulması, turizm alanında tanıtım, sanayicilerin Bartın’a yatırım yapmaları, kültür ve doğal mirasın korunması, Küre Dağları Milli Parkının faal hale getirilmesi ve bu kurumun müdürlüğünün Bartın’da kalması gibi önemli çalışmalar yanında Bartın’ın vizyonunun oluşmasında da önemli çabaları olduğu ve hatta turizm alanında  önemli çalışmaların yanında “ Ankara’nın denizi Bartın” söylemiyle ilgi çeken bir turizm canlılığının mimarı olduğu bilinmektedir.

Görev süresince eğitim çalışmalarına destek verdi.. Özellikle  Köksal Toptan Lisesinin başarılı öğretmeni Keramettin Çetin tarafından başlatılan ve geleneksel hale gelen “ Edebiyat günleri” projesine her türlü desteği vererek, Türkiye’nin saygın  yazar, şair ve bilim insanlarının buralara gelmesine öncülük etti. Onları ağırlayarak birer Bartın kültür elçisi haline getirme  uğraşısı verdi.

Şiir yarışması, sergi açılışları, tiyatro oyunları ve festivallerdeki kültürel çalışmaları bizzat teşvik ederek katılımcıları onurlandırdı. Tüm Batı’lıların okumaya, yazmaya teşvik ederek yarışmalar düzenlemesini sağladı. Başarılı olanları maddi olarak da  ödüllendirdi.

Kent müzeciliğinin geliştirilmesi için büyük çabalar harcadı. Yerel araştırmacı ve arşivci Çetin Asma’ya büyük destek verdi.

Türk Hava Kurumunun Bartın’da açmayı planladığı ilk özel üniversite için büyük bir gayretle, yer tahsisi gerçekleştirdi.

Onun, içimizden biri olması insanlara karşı son derecede nazik, saygılı ve sevecen tutumu, herkesi olduğu gibi tüm kamu çalışkanlarını başarı için motive etmiş, bir proje ile gidildiğinde sonuna kadar dinleyerek destek olmuş ve sonucunu da takip etmiştir.

Eli kalem tutan bir kamu yöneticisi olarak, yazdığı“Halet Abla Destanı” adlı kitabıyla tüm edebiyat çevrelerine nasıl bir entelektüel olduğunu göstermiş, ikinci kitabı olan v e kendisini anlattığını düşündüğüm“ Bütün Hürriyetler Serbest Bu Akşam” adlı şiir kitabında “Hep yarım kalmıştır benim şiirlerim. Her okuyuşumda onları tamamlamaya, onların diğer yarısını bulmağa çalışırım” diye seslenerek nasıl bir insan sevgisi ile dolup taştığını göstermiştir.

İsa Küçük adının çok uzun yıllar, Bartın’da unutulmayacağı daha şimdiden ortaya çıkmıştır. Yaşam boyunca gerek kendi, gerekse ülkemizin geleceği için düşlediği duyguların şiiri gibi “sevgiye doyup sevgiyle kalmasını” tüm kalbimle diliyorum.

Güle güle sevgili İsa Küçük. Kubbemizde hoş bir seda bıraktınız."

 

Yukarıdaki,  Yazar Mehmet Demircioğlu’nun, “Ebedi Valimiz İsa Küçük’e” ithafen yazdığı Kubbede Hoş Bir Seda adlı yazısını, Bartın Gazetesinden kopyaladık… Yazar, daha pek çok şeyleri, yer tutar diye olsa gerek, “atlamış” Diğerlerini burada biz eklesek, sayfalar yetmez. Ama en çarpıcısı da,”Bartın’ın il oluşunun 20 nci yılı panelini” yapma cesaretini gösteren ender adamlardan biridir İsa Küçük. Kısacası, Bartın’a ait gündemdeki projeleri ele alarak “ Bu gelişmeler Bartın’ı, bu günkü halinden 2 yeni Bartın daha kurmaya zorlayacaktır”  diyebilme yiğitliğini söyleyen insan olarak o gün çok alkış almıştı.

Evet. İsa Bey, zamansız  alındı. Projelere başlanmış,  işlerin bir kısmi bitmek üzereydi. O şiir kitabının adı gibi " Bütün Hürriyetler Serbest Bu Akşam"  oldu her şey. O kitapta da ne diyordu? "Yarım kalmıştır hep  şiirlerim" diyordu. Evet.  Her şey yarım kaldı İsa Bey.

Kamu görevlileri, hoş bir seda bırakmışsa o yerde, böylesi seslenişler hala daha sürer gider. “Gıpta edilecek” bir olaydır bunlar. O günlerden bu yana, bize, pek çok notlar geldi. Halen daha gelmekte. İsa Beyin,  Osmaniye’den Bartın’a tayin edildiği gün arkasından ağlayan Tuğba Tahran İnam isimli Osmaniyeli genç kızdan tutun da, bu tayin keyfiyetinden müteessir olan  pek çok kişi, İsa Beyi tanımadıkları halde yorumlarıyle, bir sevgi halesi oluşturuyorlar el’an. Hele bir ecnebi var ki aralarında, ismi Nara Seva (Bizim Ata sözlerimizle) “Meyve veren ağaç taşlanır” diyor yazısında.

Milliyet  Blog’dan  ve dışarıdan  Sabiha Rana, Ayşen Aslangiray, İlyas Bayram, Onat Altınok Şenay Derya’ın zehir zemberek protesto yorumlarını, buraya alamıyoruz.

Böylesine sevilmek ve aranmak, dostlar başına diyoruz.

  

 ESKİ BARTIN VALİSİ İSA KÜÇÜK

 

 KERAMETTİN  ÇETİN. TARİH ÖĞRETMENİ- EDEBİYAT GÜNLERİNİN YARATICISI.

 

VALİ  İSA KÜÇÜK VE EŞİ  EMİNE HANIMIN BU POZLARI ÇOK TUTULUYOR. "HALKLA  İÇİÇE, HALKA SAYGILI, DİZDİZE, GÖNÜL GÖNÜLE VE HER DAİM YANLARINDA İMAJI YARATIYOR BU TABLO.

 

         TUĞBA TARHAN İNAM.  Osmaniye'de değil şimdi.   Evlenerek  Bodrum'a yerleşti. Resimde    Tuğba ve eşi. görülüyor. 

  BARTIN'DAN BİR MANZARA

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın üstadım, öyle zamanlar vardır ki sözün bittiği yere gelir insan. Tıkanır. Boğazına bir hıçkırık takılır. Söylemek istediklerini söyleyemez.İnanıyorum ki ve inanmak istiyorum.Değerli valimiz İsa Küçük'ün daha bu ülke için yapacağı çok işler var. Gerek bulunduğu yerin kültürel ve ekonomik olarak yükselmesinde, gerekse edebiyat alanında.Güneş ,batsa da günün hitamında, yeni bir güne doğar ertesi günün sabahında...Size ve nezdinizde değerli valimize saygılar ve de başarılar diliyorum.

Ay Şen 
 20.10.2012 13:39
Cevap :
Sevgili arkadaşım. "Kitap gibi" laf etmişsiniz. Her zamanki gibi. İsa Bey böylesi ağır başlı sözlere tutkundur. Tam onun istediği bir cevap bu. Kendisine sorarsanız, kabul etmez . Zira mütevazidir. Evet. Dünya dönmesine dönüyor. Sayın İsa Beyin bulunduğu dünyada inmek her zaman var. Ama, onun istediği zamanda. Hiç olmazsa, kolunda altın bir bileziği var İsa Beyin. O da edebiyatçılığı. Siyasilerin, idarecilerin birer altın bileziği olması lazım. Öyleleri makbuldür. Ama, makbul olduğu biline biline, harcanma dönemi başlamışsa, onun karşısına yine edebiyatçı kişiliği dikilir. Siyasilerde, Allah vergisi olan edebiyatçılık yoksa, onu işi Allaha kalmıştır. Senin, benim köşemde sürünür. Ama bir edebiyatçı, her daim bu üstün vasfından dolayı dik durmasını bilir. Ama, yakındır. İnsanlar örs iken sabırlıdır. Kuvvetli olduğu zaman da bir çekiç gibi vurmasını da bilirler. Tarihteki misallere bakınız, değil mi? Güzelliğin, doruluğun ve candanlığına şapka çıkarırım. Selam ve sevgilerle.  20.10.2012 15:03
 

O güzel anlatım ve resimlerle yörelerimizi hatırlatıyorsunuz... Ne mutlu size.Selamlar.

Şahin ÖZŞAHİN 
 20.10.2012 11:02
Cevap :
Teşekkürler. Yörelerimiz ve adetlerimiz ön plandadır her daim. Meselenin "püf" noktasını, her zamanki gibi, yakalamışsınız.  20.10.2012 12:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 889
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster