Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
23
 

"Demokrasi mücadelemiz sürecektir"

Türkiye 12'inci Cumhurbaşkanlığı seçimlerini geride bıraktı. Doğrusu sonuçlar beni şaşırtmadı. Yalnız, ben aynı sonucu, ikinci turda bekliyordum. Sanırım, oy kullanma oranının düşüklüğü, bu sonucu, ikinci tura bırakmadı. Türk halkının tavrını, bu bağlamda, kendisine dayatılanın aksini yapma ya da pasif (edilgen) direnişe geçme eğilimi gösteren inatçı çocuklara benzettim.

Seçmenlerin hepsinin oy kullanmasını dilerdim, ancak oy kullanmak nasıl bir hak ise, kullanmamak da öyle. Yani, oy kullanmamayı tercih edenleri de, demokrasi ve özgürlük anlayışım gereği hoşgörmekten yanayım. Kaldı ki, Ankara ve İzmir'deyken çok yoğun çalıştığım ve izin alamadığım için iki seçimde oy kullanamadığımı anımsıyorum. Zira, seçim günleri gazetecilerin gece geç saatlere kadar çalışmak zorunda olduğu, iş yükünün arttığı günlerdendir, özellikle büyük kentlerde. Yüksek Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmayanlar için 22 TL. para cezası kararlaştırmış. Ancak, cezanın hiç kimseye uygulanacağını sanmam. Hele hele oy kullanmadığı dün gece seçimle ilgili programlarda sıkça dile getirilen 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e.

Seçimin kazananı kim?

Sonuçlara ilişkin yorumlarımı, değerlendirmelerimi, biraz da adayların nitelikleriyle bağdaştırıyorum. Bir tarafta, Cumhurbaşkanı seçilmesini, seçim propagandalarında da sıkça dillendirdiği gibi "Allah'ın emri" sayan, geleceğini, yaşamını Cumhurbaşkanı seçilmesine endeksleyen (hatta akrabalarının, yakınlarının, arkadaşlarının, yandaşlarının da geleceklerini, durumlarını buna bağlı gördükleri); aksi durumda tüm planları, egosu, karizması ve başka bilmediğimiz şeyleri darma dağın olacak bir siyasetçi düşünün. Diğer tarafta ise, Cumhurbaşkanı seçilmeyi yaşamlarının odağında görmeyen, başka seçenekleri olan, seçilmeseler de yaşamlarının seyrinde, başkalarının onlara bakışında pek bir değişiklik olmayacak adaylar var. Bunlardan Ekmeleddin İhsanoğlu, bence siyasetten çok, akademisyen, diplomat, belki de üst düzey bürokrat olarak, siyasete atılırsa da çok başarılı bir Dışişleri Bakanı olarak kariyerini sürdürebilir. Selahattin Demirtaş'a gelince, kanımca bu seçimlerde asıl büyük başarıyı o göstermiştir. Seslendiği hedef ve seçmen kitlesi düşünüldüğünde, azımsanmayacak oy almıştır (Ben de yüzde 6 ila 10 arasında oy alabileceğini tahmin ediyordum). Bunda kullandığı barışçı ve yumuşak dilin yanında, gençliği ve yakışıklılığı da etkili olmuştur kuşkusuz (Geçmişte Genç Parti Lideri Cem Uzan'a da kadın seçmenlerin çoğu bu nedenle oy vermişti). Üç aday içisinde en üstün durumda olan da yine Demirtaş. Çünkü, en fazla 10 yıl sonra, Türk siyaset yaşamında artık diğerlerinin etkinliği kalmamışken, o hala siyasetin içerisinde yer alabilecek.

Cumhurbaşkanı hayırlı olsun

Recep Tayyip Erdoğan'ın nasıl bir Cumhurbaşkanı olacağını hep birlikte göreceğiz ya da göremeyeceğiz. Önümüzde genel seçimler var. Bu seçim sonuçlarının 12'inci Cumhurbaşkanı'nın tavrını, hatta görev süresini değiştirebileceğini düşünüyorum. Ancak, görevde bulunduğu süre içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın artık AKP'nin genel başkanı, başbakan, kısaca hırslı bir siyasetçi değil; ağırbaşlı, sağduyulu bir devlet adamı ve devlet başkanı gibi davranmasını diliyorum.

Yazımın başlığında ve bütününde Cumhurbaşkanımız yerine Cumhurbaşkanı sözünü bilerek kullandım. Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 12'inci Cumhurbaşkanı'dır. Ancak, onu benimsemeyenlerin, sevgisini ve saygısını kazanamadığı, ötekileştirdiği, dışladığı, üzdüğü, aşağıladığı, düş kırıklığına uğrattığı yurttaşların Cumhurbaşkanı asla olamayacaktır. Bizler nasıl ona temsil ettiği makamdan ötürü saygılı olacaksak, o da bundan ötürü istese de istemese de 75 milyonu eşit biçimde kucaklamak durumundadır.

Allah hepimize sabır ve kolaylık versin. Selahattin Demirtaş'ın seçim sonuçlarından sonraki "Demokrasi mücadelemiz sürecektir" sözü, hepimiz için geçerlidir.

Gülçin ERŞEN – 11 Ağustos 2014 / Güllük

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 134
Toplam yorum
: 101
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 828
Kayıt tarihi
: 06.07.11
 
 

Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu (İletişim Fakültesi) Radyo ve Televizyon Bölümü mezun..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster