Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '16

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
30
 

"Emir" Mi "Dilek" Mi?

"Yeri geldiği zaman koyun mevzuatı bir kenara ve ‘ben bunu bu şekilde yaparım’ deyin ve yapın."

Yukarıdaki ifade, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 26 Ocak 2016, Salı günü sarayda topladığı kaymakamlara karşı ifade edildi.

Bu ifade, kaymakamlara talimat (Emir) mi, yoksa bir şekilde "Dilek" mi?

Talimat da olsa, dilek de olsa, bu söz, anayasaya ve yasalara aykırıdır. Talimat ise, cumhurbaşkanı tarafında cezai sorumluluğu yoktur ama, uygulamayı yapan kamu görevlileri için cezai sorumluluğu vardır. Çünkü cumhurbaşkanı, söylediklerini "Yazılı" emir haline getirmesi mümkün değildir, yürütmenin başı olmadığı için. Doğrudan vereceği ve imzalayacağı kararlar yine anayasada bellidir.

Anayasanın 6. maddesinin son cümlesi şöyle; "Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz." 8. maddesi ise; "Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu tarafından, Anayasaya ve kanunlara uygun olarak kullanılır ve yerine getirilir" der. Yine anayasanın 11. maddesi ise şöyledir; "Anayasa hükümleri, yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlayan temel hukuk kurallarıdır. Kanunlar Anayasaya aykırı olamaz."

Yasanın bu tarafından bakıp da "Anayasayı ihlal" suçu derseniz, yine anayasanın 105. maddesi gereğince cumhurbaşkanı için öyle bir suç tarifi yok, ancak "Vatana ihanet" suçu kavramı var.

Dolayısıyla...

Emir de olsa, dilek de olsa, kaymamakların "Cumhurbaşkanın isteği" diyerek "Mevzuat" denilen yasaları hiçe saymaları, kafalarına göre işlem yapmaları mümkün değildir.

O zaman, kaymakamların karşısında böyle bir ifade neden kullanıldı?

İşte bütün mesele de bu ya zaten...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 1104
Toplam yorum
: 2655
Toplam mesaj
: 212
Ort. okunma sayısı
: 908
Kayıt tarihi
: 28.01.07
 
 

Emekliyim ama “Tekaüt” değilim. 1961 yılından beri değişik “Anadolu” gazetelerinde yazdım. 1984-8..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster