Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Nisan '10

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
502
 

"Doğal olarak dengesiz" olmamak için ne yapmalı ?

"Doğal olarak dengesiz" olmamak için ne yapmalı ?
 

Belgesel izleyenler ya da doğayı gözlemleyenler bilirler. Aslında insan oğlu ne kadar bir şey icat ettim dese de o Dünya' da zaten vardı.

Kişi, bir şey icat ederken bunu bilmez. Ama sonradan bir şekilde görür ki: " O da ne?! doğada icat ettiğim dediği şey zaten varmış..."

Ya da..

Özellikle gider bulur. Ve o bulduğunu aklıyla analiz edip insan koşullarına uygun hale getirir.

Mesela, "kartallar" uçakların yapımına esin kaynağı olmuştur.

Mesela, "balinalar" deniz altılara örnek olmuştur.

(Ama o icatları bulurken ara aletlerin keşfedilmesine sözüm yok. Ben bu yazıda işe daha makro, daha geniş açıdan bakıyorum.)

Sadece bu anlatığım durum bile aslında bizlerin, (her ne kadar kabul etmeyip inkar etmeye çalışsak da) doğayla iç içe olduğumuzun kanıtıdır.

Madem öyle... Peki neden acaba doğaya sahip çıkmayız?

Çünkü ben egosu vardır insanlarda...

Benden ne olacak...

Tek 1 ağacı kessem ne olacak...

Sadece bu nehir yolunu kurutursak ne olacak

Bakın arkadaşlar...

Şunu sakın unutmayın: " Doğanın kanunları serttir. Adamına göre davranmaz. Bazı az gelişmiş ülkelerin adalet sistemi gibi adamına göre muamele yapmaz!"

Onu kim yok etmek isterse elbet bir gün bunun acısını çıkarır...

Bunu neden mi anlatıyorum?

Öncelikle bunu ben egosu olanlara anlattığımı söyleyeyim. Eğer doğa için bir şey yapmıyorsanız, bari kendiniz için yapın ve doğaya zarar vermeyin... Vermeyin ki oda size az önce dediğim gibi zarar vermesin...

(Bunu tekrar tekrar söylüyorum ki geç algılayanlar dahi anlasın.)

Bu durumu ben egosu olmayanlara söylemeye gerek yok. Çünkü onlar " gerçek insan gibi" doğaya yarar sağlayarak neler olabileceğinin bilincinde olan insanlar...

Biyolojiden az buçuk anlayanlar bilirler ekosistemi... İnsanlarda bu ekosistemin içindedir. Şöyle ki: Aklıyla analiz yaptığı zaman ekosistem de eğer bir sorun görürse onu düzeltecek bir denetici görevini üstlenir. Ama bu görevi çoğunluğun yaptığı gibi "görevi kötüyü kullanma" ile mahvederse o zaman doğal dengenin dengesi bozulur ve "doğal dengesiz olur" hatta bana kalırsa "doğal olarak dengesiz" olur. Çünkü, bu doğal denge öyle bir terazi şeklindedir ki bir taraf kötü olursa öbür tarafı milyar doları bırakın "Kat trilyon dolarlar harcarsanız yapamazsınız."

İster evrim teorisi deyin, ister dünya bir sınav deyin her ne derseniz deyin ama şu güzelim doğaya sahip çıkın... "Kendiniz için sahip çıkın" çevrenizde ki herkesi uyarın... Yoksa olacaklardan "SİZ DE" sorumlu olursunuz.

Ki emin olun bu hatalar yüzünden son yakındır... En azından bu sonu geciktirmeye bakalım... Gelecek kuşaklara güzel bir dünya bırakalım...

VOLKAN KAHYALAR

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 105
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 608
Kayıt tarihi
: 06.03.07
 
 

Eğitimim: Trakya üniversitesi İpsala Meslek Yüksek okulu 2. sınıf gümrük işletme okuyorum. Liseyi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster