Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1142
 

‘Derin’ ABD’nin yeni Türkiye çizgisi

‘Derin’ ABD’nin yeni Türkiye çizgisi
 

Obama’nın Türkiye ziyaretinde öne çıkan noktalar sıralanmak istenirse, iki elin parmakları yetmez. Ayak parmaklarının da kullanılması gerekir. Türkiye’nin kırmızı çizgilerini de içeren ve kimi siyasiler tarafından tedirginlikle karşılanan bahse konu bu noktaların bazılarına bir önceki yazıda değinilmeye çalışılmıştı. (http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=172548)

ABD Başkanının kırmızı çizgileri de ihtiva eden kimi söylemlerinin, iyi bakıldığında, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un Türkiye ziyareti sırasındaki söylemleriyle birebir örtüştüğü görülecektir.(http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=167773) Sözü edilen söylemler Atatürkçülük ve laikliğe yapılan kuvvetli vurgu, Bush döneminde ortaya atılan Ilımlı İslam kavramının Model İlişki kavramı ile yer değiştirmesi ve İsrail’e verilen koşulsuz desteklerden oluşmaktadır.

Özellikle Obama’nın Meclis’te yaptığı konuşmada, laikliğe kuvvetli vurgular yapması, hatta bazılarının tersine tam anlamıyla sahip çıkması, Anıtkabir gezisini tamamlayan bir unsur olarak gözükmektedir.

Bugüne kadar hiçbir ABD Başkanının veya ABD’li üst düzey yetkilisinin yapmadığı şekilde laikliğin öne çıkarılarak, demokrasinin olmazsa olmazı cümlesiyle ifade edilmesi, önümüzdeki dönemlerde ABD ve Batı dünyasının, ülkemizde kısa vadede iktidarın ya da uzun vadede iktidarların nasıl şekillenmesini istedikleri hakkında bilgi vermesi açısından çok önemlidir.

Anlaşılan bundan böyle ülkelerin kendilerini tanımlarken dini kimliklerden sıyrılarak diğer sosyo-kültürel değerleri ile kendilerini açıklamak suretiyle dünyadaki yerlerini almaları, günümüz ABD yönetiminin olduğu kadar, onun vazgeçilemez şekilde müttefikleri olan Batı yönetimleri için de birincil önemli bir özellik olacaktır.

Dolayısıyla Bush döneminde ortaya atılan Ilımlı İslam söyleminin, Obama döneminde bir daha anılmayacak şekilde tarihin tozlu raflarına kaldırıldığı, yerini, Clinton’un ziyaretiyle ilk izlerinin görüldüğü, ABD Başkanının ise bunu takip ederek kuvvetli vurgu yaptığı, laikliğin aldığı söylenebilir. Bu vurgu, laik Türkiye’yi Obama’nın deyimiyle, ABD ve Türkiye’deki bu düşünceyi destekleyenlerin tersine ve kafalardaki bütün soru işaretlerini kaldıracak şekilde, ABD’nin güçlü müttefiki yapmaktadır.

Ortaya çıkan ve yeni bir kavram olan Model İlişki kavramıyla da, Türkiye’nin dünya tarafından, diğer Müslüman ülkelere nazaran nasıl görüldüğüne ilişkin saptamalar açıklanmaktadır. Hem bu ülkeler ve hem de AB dâhil diğer Batılı ülke ve oluşumlar tarafından Türkiye’nin, çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Batılı bir ülke olarak görülmesi istenmektedir. Bu açıdan bakıldığında Obama’nın, Müslüman ve Hıristiyan geçmişinde vücut bulan kültürel kimliğini anlamak ve yorumlamak da mümkün olabilmektedir.

Özetle, Müslüman dünyasıyla ilişkiler kurmak isteyen her Batılı ülke ve Batı dünyasıyla ilişkiler kurmak isteyen her Müslüman ülke için Türkiye tam anlamıyla doğal bir kültürel köprüdür.
Yeni yönetimiyle ABD’nin gördüğünü, Fransa ve Almanya liderliğinin görememesi ise mantıkla açıklanabilecek bir husus olmamaktadır. Obama’nın sözlerinden, daha önce yapılanların tersine, ABD politikalarının bundan böyle laiklikten vazgeçilemeyecek bir çizgiye oturtulduğu anlamı çıkmaktadır. Bu ABD Başkanının değil, Irak, Afganistan ve Pakistan’dan dersler çıkaran artık ‘derin’ ABD’nin yeni çizgisidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 340
Toplam yorum
: 669
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1565
Kayıt tarihi
: 10.03.08
 
 

Basınla ilgili bir kuruluşda çalışmaktayım. Uzun yıllar basınla ilgili konularda danışmanlık yapt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster