Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ağustos '11

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
627
 

'Doğru insan, neredesin?' safsatası..

'Doğru insan, neredesin?' safsatası..
 

Sevgilinin iyi huylusu, önemseyeni, sevgi nedir bileni makbuldür; bulması da bir hayli zordur. Her bir yenisi, bir diğerini aratır. Ya eksiği ya fazlası, mutlaka bir çıkıntısı vardır. Doğru kadın, doğru erkek, doğru eş, doğru dost yoktur.

Sen bile eksiklerinle varsın. Sen bile dört dörtlük değilsin. Ve sen bile birileri için doğru insan değilsin. Çünkü insan denilen varlık bilinen tüm kötülüklerin birleşimidir. Bencillikle, doymak bilmezlikle yoğurulmuştur. Hepimizin içinde, yerdiğimiz kişilerin yapabilecekleri barınır. Mühim olan, olabildiğince geç ortaya çıkartmaktır.

Şimdi konuyu bana çekebiliriz. Aradığı mutluluğu, aşkı, sevgiyi, bunları yaşatacak sevgiliyi bir türlü bulamamış, bulduğunu da kaybetmiş, genelde acı çekmiş ve bundan hayli zevk almış bana. Suçlu hep onlar mıydı? Ben elimden geleni yapmıştım ve benim kıymetimi onlar bilememişlerdi değil mi? Hiç yalan söylememiştim çünkü ben. Hiç aldatmamıştım. YALAN! Koskocaman bir yalan bu. Sende söyledin bu yalanları kendine. Hepimiz söyledik. Çünkü hatayı dönüp kendimizde aramak gibi bir huyumuz yok.

Şu sıkıntılı dönemimde aynaya bakmak geldi aklıma. Bakıp bakıp derinlere inmek istedim. "Bu adamların hepsi mi sorunlu?" dedim.Sessizce bir "evet" geçti aklımdan ve hızlıca kovaladım onu. Özeleştiri dediğin, böyle olmazdı çünkü. Neyim varsa dökmeliydim ortaya. Kendimden utanacak halim yoktu ya, açmalıydım aklımın kapılarını. Ve yaptım da. Sonucunda ne kadar rahatladığımı anlatsam anlamazsınız.

Özeleştiri denen şey bittiğinde, şu notları cımbızlayabildim kendime;

Ben fazlasıyla bencildim. Hep bencildim. Benim aramak sormak, sarıp sarmalamak, süslü püslü aşkımlı meşkimli kelimeler sarfetmek gibi huylarım yoktu. Buzdolabından öte, yalnızca sarhoşluğun verdiği cesaretle gösterdiğim oldu sevgimi. Ama onlardan hep bekledim. Sürekli problem çıkartan bendim. "Ne işin vardı da aramadın?" "Sonunda aklına gelebildim!" dedim hep.Sonrasında aldığım cevap neydi biliyor musunuz? "Sen beni ne zaman aradın ki bana isyan edebiliyorsun?" İşte soyut tokat geldi bile. Çarptı geçti büsbüyük. Acıtmadı ama o an. Şimdi düşününce yaktı canımı.

Sözün özü, 'doğru insanı bulcam ben' derdine düşmeyin. Önce bir kendinize bakın. Siz birileri için doğru olduğunuzu düşünüyor musunuz da arıyorsunuz? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlişkiler çıkar birliğidir. Sevgi de belli ölçülerde öyledir. Kişi çıkarı olan kişiye sevgi duyma potansiyeline sahiptir çünkü. Doğru kişi, kişiye göre değişir.. Ayrıca kişinin dönemine göre de değişir. Ayrıca, her iki taraf sürekli değişir. Başta doğru olan sonda yanlış hale gelmiştir. Evlilik zaten ilişki değildir, cinselliğin kontrol altına alınmasıdır. Bencil bir insan ne sevebilir, ne de sevilebilir, sadece karşısındaki onu kullanabildiği kadar kullanır, sonra yollar ayrılır. Hayatta en çekilmeyecek insan kaprisli kadın ve erkektir.

Erdal Aydın 
 31.08.2011 20:50
Cevap :
kadının kaprislisi çekilmez. bazen kendine bile çektirir kadın. kendinden tiksindirir. fakat yaradılışı gereği böyle hissediyorsa, elinden ne gelir?  01.09.2011 2:45
 

Vallahi Deniz hanım sizi kutlarım. Özeleştiri yapabilmek çok güzel bir şey. Doğru insan aramaktan ziyade, doğru insan olmak daha gerçekçi bir şey oldur ki siz bunu da kendi bağlamınızda mümkün göremiyorsunuz ki bu neredeyse hepimiz için geçerlidir. Doğru insan bir başka anlatımla "sorunsuz insan" arayıp bulma çabaları boşunadır hep. Bence doğrusu kendine uygun insan bulmak önemlidir! Elinize sağlık. Şen ve esen kalın...

Aliveliselami 
 31.08.2011 20:38
Cevap :
bir önceki yoruma verdiğim cevap gibi birşey olacak bu ama, nasıl geldiysek öyle gitmez miyiz? Birileri için değişmeye çabalamak onu sahte yapabilir ancak. kendi gibi hissetmeyecekse, ne önemi kaldı ki? dediğiniz gibi, kendine uygununu bulmak önemli doğru insandan ziyade. yani bu durumda aşırı bencil ve sürekli bir şekilde kaprisleriyle etrafındakileri kaçırtan biriyle birlikte olabilirim ancak. : )  01.09.2011 2:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 618
Kayıt tarihi
: 24.08.11
 
 

Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Tarih bölümü öğrencisiyim. Bölümümden de anlaşılacağı üzere 'tarih' ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster