Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Nisan '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
18427
 

"Diploma insanın cehlini alsa da, hamurunda varsa eşeklik baki kalır" (*)

"Diploma insanın cehlini alsa da, hamurunda varsa eşeklik baki kalır" (*)
 

alıntıdır


Bir sormak lazım kendini mükemmel ve kusursuz gören, öyle olduğuna inanan insanlar neden yalnız?

Neden çevreleri tarafından dışlanıp, yalnızlığa mahkum ediliyorlar?

İşte sandıkları kadar zeki olsalar zaten ilk önce kendi öz eleştirilerini yaparlar. İş yaşamında olsun, sosyal çevrede olsun ne çok insan tanırız. Bazen izlediğimde ne kadar çok kuru kalabalık ortasında kaldığımı fark ediyorum.

Boş konuşanlar, egosu kimliğini esir alanlar, zoraki damarına basıp huzur bozmak isteyenler vs.

Hepsiyle uğraşacak kadar enerjim yok açıkçası. Kendi haline bıraktıklarım arasında kalanlar o kadar fazla ki…

Konuştuğunuz zaman arkadaşlık etmek isterler, bir paylaşımda bulunmayı arzu ederler. Oysa her zaman mesafeden yanayım ve karşımdakinin tavırlarından, kişiliğinden emin olmadan muhabbet kuramayanlardanım.

Bu konuda en doğrusunu yaptığımı düşünüyorum ki, kişilerde zaman içerisinde takındıkları maskeyi çıkararak bunu ispatlıyorlar.

Bir insanın öz güven sahibi olması, üslubu, insan ilişkileri çok önemli. Ne şekilde yaklaşırsan, o şekilde tepki alıyorsun.

Sonra kalkıp “neden yalnızım?” ya da “neden kimse konuşmuyor?” diye sorgulamak yersiz.

Bunların cevabı insanın kendi benliğinde saklı. Ne diplomalar, ne sınavlar belirleyemez almış olduğun terbiyeyi ve görgüyü!

Ne yazık ki para ile edinilmesi de mümkün değil. İnsan her an kendini insani yönde geliştirmeli. Kültür-sanat faaliyetlerinden de geçtim gelişim önce benliğinde, kişiliğinde tamamlanmalı.

Fuzuli’nin de söylediği gibi; “Mey biter saki kalır, her renk solar haki kalır. Diploma insanın cehlini alsa da, hamurunda varsa eşeklik baki kalır.”

Mükemmel olduğunu zanneden insanlarda biraz gözlemlerseniz görürsünüz ki; HEP YALNIZ KALIR!

 

Mesut Selek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Belkide mutlu olmanın diğer bir adıda "bizim gibilerde" yalnızlık olmalıymış :)) Sonuçlarına gelince o biraz tartışılır gibi.... Sevgilerimle :)

Mert Kaan Mesut 
 12.04.2012 14:55
Cevap :
Buda bir bakış açısı tabii. İnsanın bazen kendine kalması da iyidir,güzeldir. Ama yine sonuç aynı benim için; neden yalnız olduğun ve bundan ne derece memnun olduğun önemli:) kendi tercihi olanlar için sorun yok, yani bizler için.sevgiler  12.04.2012 21:07
 

-Nasrettin Hoca'ya sormuşlar: “Kimsin?” “Hiç” demiş Hoca “Hiç kimseyim.” Dudak büküp önemsemediklerini görünce sormuş Hoca: .“Sen kimsin?” “Mutasarrıf” demiş adam kabara kabara. “Sonra ne olacaksın?” diye sormuş Nasrettin Hoca. “Herhalde vali olurum” diye cevaplamış adam. “Daha sonra?” diye üstelemiş Hoca. “Vezir” demiş adam. “Daha daha sonra ne olacaksın?” “Bir ihtimal sadrazam olabilirim.” “Peki ondan sonra?” Artık makam kalmadığı için adam boynunu büküp son makamını söylemiş: “Hiç.” “Daha niye kabarıyorsun be adam. Ben şimdiden senin yıllar sonra gelebileceğin makamdayım: "Hiçlik makamında!”.... Daha ötesi yok zaten Merve Hanım... mükemmel olsun ne fark eder? Selamlarımla, güzel bir yazıydı.

Leyla Kanat 
 12.04.2012 10:27
Cevap :
Öyle güzel anlatmışsınız ki, yazıma büyük katkı sağlayan bir yorum. Çok teşekkür ederim. Makam,koltuk kavgası derken arka planda kalan erdem,değerler,anlayış gittikçe önemini yitiriyor. İnşallah herkes ilk önce kendi içindeki eksikliklerini keşfeder ve karşısındakine ona göre yaklaşır. Herşeyin başı insan olabilmek. İnsan olmayı gerçekten başarabilmek. sevgiler Leyla Hanım  12.04.2012 13:07
 

Ama sonuç olarak yalnızlığı kendimiz tercih ettiysek ve içe dönük yaşamaktan mutlu oluyorsak neden sorumlu arayalım ki, ayrıca dediklerinizde haklısınız tamamen düşündüklerimiz aynı paralellikte aslında... Sevgilerimle :)

Mert Kaan Mesut 
 11.04.2012 22:35
Cevap :
Evet işte bu aslında! Kendimiz tercih ettiysek neden sorumlu arıyoruz? Karşımızdakinin fikirlerini önemsemeden hatta dinlemeden ikili ilişki kurmak zaten çok zor. Bu nedenle de sorumlu aramaya hakkımız yok. Böyle davranmaktan mutluysak, sonuçlarına da katlanacağız,değil mi? sevgiler:)  12.04.2012 9:16
 

" Sanma insanoğlu aleme insan gelir, insan gider / Ehli kemal olmayan hayvan gelir, hayvan gider. ( Namık Kemal ) Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 11.04.2012 20:29
Cevap :
Namık Kemal ne güzel söylemiş işte. Düzelmeyen düzelmiyor işte.   12.04.2012 9:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 670
Toplam yorum
: 3227
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1851
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster