Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1273
 

“Dede Korkut Hikâyeleri”

Yahya Akengin’in “Oğuz Dede” adlı kitabından sonra böyle bir kitap elime almayalı 18 yıl olduğunu fark ettim. 

Süleyman Teyek kitabın müellifi… Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi mezunu ve aynı üniversitede yüksek lisans yapıyor. Kızılcahamam Asya Termal Tesisleri’nde Talim Terbiye Kurulu’nun “Şimdi Okuma Zamanı” adlı projesi için gelen katılımcılardan… Bir akşam çay içip, biraz nostalji, biraz ülke çıkarları üzerine verip veriştirdik. 

Bu katılımın en önemli yanı bir şeyler paylaşılacak insanlar tanımanın yanında, bitmiş tükenmiş kendi nostaljisi içinde yaşayan insanlar da gördük. Nazım’ın deyişiyle “Memleketimden İnsan Manzaraları”… 

Şimdi bu güzel günlerin üzerinden bir ay geçti. Ve elimde Süleyman Teyek’in “Dede Korkut Hikâyeleri”… Kitap 175 sayfadan oluşmakta… Yazar kısa biyografisi ardından Prof. Dr. Muharrem Ergin’i rahmetle anıyor, kendisine yardım ve destek verenlere teşekkür edip bir önsöz ve bir sözlük dâhil olmak üzere kitabını on beş bölümden oluşturuyor. 

Süleyman Teyek “Birkaç Söz” başlığı altında yaptığı sunuşta bana ilk ve ortaokulda okurken seyrettiğimiz Cüneyt Arkın, Serdar Gökhan, Kartal Tibet, Yılmaz Güney’in oynadığı tarihi filimler anımsatıyor. Bizler de filmleri seyredip de sinemadan çıkınca, bir cesaret bir azamet içinde kimimiz Malkoçoğlu, kimimiz Kara Murat, kimimiz Turhanoğlu, kimimiz Karaoğlan, kimimiz Şeyh Şamil, kimimiz Yedi Dağın Aslanı ya da Tarkan olarak birbirimizi yokluyorduk. 

Bütün düşmanların önümüzde eğilmesi, yeni bir ülke kurmamız, sofralar donatıp fakir fukarayı geyik etiyle doyurmamız an meseleydi, ama olmadı. Televizyon başındaki kültür hainleri, Yeşilçam’ı çıplak kampına çeviren alçaklar ne düş bıraktı, ne gelecekte vatan, millet, halk, din, ideoloji düşünecek nesil… 

Umarım şimdi başlayan Süleyman Teyekler boy boylayıp soy soylayıp yeni bir nesille kapitalist ve materyalist bu düzeni gömmeye azimli bir nesil yetiştirecek kadar çoğalırlar. 

Ve “Dede Korkut”… Besmele ile başlayan yazar Dede Korkut’u bakın nasıl anlatıyor: “Resül aleyhisselam zamanına yakın Oğuzların Bayat boyundan, Korkut Ata derler, bir er koptu. Bu kişi Oğuzların bilgesiydi. Ne derse o olurdu. Gaipten haberler verirdi. Çünkü Hakk teâlâ Korkut Ata’nın gönlüne ilham ederdi.”(S.2) Her şeyin Allah’tan olduğunu ve insanların kendi kaderlerini yaşadıklarını anlatan yazar, tıpkı Dede Korkut konuşması gibi devam ediyor. “Çağlayarak sular coşsa deniz dolmaz. Büyüklük taslayanı Tanrı sevmez. Gururlu kibirli kişide devlet olmaz. Devletsiz kişinin şerrinden sizi Allah saklasın beyim!..”(S.2) 

Biz de umut ediyoruz ki, bu kitabı çocuklar yerine devlet idaresinde olanlarda okur ve bir parça da olsa nasiplenirler. 

Bundan sonraki bölümler yalın ve akıcı bir üslup, kısa cümlelerle “Dede Korkut Hikâyeleri”… Dirse Han Oğlu Boğaç Han Boyu, Ulaş Oğlu Salur Kazan Boyu, Bay Büre Oğlu Bamsı Beyrek Boyu, Salur Kazan Oğlu Uruz Boyu, Duha Koca Oğlu Deli Dumrul Boyu, Kanglı Koca Oğlu Kan Turalı Boyu, Kazılı Koca Oğlu Yegenek Boyu, Aruz Koca Oğlu Basat İle Tepegöz Boyu, Begil Oğlu Ermen Boyu, Uşun Koca Oğlu Seğrek Boyu, Salur Kazan’ın Esir Düştüğü Boy, Dış Oğuzların İç Oğuzlara İsyan Ettiği Boy İle Dede Korkut Hikâyeleri son buluyor. Her biri ayrı kahramanlık ve macerayla dolu bu hikâyelerde anlamı bugün kullanılmayan sözcüklerin anlamlarının verildiği 26 sayfadan oluşan bir sözlük… 

Ey çocuklar ve çocuklar kadar olamayan büyükler! Gelin birlikte okuyalım gurur ve nefsimizin isteklerini bir yana bırakarak. 

21 Kasım10
Ankara 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 21
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 567
Kayıt tarihi
: 24.12.07
 
 

1965 Tortum doğumluyum. Ankara Gazi Üniv. Fen Edebiyat Fak. mezunuyum. T.D.E öğretmeniyim. İki ço..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster