Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Eylül '07

 
Kategori
Çocuk Kitapları
Okunma Sayısı
3001
 

"Çocuk edebiyatı"

"Çocuk edebiyatı"
 

''Çocuktan al haberi'' derler ya... Tüm saflığıyla büyüklerinin koruması altındaki çocuklar, doğdukları günden itibaren anne ve babalarını, dikkatle izlemeye başlarlar. Belleklerine kayıt yaparken, iyi-kötü kavramlarını algılayamadıklarından, hemen her davranışı çok önemseyerek kabullenirler.

Kişiliklerinin gelişiminde çok önemli yer tutacak olan bu izlenimlerin sağlıklı ortamlarda oluşması gerekir.

Özellikle, okul öncesi çağlarında , baktıkları resimli kaynaklar, oyun dünyaları, dinledikleri müzikler, onların rüyalarını da süsler. Bu dönemde, denetimden uzak, başıbozuk bir eğitim dünyası, onları sonradan telafisi mümkün olmayan bir girdabın içine iter. Çocukların dinledikleri masallar, ninniler; ebeveynin denetiminden uzak izledikleri her türlü TV proğramları, filmler bilinç altlarında derin izler bırakır.

Katliam sahnelerini izleyen bir okul öncesi çocuğunun , oyun sırasında bir arkadaşını yatırıp kırık cam parçasıyla gözünü oymasını hiç unutamam. Ev halkını av tüfeğiyle vuran çocukları duymuşuzdur. Küçük yaşta aldatılıp kaçırılan çocuklar hep yanlış eğitimin kurbanı olmuşlardır. TV'de izlediğimiz hırsızlık sahnelerinde, çarşaflı kadınların yanlarında gezen ve bu çirkin olaya tanıklık yapan çocukların ileride nasıl bir meslek seçecekleri aşikardır.

Çocukluk ve gençlik yıllarını savaş işkencesinde geçiren insanların dramını izleyen Dünya insanı , bunun hesabını nasıl verecektir?Kendi yarattıkları canavarlara sonradan ''Teslim bayrağı''çeken uluslar yok mudur?

Çocuklarının temel eğitiminde, ''Çocuk Edebiyatına'' ve ''Çocuk Psikolojisine'' önem veren ülkeler, bugün Dünya'nın en renkli yaşamlarını sürmektedirler.

Bizim ülkemizde de Çocuk Edebiyatına yeterince özen gösterilmekte midir?Çocuklarımız ne okumaktadır ? Yeterli eğitimle donanmışlar mıdır?

Edebiyat tarihimizi şöyle bir incelediğimizde , bu konuda da hayli geç kalmış olduğumuzu görürüz.Tanzimat Edebiyatımızla başlayan yenileşme hareketimizde , bilinçli bir biçimde ''Çocuklar için yazılmış ''eserlere pek rastlayamayız.''Çocuk üzerine yazılmış''bir kaç eser görülür...Ancak , bunlar da çocuk için yazılmış sayılmazlar.

Şinasi'nin çeviri türündeki çalışmaları bile o dönemde devrim sayılır.

La Fontaine'den çeviri , fabl türündeki eserler, çocukluk dünyamızı renklendirmeye başlamışlardır.Dilden dile söylenilerek gelen masallarımız, Dedem Korkut, Tepegöz, Basat öyküleri daha etkindir.

Adına ''Masal Ninesi''denilen anlatıcılar bu açlığı gidermeye çalışmışlardır.

Devrin siyasi baskıları, Tanzimat'ın şaşkınlığı yazarları daha çok siyasi olaylar çerçevesinde bırakmış, bu arada çocuklar, orta oyunlarıyla, Karagözle durumu idare etmişler;büyüklerinin oyun dünyaları çocuklarına miras kalmıştır.

Servet-i Fünun döneminde çocuklar için Tevfik Fikret tarafından yazılan çocuk şiirleri, (Şermin) çok yararlı olmuştur.

Oysa ki Batı Dünyası , o dönemlerde bile , Çocuk Edebiyatı alanında harika eserler üretmişlerdi..

La Fontaine, Batı'da, ''Homeros'tan'', Doğuda, ''Beydaba'dan''ve ''Pança Tantra Masallarından''aldığı öyküleri çocukların seviyelerine göre derlemişve büyük bir üne kavuşmuştu.

Milli Edebiyat ve Cumhuriyet Dönemiyle gelişen modern edebiyatımızda yavaş yavaş çocuklar için de eserler yazılmaya başlanmıştır.Özellikle, Eflatun Cem Güney'in masal dünyasında seçkin eserler vermesi , ufkumuzu daha da genişletmiştir.

''Binbir Gece Masalları'' hepimizin çocukluk hayalleri içinde olumlu izler bırakmıştır.Talip Apaydın'ın çalışmaları daha da bir renk katmıştır.Masal kitaplarımız Dünya Edebiyatında ödüller alırken, arkadan Aziz Nesin yetişmiş ve ''Uyusana Tosunum''kitabıyla Dünyaya sesimizi duyurmuştur.

Güzel şiirleriyle tanıdığımız Orhan Veli Kanık'ın çocuklar için yazdığı çeviri fablleriyle çok başarılı olmuştur.İbrahim Alaattin Gövsa, Kemalettin Kamu gibi birçok çocuk edebiyatçılarımız peşisıra eserler vermeye başlamışlardır.

Üniversitelerimizin eğitim fakültelerinde, ''Çocuk Edebiyatı''dersleri verilmeye başlanınca da binlerce Batılı eserleri çocuklarımıza sunma olanağını elde ettik.Aşırı iyimserlik aşıladığı iddiası ile eleştirilen, POLLYANNA, HEİDİ
gibi eserleri unutabilir miyiz?

Henüz Ay'ın keşfinin yapılmadığı günlerde yazılan:''Ay'a Seyahat''...Denizaltının hayal edildiği günlerde , çocuklara hediye edilen ''Deniz Altında 20 bin Fersah'' isimli eserlerde aşılanan zihniyet değil midir ki yeni teknolojilerin mucitleri...?''Kaptan Grant'ın Çocukları ''isimli çocuk romanı sonradan çok başarılı bir biçimde sinemaya uyarlanmıştı...

Hangimiz unutabiliriz, ''Pamuk Prensesle 7 Cüceleri'', ''Gulliver'in Seyahatlerini...?

Daniel Defoe'nin, '' Robenson Crusoe''si hepimizi sevimli bir ıssız adaya götürüvermişti...Hele oradaki''Cuma''
hepimizin adeta akrabası olmuştu...Cervantes, ustaca çocukluk dünyamıza girmiş ve bize ''Don Kişot'u'' çok sevdirmişti...''Moby Dick''i unutabilir miyiz...?

Daha yazmakla bitiremeyeceğimiz, binlerce eser, çocuklarımızın dünya çocuklarıyla kucaklaşmasını sağlamış ve onlara , barışı, sevgiyi aşılamıştı...Her ne kadar eleştirilse de bugün ''Harry Potter'' çocuklardaki okuma açlığını gidermekte ve hayal dünyalarını süslemektedir.

Kendi öz kültürümüze yönelik Nasreddin Hocamızın 550 adet orijinal fıkrasını Osmanlıca'dan günümüz Türkçesine uyarlayarak, 85 adet fıkrayı:''Ye Kürküm Ye...''adı altında çocuk tiyatrosu haline getirdim ve yayınlamış bulunuyorum.''Mevlana'dan Çocuklara Öyküler ''isimli ve 150 hikayeyi içine alan kitabım da yayına hazırdır.

Bilişim sektörünün yaygınlaşmasıyla, çocukların zengin hayal dünyası karartılmaya başlanmış;para kazanma sevdası ön plana geçerek teknoloji , en üst seviyede sinema sektöründe, önce çocukları''Vurmayı''başarmıştır.

Kanlı savaş sahneleri, ''Vurdulu-kırdılı '' bilgisayar oyunları çocukların ruhsal dengesini bozarak onları kitap dünyasından uzaklaştırmayı başarmıştır..Eğitimli, aydın aileler;kaliteli eğitim kurumları, bu tehlikenin farkında olup çocuklarındaki kitap okuma bilincinin kaybolmaması için çabalamaktadırlar.

Sunay Akın'ın eseri olan , ''İstanbul Oyuncak Müzesi'', görülmeye değer yapıtlar arasındadır şimdi...

Tüm eğitimcilerin ve okul idarecilerinin , okul kütüphanelerini zenginleştirerek çocuklarımızda kaybolmakta olan ''Okuma'' bilincini yeniden uyandırmak en önemli görevleri olmalıdır.

Mesut Selek(22.09.2007)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

emrivakiden hiç hoşlanmam, bu yazıyı önerilerime aldım izninizle:) o kadar değerli ve önemli bir yazı okudum ki , anneler beni takip eder sağ olsunlar eminim ki yazınız bana olduğu gibi onlara da ışık olacaktır. Sağ olun var olun, teşekkürler kelebeğim sevdiğim ve ben saygılarımızı sunuyoruz.....

Kundelas- Sevdakılıçaslan 
 06.01.2008 0:24
Cevap :
Sevda Hanım,Hayatta ne sürprizler bizi bekliyor kim bilir ?Yazımı beğenmeniz beni çok mutlu etti...Kelebeğinizin ipek kanatlarındaki ışıldayan renkler yuvanızı hep aydınlatsın ...Sevgilerimle...  06.01.2008 16:43
 

yeni bir baba olarak bu kayıtlar işimize yarayacak :) hepsini tekrar hatırlamış olduk. Teşekkürler.

Coşkun Bozkurt 
 18.12.2007 12:23
Cevap :
Çocuklar geleceğe fırlattığımız canlı oklardır...Hedefe varabilmeleri için oyuna,sevgiye ve okumaya gereksinimleri var...Onların dünyasına girerek düşünce üretenlere ne mutlu...Tanıştığıma memnun oldum,öğretmenim...İyi bayramlar...Saygılar...Sevgiler...  18.12.2007 16:02
 

Tanıttığınız bütün kitapları ben okudum ama iki tane yeğenim var belki sadece bir tanesini okumuşlardır oda okulda ders verilmiştir de özet çıkarmak içindir ne yazık ki okumaktan çok uzağızzzzzzzzz
saygılar

Meral Yağcıoğlu 
 24.09.2007 9:54
Cevap :
İclal Aydın,bu gece Sunay Akın'la yaptığı söyleşide,''Bugünkü yazma ve okuma becerisini ,devamlı OKUYAN annesine,babasına ve O'nu özendiren ÖĞRETMENİNE borçlu olduğunu dile getirdi...Zoraki ödevler,okumaktan da soğutur çocukları...Yaşayan MODELLER çok önemli... Saygılarımla...  24.09.2007 21:35
 

:) Harika bir özet geçmişsiniz dilim tutuldu vallahi, bu kadar güzel özetlenebilirdi...Bakın hala lal dilim ve kelimelerim... Bunca güzel anlatıma sadece teşekkür ederim takipçinizim efendim.) sevgiler en hakikisinden.

Halide 
 22.09.2007 21:18
Cevap :
Değerli Dost...Hepimiz ,çocukluğumuzun renkli rüyalarına girince nasıl etkileniyoruz değil mi...kendimizden birşeyler bulduğumuz tüm yaşama dair yazılar,şarkılar,şiirler bizi alıp bir yerlere götürüyor...İyi ki MB var...Siz değerli insanlarla bir çok güzellikleri paylaşıp yaşadığımızı hissediyoruz...Yürekten sevgiler...  22.09.2007 22:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1522
Toplam yorum
: 9157
Toplam mesaj
: 558
Ort. okunma sayısı
: 1589
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

İnsan yontmakla geçti ömr-ü baharı... Güzel ve canlı heykeller yaptı... Kimisinin içi çabuk boşal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster