Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '10

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
1063
 

"Çeeek bir iftariyelik. Üstü, 'gübecik'li' olsun!"

"Çeeek bir iftariyelik. Üstü,  'gübecik'li' olsun!"
 

Damcıoğlu, her gece, değişik yerlerde esecek.


İşte sosyal belediyecilik bu. Konak belediyesi şimdi de, Ramazanda, kimseyi üzmeden, kırmadan, onurları koruyarak, fakir fukarayı gözeterek, ağızları tatlandırarak seyyar mutfaklı dört başı mamur iftarlık arabalar hazır.

Selimiye Kışlasından sanki ordu, Mohaç’a, Zigetvar’a sefere çıkıyor da, ardcı birlik olarak mutfak aletleri, araçları ve gereçleriyle birlikte, ahçıları, yamaklarıyle, sandık sandık erzakları, torba torba un çuvallarıyle, odunu ile, çalı çırpısı ile ve de onları taşıyan kafile halindeki arabaları ile sanki yollara düzülmüşler gibi. Bir mukaddes cihad ilan eylemişler gibi.

Dizim dizim dizildi arabalar yollara. Kollar, hizmet içindi sıvandı. Parolo’su “ İftarlık” İşareti ise “ Gübecik” Bu göbek, başka göbek. Bol buğdaylı ve baharatlı keşkekli göbek. Katman katman, açıldı mı, yelpaze olan, kıvrım kıvrım kıvrılan, kıvrıldıkça derinlere batan, gayya kuyularını bahara çeviren, damdaki saksağanı düşüren bir göbek bu. Damcıoğlunun, Nurhan Damcıoğlunun göbeği bu. Savulun Damcıoğlu geliyor…Üstelik, her akşam, değişik yerlerde esecek.

Garnitür olarak da, kuklalar, konserler, Hacıvat Karagözler, kantolar da cabası.Velhasıl kelam, iftarda lüp lüp sonrası menü’de “güp güp” gübecik de var!

Oh be! İftarda tavuklu pilav. Üstüne de tel kadayıfı.. Bir eksiği, yandan çarklı kahvesi. Amma, gecesi de, çalsın sazlar, oynasın kızlar. Güp güp eden göbekler, lüp lüp eden yürekler, amanın Alah, tutmayın beni ( Zaten tutan da yok!)

Akşam iftar sonrası, köşeye çekilip televizyon seyretmek yok. Sizleri evlere sokan kim?

Konak Belediyesi Ramazan ayı boyunca dar gelirli 15 bin ailenin kapısına kadar gidip, sessiz sedasız vatandaşların onurunu kırmadan ve reklamını yapmadan erzak ulaştıracak. Ayrıca 30 gün boyunca belirli noktalarda iftar vakti geldiğinde tavuklu pilav dağıtılacak, akşamına da kantolarıyla ünlü Nurhan Damcıoğlu vatandaşları şarkılarıyla coşturacak.

Konak’ta Ramazan ayı eğlenceli geçecek. Ramazan ayında belediyenin ikram aracı her gün iftar vaktiyle birlikte orucunu açmak isteyen vatandaşlara hizmet edecek. Vatandaşlar pilav ayran eşliğinde iftarını açacak ardından da demli bir çay içecek, daha sonra ailesi ile birlikte dilerse etkinliklere katılıp eğlenebilecek. Çeşitli konserler, kukla gösterileri ve kantonun ustası Nurhan Damcıoğlu’nun eşsiz şarkıları ve danslarıyla unutulmaz Ramazan akşamları Konak’ta yaşatılacak

Özel donanımlı araçlarla pilav, ayran ve çay ikramı yapacak olan ikram araçlarının Ramazan ayı boyunca anlamlı ve manevi bir hizmet vereceğini dile getiren Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, “Müslüman âlemi için önemli bir ay olan Ramazan’da da araçlarımız Konaklılara hizmet edecek. Yoğun çalışma temposu içerisinde iftarını evinde açamayan vatandaşlarımız ikram araçlarının dağıttığı tavuklu pilav ve ayranla iftarını açacaklar. Araçlarımız, çeşitli semtlerde kurulan pazarlarda, pazarcı esnafı için de tavuklu pilav ve ayran dağıtacak ” dedi.

Tartan, Ramazan ayında mahalle muhtarlarının aracılığı ile dar gelirli yurttaşların belirlendiğini ve onlara da kuru erzak yardımı yapılacağını hatırlattı. Tartan, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve on kalemden oluşan 15 bin kuru erzak paketlerinin ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtımının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Bu yıl bir ilk gerçekleştirerek Ramazan ayında evlere yemek servisi yapılacağına değinen Tartan,”Yenişehir ve Hilal Mahallesi’nde de ihtiyaç sahibi vatandaşlar belirlendi. Onlara da destek vereceğiz. Her gün ekiplerimiz evlerine gidecek ve yemek servisini yapacak. Bu vatandaşlarımız da iftar vakti geldiğinde oruçlarını evlerinde huzur içinde açacaklar “ diye konuştu.

Aklımıza gelmişken söyleyelim. Bu konuda en yüksek potansiyale sahip, sosyal aktiviteyi hayata geçirecek kentimiz, Bartındır. Belediye Başkanı Akın, ne der, bilmeyiz amma, onlarda mavuna çok. Bir tanesinin ortasına deniz suyu doldurarak havuz yaparsınız.Kenarlarına da şemsiye ve şezlonklar. Bartın Roman Orkestrasını da bir köşeye korsunuz.. Mavuna, üzerindekilerle birlikte, Boğaza kadar çekilerek götürülür. Ramazan boyunca her Boğaza çıkılınca da deniz suyu değiştirilir..Böylece de iftardan, sahura kadar "yar bana bir eğlence" diye diye gemimiz, Boğazla Bartın arasında mekik dokur. Ne dersiniz sayın Başkan?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 886
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster