Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '10

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
111468
 

"Elfida", şarkısının hazin hikayesi!

"Elfida", şarkısının hazin hikayesi!
 

ELFİDA daha önce Haluk Levent'ten defalarca dinlediğim bir şarkıydı.
Ancak hikayesini bilmiyordum, aklımda kalan sadece sanatçının kendisine has ses rengi ve orkestrasıyla süslenmiş bir müzik olmasından ibaretti!
Bu gün ise tesadüfen bir başka sanatçıdan ve ilk defa dinledim bu parçayı!
Ve anladım ki ben hayatım boyunca hiç bir şarkıyı dinlerken bu kadar hüzünlenmemişim!
Çünkü adının Hozan Beşir olduğunu öğrendiğim bir sanatçı bozuk türkçesi ile Haluk Levent'ten çok daha farklı yorumluyor bu duygu yüklü parçayı!
Şarkıyı defalarca dinlemem sonrasında hemen hikayesini araştırma gereği duydum, ancak ulaştığım bilgiler çok daha acıklıydı!

Haluk Levent'in Kanser hastası 16 çocuğun bakımını ve tüm tedavi masraflarını üstlendiğini öğrenmiştim herşeyden önemlisi!
Ve hem de çok ilginçtir, bunu bir çok sanatçı bozuntusu gibi reklam malzemesi yapmadığını ve bunu yıllarca basından sakladığını!
Ve bu çocuklar arasında bulunan 9 yaşındaki Elfida'nın vefatıyla yıkıldığını ve bu acı kayıp nedeniyle kendini uzun bir süre evine kapattığını, göz yaşlarına boğulduğunu!
Bu bilgiler doğrultusunda sanatının yanı sıra kişiliğine duyduğum hayranlığın bin kat daha arttığını rahatlıkla söyleyebilirim!

En büyük teşekkürü hakedenin Haluk Levent olduğunu önemle belirtmekle birlikte, bu muhteşem ve etkileyeci şarkıyı birde Beşir Hozan adlı sanatçıdan dinlemenizi tavsiye ederim.
Müthiş ve alışılmışın dışında etkileyici bir sese sahip çünkü!!

Elfida şarkısının sözleri:

Yüzün geçmişten kalan, aşka tarif yazdıran
Bir alaturka hüzün, yüzün kıyıma vuran
Anne karnı huzuru, çocukluğumun sesi
Senden bana şimdi zamanı sızdıran

Şımartılmamış aşkın sessizliğe yakın
Kimbilir kaçyüzyıldır sarılmamış kolların
Sisliydi kirpiklerin ve gözlerin yağmurlu
Yorulmuşsun hakkını almış yılların

Elfida bir belalı başımsın
Elfida beni farketme sakın
Omuzumda iz bırakma yüküm dünyaya yakın
Elfida hep aklımda kalacaksın

Elfida sen eski bir şarkısın
Elfida beni farketme sakın
Omuzumda iz bırakma yüküm dünyaya yakın
Elfida hep aklımda kalacaksın.

Yüreğine sağlık Haluk Levent, Elfida şaheserin her ne kadar çoktaan müzik marketlerinin tozlu raflarına atılmış durumda olsa da, o kızcağız için gösterdiğin büyüklüğü asla unutmayacağız!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Elfida şarkısını, Çanakkale'de Türkmen arkadaşlar bağlama ile çalıp söylerler. Şarkının içindeki hüznü, Elfida'yı bundan sonra daha dikkatli dinlemem gerektiğini öğrendim sizden. Şarkının öyküsü ve Haluk Levent'in tavrı müthiş. Selamlar.

Ş ODABAŞI 
 05.08.2013 20:23
Cevap :
Çok merak ettim, hemen araştıracağım sayın Odabaşı. Elfida'yı bir de Türkmen usulü dinlemek isterim doğrusu. İnternet ortamında kaydı vardır umarım. Teşekkürler. Selamlar saygılar.  05.08.2013 23:37
 

Dinlediğin şarkının hiç anlamı kalmıyor. Haluk Levent yaşadığı hisleri, yazdığı şarkıyı seslendirerek çok iyi yansıtmış ama keşke bu şarkıyı başkasının söylemesine fırsat vermeseymiş iyi olurdu. Bu arada blogun sonunda her iki yoruma ulaşabileceğimiz linkleri verseydin iyi olurdu. Neyse. Ben her iki yorumu da dinledim. Hozan Beşir kendisini yetiştirmeden başkalarının şarkılarına el atmamalı bence. Sırf popüler diye bu şarkıyı söyleyecekse hiç söylemesin daha iyi. Saygılar...

Ali Haydar ÖZKAN 
 05.11.2010 0:05
Cevap :
Haklısın Ali Haydar kardeşim, şarkının ruhunda olayın muhatabından izler taşınması daha çok önem taşıyor ve yorumu özel kılıyor. Seninde bahsettiğin gibi Haluk bey başkalarına izin veripte bu büyüyü bozmasaydı keşke, ama diğer sanatçının daha duygulu söylediğininde hakkını vermek gerek..(Bu arada işlerim nedeniyle cevabım geciktiği için özür diliyorum)..Semalar saygılar.  06.11.2010 13:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1021
Toplam yorum
: 4165
Toplam mesaj
: 254
Ort. okunma sayısı
: 1592
Kayıt tarihi
: 19.10.07
 
 

Çok eski olmayan bir tarihte tıpkı sizler gibi Melek'lere gülümsermişim uykulu hallerimde!  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster