Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Necip Köni - Adana / TR

http://blog.milliyet.com.tr/necipkoni

16 Ocak '08

 
Kategori
Havacılık
Okunma Sayısı
3259
 

*Dünya ve ilginç hava limanları....*

*Dünya ve ilginç hava limanları....*
 

**Dünya ve ilginç Hava Limanları**The World and interesting Airports**


Sevgili Arkadaşlarım.....!
M E R H A B A L A R......!
(MB) Milliyet Blog Yazarları VE okurlarına....
NECİP KÖNİ - TÜRKİYE/TR

Bu yazımda da sizlere gene değişik bir bilgi ve hobi amaçlı, Dünyamızda iki uzak noktayı birbirine en kısa zamanda bağlayan havacılık sektörünün gereği olan, yerdeki hizmetlerini karşılıyan "Hava Limanları" ndan bahsetmek istedim.!

Bakalım ne derecede bu konuda başarılı olabileceğim, sizler (daha doğrusu bu yazıyı okuyanlar) karşısında ;
Aslında, Hava Meydanı - Hava Alanı - Hava Limanı denilince ilk akla tabii ki, ister istemez uçaklar gelir.. Ancak bu uçakların bakım, ikmal, yolcu, kargo (yük) gibi ihtiyaçlarının karşılandığı yerdeki istasyonlar (duraklar) diye de düşünebiliriz... Bu hava limanlarının alt yapısını ve üst yapısını ilgilendiren konularda, bendenizin mesleki konusu olan "İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ"ne aittir... İnşaat Mühendisliğinin de en güzel ve haz verici yönü ise yaptığınız eserlerin bitirilip, tamamlanmasından sonraki evrimi (zamanı) dir...

Şimdi sizlere bu konuda, yaptığım belgesel konudaki araştırmalarımı aşağıda, bilgi ve döküman olarak vermek istiyorum...!

Katar'ın başkenti Doha'da yapılacak Katar Doha Uluslararası Havalimanı Terminal İnşaat ihalesinde, Japon firması TAISEI ile Türkiye'nin havalimanı inşaatı ve işletmesi konusunda dünyanın önemli oyuncuları arasına giren TAV Holding ortak girişiminin verdiği 805 milyon Dolar tutarındaki teklif onaylandı. Katar resmi kurumlarından resmi olarak işe başlama onayını alan ortaklık, tamamlandığında Katar’ın dünyaya açılan kapısı olarak Ortadoğu’nun en önemli bağlantı noktalarından biri olmaya aday, büyük bölümünü oluşturan terminal binasının yapımını alan TAISEI-TAV Ortaklığı yapıma başlayacak. Daha önce Dubai Marina, London Heatrow Terminal 5 gibi büyük projelere imza atmış olan HOK Group, projenin mimari tasarımını Basra Körfezi’nin genis dalgalarından esinlenerek oluşturdu. Proje tamamlandığında terminalin çatısı görsel olarak dalga izlenimi ile benzerlerinden ayrılacak.

Japonya'da Tokyo başkentinin 170-mil yani yaklaşık olarak (280-km) güney-batısına gene, denizin üsütnde çelik dubalar üzerine monte edilerek, inşaatı yapaılan yeni bir hava limanı inşaatı, havaalanı temelinin 9000 tane kolonu var ve her biri batmasını önlemek amaçlı özel krikolarla desteklenmiş. Havaalanı yapıldıktan sonra 7.2'lik kobe depremi ve sayısız büyük tayfun dan da hasarsız yırtmıştır. Yapıya giden köprünün uzunluğu 3750 metredir. Hem demiryolu hem de karayolu ile ulaşım sorunsuzdur. Hava limanı. mimarları renzo piano ve noriaki okabe ikilisidir.

Üzerine inşa edilmiş olan 1.5 km uzunluğundaki terminal binası esnek bir mimariye sahiptir.

Büyük Okyanusda, Küba (Cuba) adasının, güney-doğusundaki Antil takım adalarından olan St.Maarten adası, çok enteresan bir konumdadır. Dünya ile tek bağlantısı olan bu minicik adanın, ufacık bir hava limanı (Hava Alanı)
olup, uçakların iniş ve kalkışları tek bir pistten gerçekleşir. Bu iniş ve kalkış pistinin bir ucu deniz kenarındaki, insanların cıvıl cıvıl denize girdiği bir plaj kıyısından başlayıp, diğer deniz kenarı olan karşı kıyısında sonlanır..

Şayet hava şartları çok kötü ise, hava şartları düzelinceye kadar, hiç bir uçak seferi yapılamadığı için, bu minicik sempatik adacığın, hava düzelinceye kadar dünya ile bütün irtibatı kesilir...!

St.MAARTEN HAVA ALANI (AIRPORT) ile ilgili geniş bir bilgi , ilgili fotoğraflar ve küçük bir video gösteisi için
Lütfen aşağıdaki Linki (TIKLAYINIZ...!)

http://www.aviationexplorer.com/747_landing_st_maarten_sxm.htm


Evet, işte böyle.... Bu yazımıda size bu şekilde sunmak istedim...! Beğeneceğinizi umarak şimdilik hoşça kalınız...!

Hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım, efendim..!

NECİP KÖNİ - ADANA/TR

*KAYNAK* Necip KÖNİ - Arşivi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

St.Marteen Adasındakiler, tepelerine uçakların pike yapacağı korkusu olmadan denize girebiliyorlar...İşte teknoloji...İşte insana saygı...İşte mühendislik...İşte iş ahlakı ve güvenirlik...Bizim,'' Isparta hava cinayeti'' aklıma geldi de...Hala sebebi bilinmiyor ve kamuoyu merak içerisinde...Bilgiler harika...Anlatım harika...İşte Necip Köni farkı...Teşekkürler...Saygılar ...Selamlar....

Mesut Selek 
 16.01.2008 21:57
Cevap :
SEVGiLi USTADIM,COK COK TESEKKUR EDERiM..BU HOS GUZEL iLTiFAT VERiCi SOZLERiNiZE, MESUT BEYCiGiM..! ASLINDA YAZIM COK DAHA GUZEL OLACAKDI,ANCAK BUNA MALESEF EDiTORLERiMiZ MANi OLDU DiYECEGiM ARTIK...! DiKKAT EDERSENiZ YAZIM 3-BOLUM OZET SEKiLiNDE ve BU HER BOLUMU iLGiLi RESiMLERLE SUSLEMiSTiM ve ESPiRiSiDE ASLINDA BUYDU.FAKAT OLMADI..! SiMDi BU RESiMLERi ARTIK GALERi UZERiNDEN AKTARACAGIM,OKURLARA ANCAK NE DERECEDE ANLASILACAK, O DA BiR MUAMMA (Belli degil.!) ASLINDA BiRAZCIK DA SEVKiM KIRILDI DERSEM YERiDiR..! HER NEYSE, GERCEKTENDE St.MARTEEN ADASI HEM ULASIM YONUNDEN,HEMDE iDARi YONETiM BAKIMINDANDA COK iLGiNNC DUNYA`nin COK ENTERESAN BiR SEViMLi TURiSTiK ADASI.HERHALDE MESUT BEYCiGiM BiLiYORSUNUZDUR,ADANIN YARISI FRANSIZ YONETiMiNDE,DiGER YARISI HOLLANDA iDARESiNDE BU DA COK iLGiNC DEGiL Mi..? (Yazimin altinda konu ile ilgili 9-adet Resim olacak,artik sevgili editorlerimiz ne zaman yayina sokarlarsa.!) HOS YORUMUNUZ icin TEKRAR TESEKKURLERiMi SUNARIM..SEVGiLERiMLE..! NECiP KONi  16.01.2008 22:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 2320
Toplam mesaj
: 392
Ort. okunma sayısı
: 7444
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster