Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Nisan '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1055
 

"Deniz bile acı çeker..."

"Deniz bile acı çeker..."
 

Garip bir ironi olarak kendisini vuran kriz neticesinde Yunanistan, bugüne kadar gelmesinler diye ellerinden geleni yaptıkları Türklere kapılarını sonuna kadar açma yolunda. Buna elbette bir hınç duygusuyla, "oh olmuş işte" şeklinde yaklaşmamak gerekmekte.

Bugüne kadar Avrupa ülkelerinin genelinin aksine yeşil pasaporttan bile vize istiyordu Yunanistan. Şimdi vizenin kalkması gündemde kriz sebebiyle. Aramızda küçücük bir deniz varken bu gayet doğal.

Duruma sonuna kadar insani ölçülerle, politikanın etkisi altında kalmadan yaklaşmaya çalışmalıyız bana göre. Şurası bir gerçek ki, biz birbirimize benziyoruz. Birbirimizden nefret ederken bile... Yöntemlerimiz, yaşam biçimlerimiz aynı. Eh araya giren tek bir deniz bizi birbirimizden farklı yapmaya yetmez tabii ki.

Kavga yöntemlerimiz bile aynı. İnsanlıklarımız aynı. Ege kıyısında bu durum açıkça ortaya çıkıyor üstelik. O zaman neden böyleyiz? Bırakalım politikacılar birbirinden nefret etsinler, tarihteki husumetleri de bir tarafa bırakalım. Bırakmadı mı herkes onları bir kenara?

Megala İdea bırakalım politikacıların olsun, konuşsun dursunlar, biz insanlar olarak neden böyle bir ideanın peşinden koşalım, niye kavganın peşinden gidelim? Birbirimizi anladığımızda, tanıdığımızda birbirimizi çok seveceğiz, ben bundan eminim. Bir arkadaşım Yunanistan'a hayran, bir sürü de arkadaşı var orada. Türkiye'ye hayran kalan Yunanlar da yok mu? Elbette var.

Haris Alexiou-Sezen Aksu konserlerini hatırlayın, Sertab Erener-Sakis Rouvas konserlerini, Candan Erçetin-Haris Alexiou konserlerini... Fırsat verildiğinde nasıl da bir oluyoruz. 17 Ağustos'ta Yunanistan koşmadı mı Türkiye'ye yardıma? Şimdi neden esirgesin Türkiye yardımını. Durumumuz çok parlak değil bizim de elbette, kriz teğet falan da geçmedi. Ama Yunanistan açsın kapılarını, günübirlik bile gidenler olur gezip görmeye.

Biz birbirimizin topraklarını da seviyoruz. Yunanistan sever İzmir'i, biz de Selanik'i, Atina'yı severiz. Zübeyde Hanım "Selanik'i de al oğlum" demiş Atatürk'e, "bir daha göreyim orayı..."

Artık o dönemler geçsin, topraklarımıza diktiğimiz gözleri artık kendi gözlerimize kaydıralım. Niye rahatça Selanik'e gidemeyelim biz de? Zorlanmadan, kapıda ikinci sınıf insan muamelesi görmeden. Kapıdan geçtikten sonra bile öyle bir muameleyle karşılaşmadan... Neden olmasın?

Biraz anlayabilsek birbirimizi, hırslardan vazgeçilse çok iyi dost oluruz. Dedim ya benziyoruz birbirimize. Bizi birleştiren de ayıran da niye politika olsun ki? Kriz var Türkiye gelsin, kriz bitti Türkiye gitsin... Kıbrıs var önümüzde, evet, bir günde çözülmez sorunlarımız, fakat kapılarımızı açarsak birbirimize en azından bir adım olur.

Kriz süresince değil, hep açık kalsın o kapılar isteyen herkese. Bu deniz kocaman, hepimize yeter, neyi paylaşamıyoruz? Bir kayalık için bile kavga çıkarmanın manası ne? Sembolik anlamları olabilir, fakat niye?

Ben bu olaya intikam duygusuyla yaklaşamıyorum işte. Biliyorum çünkü neler olabileceğini. Bırakalım o deniz kanamasın daha fazla, Zülfü Livaneli'nin söylediği gibi, "deniz bile acı çeker ah agapi mou..."

Bırakalım da o deniz artık acı çekmesin. Tüm sorunlarımızı politikacılar tartışsın, onlar nefret etsin birbirlerinden, onlar çözsünler, gerekirse biz de bu sorunlarda taraf olalım, şu haklı, bu haklı, şöyle olmalı, böyle olmalı diyelim, ama onlardan ayrı olarak biz birbirimizden nefret etmeyelim. Ne gerek var?

"Deniz bile şahit olmazsa, ah agapi mou, kim şahit olur derdimize..."

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel bir yazı dostluk adına. Biz severiz aslında tüm insanlar birbirimizi, ah bu şarkılar olmasa demeyeceğim tabii, :)) ah bu çıkar çeteleri olmasa diyeceğim. Dolayısı ile üzüldüm Yunanistan adına. Önerilerinize katılıyorum. Saygılar

Ayrıntıda gezinmek 
 02.05.2010 13:23
 

Görüşlerinize ayne katılıyorum. Ddeiğiniz gibi asla birbirimize yabancı toplumlar değiliz. Bu krizin, Yunan halkının ekonomisinde olduğu kadar, dünya görüşünde de büyük değişiklikler getireceğini düşünüyorum. Çok güzel bir yazı olmuş. Saygılar

NADİR KALBİNUR 
 02.05.2010 0:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 146
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1084
Kayıt tarihi
: 27.09.09
 
 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakülteliyim. Seyahat benim için bir tutku, her fırsatta bir yerlere ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster