Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
118
 

"Eğitime büyük darbe"nin Türkçesi; "yağmamıza dokunma!"

"Eğitime büyük darbe"nin Türkçesi; "yağmamıza dokunma!"
 

Türk eğitim tarihinin en büyük yağma olayı dershaneciliktir. Darbeci dönemin sömürü çarkının bir dişlisi de dershaneler olmuştur... Hemde oldukça kalın bir dişli bu!...

Bugün, Zaman Gazetesi'nin manşeti- hatta gazetenin tamamı- buna ayrılmış... Hükumetin dershaneleri ve etüd merkezleri kapatma niyeti olduğundan harektle tam bir "huruç harekati" yapıyor Cemaat... İşte Zaman'ın bugünki haberi:

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin başkanlığındaki bir heyet tarafından hazırlandığı iddia edilen yasa taslağı, eğitime darbe vuracak değişiklikler içeriyor. Dershaneler, etüt merkezleri ve tüm kursların kapatılmasını öngören taslağın bu haliyle yasalaşması durumunda, okullardaki eğitim eksiklikleri takviye ders ve kurslarla telafi edilemeyecek. Özellikle doğu illerindeki öğrencilerin daha iyi lise ve üniversitelerde okuma imkanı da ortadan kalkacak. (Zaman Gazetesi)

Twitter'de "dershanelerebüyükdarbe" başlığı açılmış veryansın ediliyor. İşe, din, iman, Allah, kitap her şey karıştırılarak "bu büyük sömürü"'nün sürmesi isteniyor.
Dershanecilik çok kişinin ve çok kesimin bitini kanlandırdı. Vatandaşın, kurbanlık koyun gibi hem etinden hem derisinden faydalandı... Hatta, bir koyundan iki post çıkarıldı.

Gencecik kızların, delikanlı çocukların emekleri sömürüldü. Dershaneler, hele de Cemaat dershaneleri, üç kuruş maaşla adam çalıştırdılar, onun da yarısını yardım diye geri aldılar.

Türkiyede dershanecilik,  sektör olarak, çok kişiyi zengin etti... Ama, asıl zenginlik kurumsal bazda oldu... Bugün bu kadar feryat boşuna değil... Milyarlar uçuyor ellerinden.

Dershanelerin kapatılması bu Hükumetin en iyi icraatlarından biri olacaktır.. Bunu otuz yıllık bir eğitimci olarak daha önce de yazdım.

Bu ülkede dershanecilik  bilginin pazarlandığı, emeniğin sömürüldüğü, çocuğu için iyi gelecek derdine düşmüş insanlarımızın kanının iliğinin kurultulduğu bir zulüm çarkı olmuştur.

Yok, doğuda şöyle olmuş da, batı da böyle olmuş da... Eğer, bu cemaat dershaneleri olmazsa terör azarmış da bunların hepsi bu sömürünün çarklarından bazılarıdır.

Doğuda terörün bitmesinin dershane sömürüsü ile ne alakası var?.. Nitekim bir alakası olmadığı anlaşıldı...

Şimdi, Cemaat ve diğer tüm AK Parti karşıtları omuz omuza vermiş dershanelerin kapatılmasını önlemeye çalışıyor. Her birinin menfaatı ayrı ama ortak düşman aynı nasıl olsa...

BaşbakanTayyip Erdoğan'ın sıradan bir başbakan olmadığı, karşısında kim olursa olsun hak bildiği yoldan sapmadığı ve her şeyin ötesinde sadece milletinin menfaatlerini düşündüğü bir kere daha meydana çıkmıştır.

Menfaati zedelenenler, kuyruğu sıkışmış tilki gibi feryad ediyor...Üstelik de buna dini, imanı alet ediyor... O zaman size şunu soralım:

Niye, ücretsiz eğitim vermiyorsunuz... Niye en pahalı dershaneler Cemaatindir... Niye en pahalı gazete ve dergiler sizin... Niye, her "hizmet"inizin okkalı bir parasal karşılığı var??

Cemaat, Cemiyet, Camia, Hizmet...ya da her neyse,,, Gerçek şu ki, ortada çok büyük bir "holding" var...

Ve bu büyük "holding" menfaatleri gereği diğer bütün "holding"lerle iş birliği yapabilir..

Yapıyor zaten... Boşuna dememişler: ZENGİNLİĞİN DİNİ OLMAZ, diye...

Bu arada; Öğrenci evleri tartışmasının  işaret fişeğini Zaman gazetesinin yakmış olması da boşuna değilmiş demek ki!!!...

Yazıya son dakika eki: Bu yazı bugün öğleden önce yazılmıştı... Öğleden sonra MEB, "dershanelerimiz elden gidiyor" yaygarasına bir açıklama getirdi. O açıklama özetle şöyle: "Dershanelere para cezası veya  sıkı yönetim uygulamaları gibi kışkırtmalar kesinlikle gerçek dışıdır!"

Menfaat gruplarının Hükumet devirme çabaları "Gezi"yle başladı, başka şekillerde sürecek demiştik, sürüyor...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4269
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 797
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster