Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '17

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
2639
 

"Çocuğun sana benzemiyor" Tek başına ben yapsaydım bana benzerdi

"Çocuğun sana benzemiyor" Tek başına ben yapsaydım bana benzerdi
 

Çocuklar normalde anne babalarına benzerler. Tam olarak değil tabi. Ama anne baba esmerse çocuk sarışın olmaz herhalde. Çocukları kendilerine pek benzemeyen ya da benzetilmeyen anne ya da baba şüpheye girip tedirgin olur. Anne baba örneğin esmer (ya da uzun boylu anne baba, kısacık çocukları) çocuk sarışınsa tedirginlik artar; şüphe hatta kâbusa dönüşür.

Çocukların illa da anne babalarına benzemesinin gerekmediğini söyleyen bilimsel bir açıklama duymadım. Olabilir de demiyorlar. Fazla benzemeyebilir. Oğlan dayısına kız halasına benzer falan. Ama yani esmer anne babanın sarışın çocuklarını izah etmek zordur.

Bizim merak ettiğimiz şey illa da başka birisiyle ilişki olmadan da farklı çocuk profilleri ortaya çıkabilir mi? Çok şüphelenirsen DNA testi yapıp anlarsın da ama keşke yapmasan. Gerçeği öğrenmek bazen daha fazla acı verir. Demek istediğimiz böyle farklı çocukların illa da başka biriyle ilişkide mi olacağı. Yani tıbbi olarak farklı zürriyetler söz konusu mu?

Size benzemeyen değil de hiç alakası olmayan (esmer-sarışın, uzun boylu-kısa boylu) farklılıklar çevrede dedikoduya neden olabilir. Ve bizler bu farklılığı izah edemeyiz. Ama tıbben de böyle durumlar olabiliyorsa hem şüphemizi gideririz aile faciası olmaz hem de çevreye karşı rahat oluruz.

Kaldı ki gerçek durum ne olursa olsun toplum hoşgörüsü içinde tolere edilir. Zaten istisnai bir olayın üzerine fazla gidilmez.

“Tıpkı annesine benziyor. Hık demiş burnundan düşmüş” muhabbetleri çok yapılır. Çocuk farklı bir formasyonun ürünüdür; illa da anne babaya benzemesi gerekmediği bilinmelidir. “Bana benzemiyor, yoksa benden değil mi” kuşkuları yersizdir.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Kerim Bey...Eğer eşlerden bir bir "kaçamak" yapmadıysa, bir anne ve babadan benzeyen bir çocuk, genelde,az ya da çok anne ve babalarına benzer. Esmer anne ve babadan sarışın çocuk da olabilir. Gen ve kromozom araştırması yapıldığında, dedeler ve ninelerden biri muhakkak sarışındır...Kerim Bey, ne çabuk unutmuşsunuz; ortaokul ya da lisede biyoloji dersinde öğrendiğimiz Mendel Kanunlarını(çaprazlama bezelye testini)...Bir kadının yalnız başına çocuk doğurması ise, eğer bir erkek hamamına giderse mümkündür. Ama, erkeklerin çıkmasının hemen arkasından:)) Selamlar.

cdenizkent 
 06.03.2017 12:49
Cevap :
" Esmer anne ve babadan sarışın çocuk da olabilir." Çok değişik geldi bana bu yorum.Bu nedenle ilgimi çekti 2-3 kez okudum. Özellikle yukarıdaki cümleye yorumu okuyanlar ne diyecekler bakalım.  07.03.2017 22:46
 

KERİM KARDEŞ! SİZ O ŞUNA BENZİYOR BUNA BENZİYOR LAFLARINA BAKMAYIN.ÇOCUK GENLERİ ANNE VE BABADAN ALIR ELBET BİRİSİNE BENZEYECEK.SELAM VE SEVGİLER.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 06.03.2017 5:59
Cevap :
Ya ama abla ben karışık işleri yazdım!  06.03.2017 13:39
 

Çocuğun anne veya babaya benzeyip benzememesini mesele yapmak dediğin gibi saçmalıktır.Dört kuşak öncesinde sarışın bir büyük varsa torunun torunu sarışın olabiliyor.Mesela sarışın bir İsveçli'nin zenci bir çocuğu olmuştu birkaç sene önceki bir gazete haberinde.Meğerse İsveçli'nin atalarından biri zenci imiş.

yılmaz çetingöz 
 06.03.2017 2:20
Cevap :
"Mesela sarışın bir İsveçli'nin zenci bir çocuğu olmuştu birkaç sene önceki bir gazete haberinde.Meğerse İsveçli'nin atalarından biri zenci imiş" Bu yorumunu da çok beğendim.  07.03.2017 22:25
 

Çocuğun anne veya babaya benzeyip benzememesini mesele yapmak dediğin gibi saçmalıktır.Dört kuşak öncesinde sarışın bir büyük varsa torunun torunu sarışın olabiliyor.Mesela sarışın bir İsveçli'nin zenci bir çocuğu olmuştu birkaç sene önceki bir gazete haberinde.Meğerse İsveçli'nin atalarından biri zenci imiş.

yılmaz çetingöz 
 06.03.2017 2:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5496
Toplam yorum
: 14062
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 650
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster