Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ağustos '09

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
4088
 

"Eğitim ve Öğrenci Koçluğu" eğitim programı

(24-25-26-27 EYLÜL 2009 - İSTANBUL)

Temel anlamıyla öğrenci ve eğitim koçluğu, “istenilen hedefe, istenilen performansa ulaşmak için koç ve öğrenci arasında kurulan planlı bir gelişim ilişkisi” olarak tanımlanır.

Öğrenci koçluğunun uygulandığı öğrencilerde, dolayısıyla eğitim kurumlarında, akademik başarı yükseldiği gibi disiplin problemlerinin de büyük ölçüde ortadan kalktığı gözlenmiştir.

Öğrenci koçluğu sistemi, akademik başarıda, eğitim hedeflerinin yerine getirilmesinde, öğrenci problemlerinin çözümünde anahtar yöntemler sunan ve bunu en kısa sürede başaran sistemdir. Öğrenci koçluğu sistemi öğretmenlerin öğrencileriyle, anne-babaların çocuklarıyla, öğrencilerin ve öğretmenlerin okul yönetimiyle iletişimlerinde pratik ve güçlü bir yol haritası sunar.

Koçluk eğitimimiz Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlerden beklediği 6 yeterlilik alanından 5 ini karşılamaktadır. Bu bakımdan “Eğitim ve Öğrenci Koçluğu “ programı öğrencilerinizin sizlerden daha etkin biçimde yararlanmasını sağlayacağı gibi öğretmen olarak mesleki ve kişisel gelişiminize de katkı sağlayacak niteliktedir.

KİMLER İÇİN: Branş Öğretmenleri, Sınıf Öğretmenleri, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlar, Okul Müdürleri ve Müdür yardımcıları, Mevcut mesleklerine eğitim koçluğu becerilerini eklemek isteyenler.

SÜRE: 21 saat

EĞİTİM SONUNDAKİ KAZANIMLAR:

Bu eğitimin sonunda katılımcıların aşağıdaki becerileri kazanması hedeflenmiştir:

1- Öğrenci ve eğitim koçluğu kavramlarının açıklanması;

2- Öğrenci ve eğitim koçluğu ile karıştırılan mesleklerin açıklanması;

3- Kişisel olarak öğrenci ve eğitim koçluğu hedeflerinin belirlenmesi;

4- Temel koçluk becerilerinin geliştirilmesi;

5- Öğrenci ve eğitim koçluğunun içselleştirilmesi;

6- Öğrencide farkındalık yaratmanın yollarını açıklanması;

7- Öğrenciyle bağ kurma yollarını açıklaması;

8- Öğrencide özgüven geliştirme yöntemlerinin kavratılması;

9- Öğrencide kritik gediklerin ortaya çıkarılması;

10- Öğrencide koçluk yapılabilecek alanların belirlenmesi;

11- Empati kurulması;

12- “Olumlu dil kalıpları” kullanması;

13- Beden dilinin iyi kullanılması;

14- Kişisel farkındalığın arttırılması.


Eğitim ve Öğrenci Koçluğu Eğitimini alan katılımcılara 3 ay boyunca danışmanlık hizmeti verilecektir. Eğitim sonunda İz Koçluk Eğitim ve Danışmanlık Katılım Sertifikası sunulacaktır.

EĞİTİMDE KULLANILACAKLAR

İnteraktif, grup çalışması, demonstrasyon ve egzersiz uygulamalı olan eğitim power point sunumlarıyla (PPS) desteklenmektedir. Seminer süresince kullanılan örnek olaylar, öğretmen ve öğrencilerin okul yaşantılarından seçilmektedir.


EĞİTİM TARİHİ:
24 Eylül Perşembe 19.00-21.30
25 Eylül Cuma 19.00-21.30
26 Eylül Cumartesi 10.00-18.00
27 Eylül Pazar 10.00-18.

Bilgi ve kayıt için : www.izkocluk.com

İz Koçluk Eğitim ve Danışmanlık
Tel: 0212 358 45 98
Mobil: 0533 224 57 25

Eğitim bedeline eğitim notları ve ikramlar dahildir.


Yer: Bentley Hotel
ADRES: Halaskargazi Cad. No:75 Harbiye /İstanbul


PROGRAM İÇERİĞİ

“Eğitim ve Öğrenci Koçluğu” programı 6 modülden oluşmaktadır.

Modül I

KOÇLUK KAVRAMLARI

Bu modülde, Koçluk nedir? Koçluk hangi mesleklerle karıştırılır? Koçluk yaklaşımları nelerdir? Koçluğun ilkeleri nelerdir? Koçluk seanslarının yapısı nasıldır? Koç olarak rolleriniz nelerdir? gibi koçluk kavramlarını öğreneceksiniz.

Modül II

KOÇLUK BECERİLERİ

Bu modülde dinleme, soru sorma, gözlemlerde ve ricalarda bulunma, uyum ve yapılandırma, hedef belirleme, geri bildirim verme, yargılamama, gerçeği görme, inançları ve sınırları görme, cesaretlendirme gibi koçluk temel becerilerini uygulamalı öğrenecek, içselleştirmeye ve uygulamaya başlayacaksınız.

Modül III

EĞİTİM VE ÖĞRENCİ KOÇLUĞU

Bu modülde koçluğun bir uzmanlık alanı olan “Eğitim ve Öğrenci Koçluğunun” tanımlanması ilkeleri, ön kabulleri, uygulama alanları, katkıları, avantajları, yeterlilikleri ve kullanılan formların açıklanması, form geliştirme ve eğitim ve öğrenci koçluğu seanslarının temel yapısı gibi konular ayrıntılı biçimde ele alınacaktır. Öğrencilerin birebir hayatlarından alınan örneklendirmeler bu modülün can alıcı noktasını oluşturmaktadır.

MODÜL IV

KOÇLUK ARAÇLARI

Bu modülde eğitim ve öğrenci koçluğunda kullanılan farklı koçluk araçları ve tekniklerini öğreneceksiniz. Hangi araçların ve tekniklerin hangi durumlarda kullanıldığını öğrenecek ve koçluk yapmanın keyifli yanlarını göreceksiniz.

Modül V:

ÖĞRENCİ İLE BAĞ KURMAK VE GELİŞTİRMEK

Bu modül koçluk becerilerinizi öğrenci ile birlikte iken nasıl kullanacağınızı, belirleyeceğiniz koçluk iletişim dilinizi, öğrencinin söylediği ile söylemek istediği arasındaki farkı, öğrencinin gerçekten ne söylediğini, gerçek niyetini anlayacak ve öğrencinin ilerlemesi için neye ihtiyaç duyduğunu görmeye başlayacaksınız. Bakış açısı ve davranış değişiklikleri için uygulamalı çalışmalar yapacaksınız.

Modül VI:

ĞRENCİDE FARKINDALIK YARATMAK

Bu modülde değişim için öğrencinin ihtiyaç duyduklarını öğrenecek ve değişim getirdiklerine öğrencinizin hazır olması için kullanacağınız koçluk becerilerini öğreneceksiniz. Öğrenciyi geliştirmek ve ilerletmek, öğrencinizin kendisi ve hedefleri hakkındaki farkındalığını sağlamak ve amaçlarına bağlılığını sürekli kılmak için koçluk yapmayı öğreneceksiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 168
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 281
Kayıt tarihi
: 04.05.09
 
 

Elgiz Henden 1968 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini 1989 yılında, yük..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster