Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '09

 
Kategori
Oyunlar
Okunma Sayısı
1517
 

'Çiftlik-köy' Çılgınlığı...

'Çiftlik-köy' Çılgınlığı...
 

Bir çeşit bilgisayar oyunu bu 'Farmville'.

Bilmeyenler için tarif etmek gerek.:

Başlangıçta 4 evlek sebzeniz ve bir miktar paranız oluyor. Çiftliğiniz var ama küçük ve boş. Komşuların hediyeleri, kendi ektiğiniz meyve ve sebzeler, yetiştirdiğiniz hayvanlar ve sizin başka çiftliklere yardım (aslında ırgatlık) yaparak kazandığınız paralarla çiftliğiniz kafanıza göre şekillendiriyorsunuz. Bu iş çok emek, iyi hesap ve yardımseverlik gerektiriyor (!).

Çılgınlık diyorum, çünkü kendi adıma 'sanal' bir çiftlikte yetiştirdiğim 'sanal' buğdayları biçme zamanımı feleğe vermiyorum (!). Komşuların çiftliklerinde meyve sebze aşılayacağım diye sanal sanal, ama bıkmadan usanmadan dolanıp duruyorum. Başka çiftliklerin varlıklarına da kimi zaman imreni kimi zaman hasetle (!) bakıyorum. Bakımsız sanal çiftliklerde kurumuş çilekleri görünce de içim acıyor...Bu sanal çiftliklerin sahibi olan komşularıma gerçek gereçek telefon edip, çifliğinize biraz özen gösterin diyeceğim neredeyse (!). Zor tutuyorum.

Bir de tehlikeli ilanlar var oyunu oynarken sağdan soldan dikkatinizi çeken. 'Sebzeleriniz büyürken yemek pişirmek ister misiniz?' diye sorular soruluyor. Tıklayınca yeni bir iş çıkacak belli (!). Bir arkadaşım tıklamış, şimdi sanal çiftliğinin dışında bir de sana kafesi var(!).

Nereye geleceğim buradan?..

Farmville'de çiftliği olan herkesin aslında içdünyalarındaki sırlarını fotoğraf ettiklerine...

Çünkü şöyle bir dolanınca o komşu bu komşu, insan değişik bakış açılarına şahit oluveriyor:

Kimi çiftlikte inaılmaz bir düzen intizam tutkusu dikkati çekerken, kimisinde ineklerle, tavuklar, greyfurt ağaçları, vs,vs...Neyin nerede olduğu belli değil. Kimi çiftlik aile çiftliği olmaktan çıkmış, para basan bir endüstriyel tarım alanına dönmüş. Kimisinde son cm'sine kadar tarla yapılmış, aynı bitki ekilmiş; ekmesi kolay, toplması daha kolay, kolay kazanç yolları aranmış (!). Kimisi ben gibi gölü koyacağı yere önce ördekleri koymuş, evi koyacağı yeri baştan boş bırakmış, keyifli bir yaşam peşinde önce küçük hedeflere odaklanmış...

Titizlik, dağınıklık

Pratiklik, ayrıntıcılık

Kolaycılık,zorculuk

Keyifcilik, görevcilik

Hayalcilik, gerçekçilik

herşey var bu çiftliklerde...

Dikkatli bakınca bu farmville'i oynayan herkes kendi içdünyasının bir taslağını seriyor sanki gözler önüne...

Ve insan o gözle bakınca ; aynı koşullarda başlanan dikdörtgen sanal çiftliklerden, emek (!), yaratıcılık ve zamanla ortaya çıkan çeşit çeşit fotoğrafı keyifle izliyor...Hayatın kendisine yoruyor, gülümsüyor..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgli Zülal hocam, çok doğru bir yorum yapmışsın, insanın iç dünyasının bir aynası o oyunda yapılanlar, emek istiyor, zaman istiyor, bu da bize sanalda olsa birşeyi ortaya çıkarmak, istemek için çaba, emek, bir katma değer harçamak gerek diye düşünüyorum.Kalemime yüreğine sağlık..

Mehmet EREN 
 19.12.2009 8:33
Cevap :
Teşekkürler, Mehmet. Selamlar  21.12.2009 14:25
 

bir an için kendi tarlamı düşündüm,sonra aklıma geldi acaba çok mu oldu bakmayalı kurudumu ki diye,bu mesajı yazdıktan sonra ilk işim tarlamı kontrol etmek olacak:))) çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık...

Eliz 
 09.11.2009 22:42
Cevap :
:)). Gününüz aydın sofranız bereketli olsun çiftçi kardeşim:). Teşekkürler, selamlar  10.11.2009 9:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 939
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1034
Kayıt tarihi
: 05.12.06
 
 

Hep yazmak istedim. İnsan düşüncelerini yazıya dökünce kendi başınadır çünkü, kaygısız, katıksız ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster