Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '08

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
2412
 

"Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı" ya da Abdülkadir Güler'in kitapları

"Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı" ya da Abdülkadir Güler'in kitapları
 

“Çanakkale içinde aynalı çarşı,
Ana ben gidiyom düşmana karşı.
Of gençliğim eyvah.”


Böyle başlar Muzaffer Sarısözen’in derlediği bu ünlü türkü. İçimize işler yıllar öncesi bir savaşı anımsatması. Of gençliğim eyvah! Vay ki vay… O gençler ki kimi nişanlı, kimi evli. Gitti gider baharına doymadan o güzelim fidanlar. Türkü hüznü de barındırır içinde her dinleyişimizde. Nereden çıktı şimdi bu türkü dediğinizi duyar gibi oluyorum.


Kitaplığımı karıştırırken rastladım dostum Abdülkadir Güler’in “Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı” adlı kitabına. Nicedir kitapları üzerine bir yazı düşünüyordum Güler’in. Bu düşüncemi gerçekleştirmeme aracı oldu bu kitap ve türkü.

Abdülkadir Güler adı 41 yıldır belleğimde. Mardin’in Kızıltepe ilçesinden Ankara’da yayımladığımız Çele dergisine gönderdiği mektupları, şiirleri hiç unutmadım. Yıllar sonra Söke’de karşılaştık onunla. Telefonla görüştük birkaç kez. Yaşların geçkinliği, saçların beyazlaşmaya yüz tuttuğu zamanlarda buluşmak, ayrı bir duygulanma yaratıyor insanda.

Güler çalışkan bir yazar. Kırk yılı aşkın zamandır yazın dünyasının içinde. İlk günlerin heyecanı, coşkusu içinde olduğunu duyumsuyorum. Bir ayrıcalıklı yanı ise dostlarını hiç unutmayan, değer veren bir yapıya sahip olması. Yıllarca Anadolu’nun birçok il ve ilçesinde öğretmenlik, yöneticilik yaptı.1995 yılında emekli oldu.1962 yılından bu yana şiirleri, yazınsal ürünleri sanat dergilerinde, yerel gazetelerde yayımlanıyor.

Abdülkadir Güler’in bana imzalayıp gönderdiği dört kitabı var: Sökeli Şairler ve Yazarlar, Mahmut Özay, Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı, Hayatı ve Eserleriyle Umurlu’dan M.Kemal Yılmaz.

Sadece bu kitapları değil; şiir, inceleme, araştırma, gezi alanında da yayımlanmış çok sayıda yapıtı bulunduğunu biliyorum Abdülkadir Güler’in.

2003 yılında gelen Sökeli Şairler ve Yazarlar adlı seçkisini “Benim güzel duygulu Bellek Pazarı’nın en sıcakkanlı şairine; kucak dolusu sevgiyle” diye imzalamıştı. Bu seçkide bildik adlar vardı elbette. İskender Cenap Ege, Ferzan Gürel, Ziya Gürel, Halil Kocagöz, Samim Kocagöz, İskender Özturanlı, Talat Avcı, Güven Pamukçu, M. Kemal Yılmaz, Nalan Tuntaş, Ahmet Altümsek…

Kitapta Ahmet Altümsek adını görünce çok heyecanlanmıştım. Varlık, Yelken, Dost, Çağrı...gibi seçkin yazın dergilerinde şiirleri yayımlanan, 1959’da ARALIK KAPI adında tek şiir kitabı bulunan Ahmet Altümsek 1967-68 yıllarına götürmüştü beni. 6 kasım 1989’da öldüğünü de Güler’in kitabından öğrenmiştim. Çünkü Altümsek Milli Eğitim Bakanlığında göreve başladığımda şube müdürümdü. Şiirle uğraştığımı öğrendiğinde güzel bir dostluk oluşmuştu aramızda. Gerçekten kendine özgü bir şairdi Altümsek. Az yazan, ama kalıcı şiirler bırakan şairlerdendi. Meltem Dergisinde şiirlerini gören öykücü Erdal Öz, çok övücü sözler etmişti Altümsek için.

Güler, bir değerbilirlik göstererek Sökeli ünlü öykü yazarı Mahmut Özay için de 2004 yılında bir kitap yayımlamıştı. Mahmut Özay yazınımızda iz bırakan, duru Türkçesi ile öyküler yazan bir ustaydı. Samim Kocagöz, Şadan Gökovalı, Şükran Kurdakul, Halikarnas Balıkçısı Özay’a ilişkin değerlendirmelerini de almıştı kitabına.

Abdülkadir Güler Çanakkale’ye yaptıkları geziden de eli boş dönmemiş anılar, anlatılar, izlenimlerle “Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı” kitabını sunmuştu okurlarına 2006 yılında. O görkemli Çanakkale direnişini, savaşını anlatan yazıları duygu yoğunluğu içinde okumuştum.

Söke’ye tutkun bir eğitimci ve yazar Güler. Yörenin yazın, sanat, kültür alanında ünlü adlarını kitaplaştırmayı seviyor. Bana ulaşan kitaplarından biri de eğitimci şair ve yazar M.Kemal Yılmaz’ı konu alan “Hayatı ve Eserleriyle Umurlu’dan M.Kemal Yılmaz”. Oldukça kapsamlı bir kitap. Kemal Yılmaz’ın şiirin işlevini konu alan yazıları da yer alıyor kitapta.1921 doğumlu Yılmaz yaşıyor ve yazın içinde eylemini sürdürüyor.

Abdülkadir Güler halen Söke’de yaşıyor; emekli olduktan sonra da boş durmuyor. Üretiyor. Bir sanatçı, sanat, yazın, kültür adamı emekli olur mu hiç yazın dünyasından. Bugün yaşları 80’leri, 90’ları aşan yazarlar, sanatçılar, şairler içinde hâlâ yazmaya devam edenleri duydukça, gördükçe, okudukça nasıl mutlu oluyorum bilseniz… Çünkü onlar yazmasalar “deli olacak”lardan…

Evet Abdülkadir Güler 62 yaşın devingenliği içinde üretmeyi sürdürüyor. Haydi kolay gele sevgili Güler. Nice kitaplara…

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 178
Toplam yorum
: 278
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1437
Kayıt tarihi
: 01.06.08
 
 

1946 yılında Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde doğdum. İlkokulu aynı ilçede, ortaokulu Ceyhan’da, li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster