Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ağustos '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
642
 

"DTP Kürtlere baskı yapıyor"

"DTP Kürtlere baskı yapıyor"
 

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kürt sorunu üzerine bölgeye yönelik mesajlar verirken DTP'yi de Kürt kökenli vatandaşları 'etnik kimlik siyaseti' yaparak baskı altına almakla suçladı .

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan NTV'de Murat Akgün'ün sorularını yanıtlıyor. Erdoğan şunları söyledi: "2005'teki Diyarbakır seyahatimde Kürt kökenli vatandaşlarımızın meselelerinin benim meselem olduğunu söylemiştim. Partimizi kurarken bu konuya özel yer vermiştim. Tüm yönleri ile bu sorunu ele almayı hedefledik. Dönemimizde şimdiye kadar yapılmamış derecede yatırım yaptık.

Oradaki Kürt kökenli vatandaşlar baskı altında. Etnik kimlik siyaseti yapılıyor. 'Kimlikleri tanınmıyor' deniyor. Bu doğru değil, söz konusu değil. Alt kimliği saygıyla karşılıyoruz. Üst kimlik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır. Bütün etnik unsurlar saygındır.

Bölgeye en çok giden siyasi lider benim. Bu güne kadar attığımız adımları kararlılıkla sürdüreceğiz. TRT-Şeş adımını attık. Sıkıntıları gideren bir iktidar işbaşında. Kürt kökenli vatandaşım benim kardeşim.

DTP sorunların çözümü için neler yaptı, bunları sormak lazım? Muhalefet olarak parlamentoda bulunan DTP şunu yapmalı: İktidara nasıl yardımcı olurum? Bunu düşünmeli. Onlar günlerini eylemler üzerinden nemalanmakla geçiriyor. Huzursuzluk ortamını tahrik ediyorlar. 'Barış çiçeği' diyorlar. Molotofkokteyliyle barış çiçeği olur mu? Şehir halkını sindirme politikalarıyla barış olur mu?

Ahmet Türk'le görüşmeyi gündemden düşürmüş değilim. Biz kendimizi bu konuda görüşmeye hazırladığımız esnada şehit haberleri geldi. Gelin PKK örgütünü terör örgütünü ilan edin diyoruz.

Tam tersine örgütün avukatlığına savundular. Bu, işleri zorlaştırıyor. Taraflar silah bırakmalı deniyor. Böyle bir şey olmaz. DTP'den tek yanlı çağrı bekliyoruz.

Af meselesiyle ilgili durum da çok farklı. Biz Eve Dönüş yasası çıkardık. Bunun önünü de kendileri kesti. Bunu teşvik etmiş olsalar, binlerce kişi faydalanacaktı. Eve Dönüş yasası üzerinde oynamalar yapılabilir. Biz şu anda yeterlidir diyoruz." 11, Haziran, 2009/Radikal

Başbakanın, 11 Haziran tarihli bu açıklamaları, açılımın içeriğine ve öncesinin varlığına dair ipuçları veriyor.

PKK hareketi nasıl doğdu, nasıl gelişti?

PKK İlk ortaya çıktığı yıllarda Kürtler PKK’ya nasıl bakıyorlardı , bugün nasıl bakıyorlar?

Terör örgütü dünyaya adını nasıl duyurdu?

Bu soruların cevabı, terörün sindirme ve baskı yöntemlerini kullanılmasıdır. Güneydoğu Köylerine baskı yapılarak Ömerli-Pınarcık katliamı gibi beşikte uyuyan bebeklerin, anaların, kadınların, yaşlıların kurşunlanması, bombalanması baskı ve sindirme hareketleriydi.

Kafalardaki bir diğer soru; bugünkü gelinen noktadaki açılım için PKK gibi bir terör örgütünün ortaya çıkması mı gerekiyordu?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

SANIRIM ÇÖZÜM;AÇIK OYNAMAKTAN GEÇİYOR;KAPI ARKALARINDA DEĞİL..! ELİMİZİ VERİP KOLUMUZU KAPTIRMAYALIM DA..Yazınızdaki tespitler doğru sayılsa da,mesele DTP nin eline koz vermemektir..Onlarla neyin pazarlığı yapılacak ki ! Milletin vekiliyseler eğer vatandaş gibi davransınlar;yanlı değil !..Kürt halkı sanki azınlıkmış gibi algınlanıyor nedense..Oysa onlar da ''biz'' değiller mi..?

Gülden Işık 
 27.08.2009 2:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 498
Toplam yorum
: 466
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1518
Kayıt tarihi
: 12.08.07
 
 

Öğretmen Okulunu ve İktisat Fakültesi Kamu yönetimi bölümünü bitirdim, eğitimciyim, İyi derecede ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster