Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '20

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
89
 

"Dürüst Politikacı Olmaz!"

Tuhaf alışkanlıkları, garip çelişkileri olan, değişik bir milletiz biz. “Peki neden mi? ? Şimdi anlatırım:

Beşikten mezara kafasını “Dürüst politikacı olmaz!” zırvasıyla doldurup, taşırıp, başkente yolladığımız kişilerden, meclise girdikleri an; olağanüstü bir evrim geçirip, namus timsali kesilmelerini  bekliyoruz.

O vakte kadarki saçmalıkları başkaları yapmış, politikacının beynine “ Siyaset, kirli insanların işidir,” kalıbını biz çakmamışız  gibi, pürüpak  siyaset tipleri uygulamalarını, yaşam merkezli, vatansever, hümanist, memleketçi eylemler gerçekleştirmelerini bekliyoruz; böyle bir şeye hakkımız kalmış gibi.

Onların ayarlarını bozan, iç değerlerini sarsan, manevi dünyalarını altüst eden  tutarsız davranışlarımızı görmezden gelip, kendi oyumuzla yönetime getirdiğimiz kişilerden yaşamları boyunca şartlandırıldıkları çarpık, ahlaksız, ilkesiz bir düşünce biçiminden uzak durmalarını istiyoruz. O nasıl bir vicdan ve adalet anlayışıysa artık… Orasını ben çözemedim!

En ufacık işimiz düştüğünde Ankara’ya koşturup, torpil, kayırma, usülsüzlük talep edip kendi çıkarımıza… Polikacıların nüfuz ticareti yapmasından dem vuruyoruz. İhale takip eden milletvekiline veryansın ediyoruz. Bu arada, dilimizde hep aynı türkü: “Dürüst politikacı olmaz!”

Seçim meydanlarında, kahve köşelerinde, arkadaş toplantılarında oy tehditiyle olağanüstü taleplerde bulunup, bu talepleri gerçekleştireceklerini vaat ederek milletvekili seçilenlere; bizim söylettiğimiz yalanlar yüzünden sözlerini tutamadıklarında; delice isyandayız, hadsiz hudutsuz tepkiler içindeyiz.

Rüşvet almayan, zimmet suçu işlemeyen, usulsüzlük, kanunsuzluk yapmayan siyaset adamını “enayilikle” suçlarız. Çalıp çırpmayan, eşini, dostunu, yedi sülalesini zengin etmeyip doğru düzgün çalışan, namusuyla, şerefiyle görevini yapanları hak ettikleri biçimde ödüllendirmek yerine; “iş bilmezlikle” itham ederiz. Sırf bu yüzden politik kariyeri bitirimiş sayısız kişi var siyaset tarihimizde.

Kendi neden olduğumuz çarpık durumları başkalarına maletmekte pek  mahiriz maşallah! Rabbim yeteneklerimizi köreltmesin!

 Siyasetin kirliliğinden şikayetçiyiz. İdealist siyasetçi kalmadığına, bulunmadığına inanırız. Ama öte yandan, “Siyaset boş kafalıların işi. Senin gibi eğitimli, donanımlı, kendini yetiştirmiş birinin ne işi olur politikada? Harcanıp gidersin vallahi!” densizliğiyle yurdun en kıymetli şahsiyetlerini soğutup uzaklaştırırız politik dünyamızdan…  Sonra da, "Şu herife bak hele! Sırf parası var diye başımıza geldi! Ben bile bundan daha iyi vekillik yaparım!” küçümsemesi, aşağılaması yapılır; toplum adına çözüm üretmeye gönderilenlere.Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?” lafı; hakkıysa da bazılarımızın… Kitlesel anlamda aktif siyasetten uzak duran bir milletin ferdi olmak; haklı savunmalar yapmaktan alıkoyarlar bizleri. Her ne kadar kabul etmesek de: “ Dürüst politikacı olmaz!” mavrasına tapınır ezici çoğunluk.

Hem hırsızlıkla, yolsuzlukla yaftalayıp birilerini… “Sen olsan çalmayacak mısın? Yakın çevreni toplamayacak mısın etrafında? Sen de bal tutan parmağını yer demeyecek misin yani?! Diye pişkin pişkin sorarız muhatabımıza. Arsızca feryat ederiz peşinden: “Dürüst politikacı olmaz!

Hadi ya! Sen dön bir aynaya bak! Kişi kendi gibi bilir herkesi. Çekilsen, ikide bir ayakbağı olmasan, yolunu kesmezsen layık olanın; düzgün dostlarımız da siyasette olur ama… Kime diyorum bunları?! Aynı orta zekalı zevatın ortak sloganı yankılanır durur gök kubbede: “Dürüst politikacı olmaz!”

Öyle başa böyle tarak! Şikayet hakkımız kalmadı artık. Böyle düşünenlerin çoğunlukta olduğu bir yeryüzü parçasında, başka bir ninni söylenemezdi zaten! Haydi, hep birlikte çığıralım o vakit: “Dürüst politikacı olmaz!” Ben onların yalancısıyım. Ne dediğimi duyan yok ki! Uysa da olur uymasa da gari!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1681
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster