Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '13

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
1592
 

'Ecdat' diye övündüğümüz Osmanlı'ya bi göz atmak ister misiniz?

'Ecdat' diye övündüğümüz Osmanlı'ya bi göz atmak ister misiniz?
 

Nimet öğretmenimi de çok severdim ama en çok Besim öğretmenimi severdim İlkokulda okuyorken. O yıllardaki duyguları hepiniz bilirsiniz..

Merhum öğretmenim Besim Bey, hayata bakış anlamında bana çok şey öğrettiğini söylemek isterim.

Sosyal demokrat ilkelerini savunan aydın bir kişilikti.

Hiç unutmuyorum, Türkçe dersinde karatahtaya iki adet kulak şeklini çizerek, sol kulak memesinden zincir oluşturarak 'sesli' harfleri, sağ kulak memesinden 'sessiz' harfleri alt alta yazarak unutmamamız için kulağımıza küpe olmasını istemişti.

Sol kulak memesine sesli harfleri oluşturarak sol'un bir sesliliğin bir aydınlığın ifadesi olduğunu ilk okul öğrencilerinin anlayacağı prespektifinden bakabilecek kadar da zeki bir insandı.

Tarih dersine gelince..

Not tuttururdu..

Nasıl yani demeyin..

Evet, tarih ders kitaplarına bağlı kalmaksızın bizlere not tuttururdu.

- 'Çocuklar' derdi..'Osmanlı İmparatorluğu nerede ne zaman kim tarafından kurulduğunu öğrenin yeterlidir. Gerisi fasafiso' derdi toprağı bol olsun..

Kesinlikle bizleri tarih kitabına bağlı tutup sorumlu tutmazdı. Bütün ders konularını kendisi anlatır bizler defterlerimize not tutardık..

Amiyane tabirle, kitap sayfasını açmazdık..

Bugün Tevfik arkadaşımdan "İşte 'Ecdat' sayıp övünülen Osmanlı'nın 'Yüz akı' seceresi" başlıklı iletiyi alıp okuduğumda, Besim öğretmenimin neden tarih dersine önem vermediğini kırk yıl sonra bugün daha iyi anladım..

İsteyen google'den de okuyabilir herkes  'yüz akı seceresi' yazısını..

Şöyle başlıyor iletideki belgeli yazıda;

'Babasını, kardeşlerini veya oğullarını öldürmeyen padişah yok gibi..'

Devamında öldüren ve öldürenlerin isimleri yer alıyor..

- Osman Gazi amcasını boğdu..

- I.Murat oğlunu öldürdü.

- I.Bayazit 10(on) kardeşini birden öldürdü..

- Çelebi Mehmet kardeşini öldürttü.

- II.Murat (Fatihin babası) kardeşi Mustafa'yı öldürdü, amcası Mustafa'yı Edirne surlarına astırdı..

- II. Mehmet (Fatih) kundaktaki kardeşi Ahmet'i boğdurttu.

- II. Beyazıt, İtalya'ya kaçan kardeşi Cem'i ve oğullarını öldürttü.

- I.Selim(Yavuz) babası Sultan II. Bayazıt'ı ve tüm kardeşlerini öldürttü..

- I.Suleyman (Kanuni) oğlu Mustafa'nın öldürülmesini seyretti. Mustafa'nın oğlu olan dört çocuğunu da öldürttü.

- III.Murat, tahta çıkar çıkmaz beş kardeşini birden öldürttü..

- III.Mehmet (vallahi ben değil) saltanatı için ondokuz erkek kardeşini katletti..

- II.Osman, kardeşi Şehzade Mehmet'i öldürttü. Kendisi de Yedikule zindanlarında öldürtüldü..

- IV. Murat, üç kardeşini birden öldürttü..

- II.Murat, IV.Murat'ı öldürttü.

- Sultan deli İbrahim sarayında öldürüldü..

- II.Ahmet zehirlenerek öldürüldü..

- III.Selim kılıçla sarayda parçalanarak öldürüldü..

Sevgili okurlar, çevrenizde çok geçmişlerde faili meçhul cinayetlere şahit olduysanız şöyle bir göz gezdirmenizde fayda vardır.

Şimdi, eğri oturup doğru yorumlayalım arkadaşlar. Alt alta sıralanmış listeyi okuduktan sonra siz hala ennenizin eski margarını kullanmaya devam edecek misiniz pardon yanlış yazdım, hala şanlı Osmanlı diye övünmeye devam edecek misiniz?

'Bu nasıl zihniyet? Bu nasıl kafa?' diye sormak istemiyorum..

Kafa bu!

Zihniyet bu!

İnsan, kendi öz eleştirisini yapabiliyorsa, kendisi ile barışık ise başarı arkasından gelecektir.

Toplumlar da ayni şekilde kendini geliştirebilir ancak..

Ayrıntıda gezinmek, Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

batıda hangi aydınlanmadan bahsediyorsunuz siz petrol için üç kuruş için masum insanların canını alan insanlar mı aydınlanmış. siz Türk değilmisiniz sizin milli marşınız istiklal marşı değilmi orada bile demiyormu yüce şair Mehmet Akif medeniyet dediğin tek dişi kalmış canardır diye. ayrıca Allah'ın topraklarına sınır çizmek gerekmez diyorsunuzda peygamberimizin bir hadisinde sizden olmayanla arkadaşlık etmeyin diyor. bar bar dediğiniz osmanlıda aç insan yoktu ayrımcılık yoktu. ömür boyu hapse atsalardı diyorsunuz dört duvar arasında bir ömür her gün ölmektense bir defa ölmeyi her insan tercih eder.ayrıca eleştirdiğiniz o devlet 600 yıl yaşamıştır ve bir kadın yüzüne değil batı hayranlığı yıkılmıştır. batı hayranlığı yüzüne ecdadımızı bize barbar diye tanıttılar bizi Türklükten benliğimizden uzaklaştık. hala barbar dediğiniz o devletin topraklarında yaşıyoruz adımız Türkiye oldu diye her şey değişmedi biz Türküz ve ecdadımız Osmanlı ve her dinden insanıda kucaklamış bir devlettir.

uğur kılıç 
 12.12.2013 19:43
Cevap :
petrolla ilgili emperyal güçlerin ortadoğudaki insanlık dışı uygulamalarını şiddetle eleştirdiğimi önceki yazılarımdan takip edebilirsiniz.sadece ortadoğuda değil neredeyse tüm dünya ülkelerinde benzer uygulamalar sözkonusu.bunları gerçekleştiren dünyadaki 15-20 kişi dolar milyarderleridir.batıdaki sade vatandaşın medeniyeti bizi ilgilendirmesi gerekiyor.batı imparatorluğunda da osmanlı imparatorluğunda da kardeş ve birinci derecede aile biriylerinin öldürülme olayını siz de söylüyorsunuz.iki imparatorluğun da tutumu yanlış.imparatorluğun devamı için gerekli görmek bana göre yanlış.Allah'ın verdiği canı ancak Allah alabildiğine inandığımıza göre bir babanın oğlunu öldürmesine asla katılamam. Türklük sorunuza gelince, Türküm ama önce insan olmaya çalışıyorum.ben sizin düşüncelerinize saygı duyabiliyorum.neolur siz de karşı düşüncelere saygı duyun lütfen. farklı düşüncelerin renkleriyle hayatın daha da anlam kazandığını düşünuyorum.selamlar uğur bey..  13.12.2013 17:00
 

Ecdat diye övünenelerin israrı,onların bilinçaltında yerleşik olan dini anlayışın tesiri nedeniyledir.Bu da tâ birinci dünya savaşı öncesi ve sonrasına kadar devam eder gider.(1914-1918)Kısacası din üzerinden yapılan Emperyalist oyunlar neticesinde Osmanlı topraklarında hırıstiyan parasıyla yapılan Cihat çağrıları da bu anlayışta çok etkili olmuştur.Bir diğeri de Cumhuiyet ve Atatürkê karşı olan kesimlerin eski zihniyetin devamını istemeleri,ki bunun da kaynağında dini anlayış yatar ve bu anlayış da çıkarlarla eşdeğer tutulur hep perde arkasında. Bilgilendirmeniz için sağolunuz, sayın Önkibar.Elinize sağlık.Selamlarımla.

Abbas Oğuz 
 12.12.2013 1:29
Cevap :
yorumunuz ve katkılarınız için teşekkür ederim Abbas Bey..selam ve sevgilerimle..  12.12.2013 12:39
 

Yeni osmanlıcılara anlatmayın bunu. İftira attığınızı söyleyeceklerdir. Hatta ergenekonla ilişkilendirilmeniz bile olası. Saygılar

Ayrıntıda gezinmek 
 12.12.2013 1:14
Cevap :
iftira değil devlet arşivlerinde mevcut..o dönemde imparatorluğun devamı için gerekli olduğunu savunuyorlar.. iyiki internet icat oldu..herkes okusun baksın..sevgiler ayrıntılarda gezinmek..  12.12.2013 12:43
 

bu sizin utanç duyduğunuz olaylar Türklüğü , vatanı korumak adına yapılmıştır. siz şuan avrupa medeniyetiyle övünüyorsunuz avrupanın yaptığı daha büyük ahlaksızlık değilmidir yok pahasına insanların canına kıyılıyor. Ayrıca vatan söz konusuysa eğer gerisi teferruattır kendi canını bile düşünmeyen gerekirse vatanı için canını veren insanları böyle anlatmaya ne hakkınız var tamamen sığ bir bakış açısıyla yazılmış bir metindir. şöyle düşünün vatanın selameti açısından taht kavgası yaşanmaması lazım eğer o padişahlar tahtın varisini öldürtmeyip onlarla savaşsaydı daha çok insan hayatını kaybedecekti ve ayrıca taht kavgaları yüzünden yakın akrabalarını öldürmek sadece osmanlı kültüründe değil tüm dünyadad vardı almanya ingiltere fransa şimdi medeniyetleriyle övünüyorlar fakat aynı olaylar onlarlada vardı ve ayrıva o zaman bu gibi durumlar olağan durumlardı. tarihi günümüz bakış açısıyla eleştirmek tarih bilimininden anlamadığınız anlamına gelir. OSMANLI BİZİM ŞANLI ŞEREFLİ ECDADIMIZDIR....

uğur kılıç 
 11.12.2013 21:52
Cevap :
Batıdaki barbarlığı da eleştiriyoruz..Batıda da Osmanlıda da barbarlık ve akraba öldürmelerinin yaşandığını siz de söylüyorsunuz. yazımda dikkat ederseniz batıda da yaşanmış olduğu ve ronesans'la birlikte aydınlandığına vurgu yaptım. kardeş nasıl öldürtülür arkadaşım? hapset ömürboyu yetmez mi? devletin devamı için öldürülmesi gerekiyordu diyorsunuz..işte devleti için kardeşini bile öltürtebilen hükümdarlığın sonu ancak böyle sonuçlanabilirdi..ne oldu? dünyaya hakimken bir kadın yüzünden koskoca avrupayı iade edebildi..bizler geçmişle övünerek veya geçmişi kötüleyerek değil, bugün ne yapmalıyızlara bakmalıyız..elbette tarihten her şekilde ders almalıyız ama tarihe bağlı kalmak ancak ve ancak siyasetçilerin işine yarar.biz toplum olarak sağcısı-solcusu ve tüm etnisitelerle hatta dünyadaki tüm insanlarla ne şekilde birbirimizle kenetlenebiliriz ne şekilde birbirimizi sevme yoluna sokabiliriz kendimizi, onu düşünmemiz gerekir..Allahın yarattığı topraklara sınır çizmek ne haddimize..  12.12.2013 12:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2302
Toplam yorum
: 1108
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 446
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster