Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
224
 

“Eksik Koşu” ve İbrahim Ergin...

“Eksik Koşu” ve İbrahim Ergin...
 

Geçenlerde Nabide Kılınç’ın yazısını okurken sözünü ettiğini gördüm O’ndan…

Bizim için “Abi” idi, benim için ayrıca bir değeri vardı. Düşüncelerimi ifadede etmekte zorlandığımda, bana yazı yazmayı sevdirenlerin ikincisidir.

Birincisi Edebiyat Öğretmenimiz Nevzat Nami Aygüven, ikincisi İbrahim ERGİN… Muğla Postası Gazetesinden Yazı İşleri Müdürümüz.

Sanırım ilk kitabıdır 1964 yılının Ocak ayında İzmir’de bastırdığı “EKSİK KOŞU” adındaki şiir kitabı. Kitabın kapak ve içindeki desenleri İsmet Ünal Türker tarafından çizilmiştir.

Elime her geçtiğinde, mutlaka en arka sayfasını açar “Yerkesik” şiirini okurum. Bazen keyiflendiğim, bazen bu şiirle dertlendiğim olur.

Bugün de “Devrim” gazetesindeki yazısını okudum.

(http://www.mugladevrim.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=15178:mulada-r-bayramiymi--hem-de-uluslararasi&catid=1:son-haberler)

Muğla’daki “Şiir Bayramı”ndan söz ediyordu. Belli sinirlendiği. Organizasyonda bir kopukluk varmış, amaçlandığı gibi olmamış…

Eskiden düzenlenen “Şiir Geceleri”nden söz ediyor…

Ne güzeldi…

Ünlü şairler, güzel şiir yazanlar, benim gibi kendini şair sananlar. Herkes orada olurdu.

Okulumuzda da çok güzel şiir yazanlar vardı.

Ünal Türkeş, Recai Şahin, Yükselecek Demirel, Rasih Tombak, Kadri Nail Beşoklar, Ayla Akat bir anda aklıma gelenler. Düzenlenen o gecelerde ya ünlü bir şairin bir şiirini, ya da kendi yazdıkları şiiri okurlardı.

Gecede vali başta, tüm protokol orada olurdu, “Halk Evi” salonunda… Şimdi o Halk Evi Salonu durur mu bilmem…

Yine o gecelerde “Görev” alanlardan biriydim ama hiç çıkıp da şiir okumamıştım.

Yine bir gecede, Hocamız Nevzat Nami Aygüven “Çıkıp şiir okuyacaksın” demişti de ne kadar sevinmiştim. Üstelik kendi yazdığım şiirimi okumamı istemişti.

Adım anons edildi, sahneye çıktım…

Allahım… Öyle mi olurmuş ilk kez o kadar kalabalığın önüne çıkmak? Şiirime başladım ama bacaklarım titriyordu ve bariz belli idi. Sakinleyeyim diye mikrofonun sehpasından tuttum, sehpa yerinden fırlayacaktı, korktum bıraktım. Okuduğum da şiir olsa bari!...

Dört satır “Şiir müsveddesini” okumayı bitirip de aşağı inerken, salon halime kahkahalarla gülüyordu. Bir daha çıkar mıyım, tövbe billah…

Sonra mı n’oldu?

Olan oldu, hem yazmaya başladım, hem topluluk önünde konuşmaya ve siyasete girdim. Başarılı oldum mu bilemem, ama bugün düşündüklerimi yazmaya usanmadan devam ediyorum.

Kendisinden “Yazısı” ile seda aldığım için çok mutluyum. Yazıyı bitireyim, bir kez daha okuyacağım “Yerkesik” şiirini, bakalım bu kez duygularım nasıl olacak?

Okursa bu yazımı, selam ve saygılarımı gönderiyorum kendisine…

12 NİSAN 2013
İBRAHİM PEKBAY

0532 218 77 77

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İbrahim Pekbay'a; Ben TC İbrahim Pekbay demiyeceğim. Yazıyı büyük keyifle okudum. Şiir okumaya çıktığınız heyacanın titreyişlerini. İbrahim Ergin'e söz ettim sizden, ancak telefonda. Muğla'ya gidşimle yazınızı götüreceğim ona. Yerkesik şiiri tütüncülük mü kaldı artık, ancak güncelliğini o günleri en güçlü şekilde taşır ve korur şiiir. Hele en son satırları. Aman oğlu toprağa dönme diyorsun/ Daha neler neler diyorsun anam/ Toprağa dönme dedin'/Yerkesiğe de neden/ Benim ak dünya görmemiş anam diye biter. Yerkesik şiiri panomda duruyor. Eksik koşu elimin altında. İbrahim ağabey bu şiirini 2007 yılıdır Yerkesik özellikli çok büyük ve güzel bir program hazırladım, Kütüphane olarak. Bu toplantıda okuduğun da Yerkesik'te çok duygulanmış, gözleri nemlenmişti. benim de. Muğla'da demek ki sizi konuşacağız, yazınızı eline tutuşturacağım tutuşturmak diyorum, yine geçen yıllardır Mahmut Makal Yerkesik kahveye gelir, İbrahim Ergin o vakitler Kıran köyünde öğretmenlik yapmaktadır. Mahmut Makal çağırır. İbrahim ağabey yayan yapıldak sicim gibi yağmurda gelir kahveye Mahmut Makal bir kitap tutuşturur eline hoşgeldin H.İbrahim. Kitabın adıdır. A. Kadir'in. Çok nefis bir yazı, anı anlatım olmuş. Teşekkürler. Gönlünüze sağlık. Sevgi ve selam dileklerimle.

Nabide Kılınç 
 12.04.2013 16:13
Cevap :
Sayın Nabide Kılınç... Sevgili Ünal Türkeş ile zaman zaman telefonla görüşürüz, hasret gideririm doğrusu onun sesinde... Şimdi sizden alıyorum "Oraların" haberini, yine mutlu oluyorum. Umuyorum ve diliyorum ki bu sene bi Muğla yapmak farz oldu gibi. Eğer bulabilirsem eski kayıtları, o günlerde "Şair müsveddesi" olarak yazdığım "Şiir" müsveddelerini de yayına almak istiyorum. Geçenlerde Erol abi (Temelkuran)ın kızı ile tanıştık. Sonra babasının telefonunu alıp görüştüm. İbrahim Ergin Ağabey'e de sonsuz selamlar. Görüşebilsek çok sevineceğim. O yazımın altında telefonum var. Yorumunuz için çok teşekkür ediyrum. Saygılarımla...  13.04.2013 18:09
 

Halk Evlerini kapatan zihniyyet,bugün halkı naneye,kömüre muhtaçeden zihniyyettir.Güzeldi..saygılarımla.

Mesut Selek 
 11.04.2013 10:05
Cevap :
Sayın Selek... Bu dediği yer kapandı mı kapanmadı mı,bilemiyorum. Ama adı gitti tabi... Saygılarımla...  11.04.2013 11:03
 

hocam sen iyisin gene ben ne yazmayi becerebiliyorum ne de konusmayi! Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 11.04.2013 2:50
Cevap :
Sevgili Sade Vatandaş Kardeşim...Ben belleyene kadar neler çektim bi bilsen... :) Saygı ve sevgilerimle...  11.04.2013 11:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1104
Toplam yorum
: 2655
Toplam mesaj
: 212
Ort. okunma sayısı
: 911
Kayıt tarihi
: 28.01.07
 
 

Emekliyim ama “Tekaüt” değilim. 1961 yılından beri değişik “Anadolu” gazetelerinde yazdım. 1984-8..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster