Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mart '12

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
33040
 

En sık gördüğünüz rüyaların anlamları neler?

 En sık gördüğünüz rüyaların anlamları neler?
 

Rüya görür müsünüz ve gördüğünüz rüyaları hatırlar mısınız ?

Ben sık sık rüya görürüm ve hepsini çok canlı bir şekilde hatırlarım.

Herkes gibi, içinde bulunduğum ruhsal duruma ilişkin rüyalardır çoğunlukla gördüklerim.

Mesela stresli, kederli veya üzgün bir gün geçirdiysem, rüyamda birileri beni kovalıyordur, ben de soluk soluğa kaçıyorumdur.

Veya bir şekilde gün içinde bir şeyden utanıp, sıkıldıysam rüyamda kendimi kalabalıkların içinde çıplak olarak görürüm.

 

Bazen uçarım rüyalarımda, mükemmel bir histir. Eminim birçoğunuz uçma hissini rüyalarınızda yaşamışsınızdır.

Bazen de -sıklıkla- rüyamda dişlerimin ağzıma döküldüğünü görürüm. Sabah uyandığımda korkuyla dişlerimi kontrol ederim.

Avustralyalı psikolog Ian Wallece 30 yıllık kariyerinde danışanlarına analiz ettiği 100 bin rüya içinde en sık rastladığı 10 rüyayı ve anlamlarını İngiliz Daily Mail gazetesine açıklamış.

Gelin birlikte göz atalım en sık gördüğümüz rüyaların anlamları neymiş bakalım.

1. Düşmek ya da Boğulmak

Çoğu insan rüyasında bir kez olsun yüksekten düştüğünü görmüştür. Hatta bu rüyaların üzerine "Yere çarpmak ölmek anlamına gelir," gibi birçok efsane geliştirilmiştir. Tabii ki bu anlam kesinlikle doğru değildir. Rüyamızda düştüğümüzde çoğu zaman korkarız. Bazen de suda battığımızı ve boğulmaktan korktuğumuzu görürüz. Bu rüyayı gören kişi gerçek hayatta kendini güvende hissetmemektedir, ya da kendisine destek verilmediğini düşünmektedir. Böyle bir rüya gördüğünüzde durum değerlendirmesi yapıp sorunun kökünün ne olduğunu düşünmenizi öneririz. Sorunla yüzleştiğiniz zaman bir daha bu rüyayı görmezsiniz.

2. Çıplak Olduğunu Görmek

Bu rüyada çıplak, kısmen çıplak olduğunuzu ya da uygunsuz giysiler giydiğinizi (işe pijamalarınızla gitmek gibi) görmüşsünüzdür. Bazen de siz giyinik iken başka birinin çıplaklığına tanık olursunuz. Bu rüyalarda kişi utanç hissetse de gurur ve özgürlük duyguları ağır basar. Bu rüyanın tabiri ise şöyle yapılabilir; Gerçek hayatta kendinizi korunmasız, çaresiz hissediyor olabilirsiniz, ya da çok fazla açık verdiğinizi düşünüyor olabilirsiniz (sırrınızı paylaşmaktan pişmanlık duymak gibi). Bu rüya daha çok gerçekte evlenmek üzere olan kişiler tarafından görülmektedir.

3. Çürük ya da Eksik Diş Görmek

Diş ile ilgili rüyalar çok sık görülmektedir ve rüyada çoğu zaman kişinin dişi çürük ya da eksik olur. Bazen ise ağzınızı açtığınızda dişininiz sallanarak çıktığına şahit olursunuz. Peki, ne anlama gelir diş ile ilgili rüyalar? Çoğunlukla bu rüya kişinin gerçekte çekici olmadığından korkması anlamına gelir. Daha derin bir anlamı ise kişinin gerçek hayatta gücünü kaybetmesinden korktuğudur.

4. Kovalandığını Görmek

Rüyada kovalandığını görmek insana gerçekten çok korkunç bir his verir. Çoğu zaman sizi kovalayan bir canavar ya da korkutucu bir figür (hayvan, insan, araç, vb) olur. Bu rüyanın anlamı ise gerçek hayatta birinin ya da bir şeyin (duygu gibi soyut bir kavram olabilir) yüzünden kendinizi tehlikede hissetmenizdir. Tehlikenin kaynağını bulmak için yapacağınız en iyi şey, sizi kovalayan şeyin gerçek hayatta ne olduğunu düşünmenizdir.

5. Öldüğünüzü ya da Sevdiğiniz Birinin Öldüğünü Görmek

Pek çok kişi rüyasında öldüğünü, hasta ya da yaralı olduğunu görmüştür. Ayrıca ölen, hastalanan ya da yaralanan kişi sevilen biri de olabilir. Ölüm ve yaralanma, gerçek hayatta incinmekten korktuğunuz anlamına gelir. Ayrıca rüya, sağlığınıza ya da sevdiğiniz kişinin sağlığına dikkat etmeniz gerektiğinin bir uyarıcısı da olabilir. Rüyada başka birinin öldüğünü görmeniz, sizin bir parçanızın öldüğü anlamına gelir. Ayrıca ölen kişinin hayatınızdan çıkmasını istiyor yahut sevdiğiniz kişiyi kaybetmekten korkuyor olabilirsiniz.

6. Sınavdan Kaldığını Görmek

Bu rüya hem öğrenciler, hem de uzun süredir okula gitmeyen kişiler tarafından görülür. Rüyada çeşitli nedenlerden dolayı geçemezsiniz. Bazen sınav salonunu bulamadığınız için sınavı kaçırırsınız, bazen zaman yetmediği için soruları çözemezsiniz, bazen de çalışmadığınız ya da kaleminiz olmadığı için soruları çözemezsiniz. Bu rüyanın anlamı ise gerçek hayatta herhangi bir konuda test edilmekten kokmanızdır. Bir şey için hazır olmadığınızı hissediyor ya da yanlış bir şey yapıyor olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz.

7. Uçağı / Otobüsü Kaçırmak

Bu tip rüyalarda tren, otobüs, uçak gibi ulaşım araçlarına yetişmek için acele dersiniz, ancak aracı birkaç saniye farkla kaçırırsınız. Bu rüyada korkmazsınız, ancak sinirleriniz bozulur. Aynı şekilde önemli bir olaya, ya da katılmak zorunda olduğunuz bir etkinliğe yetişemeyebilirsiniz. Bu rüyalar hayatınızda önemli bir fırsatı kaçırdığınız anlamına gelmektedir ve önemli bir karar vermeniz gereken zamanlarda görülür.

8. Kaybolmak ya da Kapana Kısılmak

Rüyada kaybolduğunu görmek, gerçek hayatta bir olaya karşı nasıl tepki verileceğine karar vermek gerektiği zaman gerçekleşir. Çoğu insanın gördüğü bu rüyada kişi orman, şehir sokakları, büyük bir bina ya da labirent tipi bir mekandan çıkmaya çalışır. Ayrıca bu şekilde gelişen rüyaların sonunda kişi kapana kısılabilir, diri diri gömülebilir, tuzağa düşebilir ya da herhangi bir nedenle hareket edemeyebilir. Çoğunlukla korku duyulur. Bu rüyalar gerçek hayatta doğru kararı veremeyecek şekilde kapana kısıldığınız anlamına gelmektedir.

9. Bozuk Elektronik Aletler

Bu rüyada kişi bozuk bir aleti çalıştıramaz ya da istediği gibi kullanamaz. Bu rüyaların çoğunda bozuk olan alet telefondur. Numara çevirememe, bağlantı kaybetme ya da yanlış numara çevirme gibi sorunlar yaşanır. İnternet bağlantısı kesilebilir ya da aletin kendisi kırık/bozuk olabilir. Bu rüyalar gerçekle bağlantınızın koptuğuna ve aklınızın yalnızca bir kısmının olması gerektiği gibi çalıştığına delalettir. Ayrıca bu rüya gerçek hayatta başka bir insanla arasında bağ kurmakta zorlanan bir kişi tarafından da görülebilir.

10. Araba Kazaları

Bu tip rüyalarda genelde kontrolden çıkmış bir aracın içinde ya da çevresindesinizdir. Frenler çalışmıyor olabilir, direksiyon hâkimiyeti kaybedilmiş olabilir ya da araba uçuruma doğru ilerliyor olabilir. Kaza yapmak üzere olan araçta yolcu ya da sürücü olabilirsiniz. Bu tip kâbuslar gerçek hayatta araç kullananlar/ kullanamayanlar tarafından çok yaygın bir şekilde görülür. Rüyanın anlamı ise şöyledir; Gerçek hayatta bir şey hakkında kendinizi güçsüz hissediyor ya da "ruhsal bir kazaya" doğru gidiyor olabilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlginç ve çarpıcı bir yazıydı yine Nilgüncüğüm, inanır mısın akşam karmakarışık rüyalar gördüm ve rüya görürken uyandım. Hayra çıksın diye yordum...Ve akşam üzeri Efe trafik kazası yapmış... Şükür ki onda bir şey yok! Otobanda önüne köpek çıkmış. Bazen rüyalarımı hatırlamak istemiyorum inan ki.Yazını arşivime kaydettim. Sevgilerimle canım.

Ay Şen 
 13.03.2012 1:04
Cevap :
Canım benimm onunla geçmiş olsun. Görünmez kaza derler ya, aynen öyle olmuş. Aynı şekilde bebeğim, ben de bazen sabah gördüğüm rüyanın etkisiyle o kadar sıkıntılı uyanıyorum ki tüm günüm berbat oluyor. Çok öpüyorum Ayşen'im, tekrar büyük geçmiş olsun, öpüyorum. Efe'ye selamlar. Sevgilerimi gönderiyorum Ankara'dan canım.  13.03.2012 8:42
 

Rüyalarım çoğu zaman habercisi oluyor birşeylerin...Belki de düşüncelerim gece uyukularımı feth ettiğindendir.Ama inanın çoğu zaman, hep rahmetli annem, yol gösterir gibi oluyor, veya birşeyler yolunda gitmediğinde, rüyalarıma giriyor...Evde kocaman bir de rüya tabirlerini içeren kitabım var, pek sıklıkla karıştırmıyorum...elinize sağlık.

Göksel47 
 10.03.2012 10:26
Cevap :
Merhabalar, rüyadaki semboller kişiye özel ve her bir insan için farklılık gösteriyor. Örneğin ben küçükken denizde bir boğulma tehlikesi geçirmiş ve denizden çok korkuyorsam, rüyamda deniz görmek benim birşeylerden korktuğumu sembolize eder.(çünkü bilinçaltıma deniz korku objesi olarak kayıtlanmıştır.) Sizin ise denizle ilgili hiç bir korkunuz yoktur ve deniz sizin için ferahlık, rahatlık ve güzelliktir. Dolayısıyla sizin bilinçaltınız denizi bu şekilde kodlamıştır. Şimdi siz ve ben o rüya yorumları kitabından denizin anlamına baksan şöyle yazar : "Deniz beklenenin gerçekleşmesine, hoşnutluğa, ferahlığa işaret eder." der. Ama artık öyle olmadığını biliyoruz, zira bilinçaltı kodlamalarız farklı ve farklı sembolleri işaret ediyor deniz. Saygılarımla, güzel bir gün dilerim.  12.03.2012 9:00
 

Aman diyim sadece iyi olanları kapsasın tabii. Benim aklım bir an "nolur rüya olmasın" dediklerime gitti. Bir de tam tersi olanlar vardı haklısınız. Yaparım ben bazen böyle tak açıdan düşünüp yorumlar işte. O an güzele odaklanıyorum fazlasıyla sanırım

Merve Ballı Acar 
 09.03.2012 15:54
Cevap :
Canım benim, toparlıyorum olayı :) güzel rüyalarının hepsi bir bir bir gerçekleşsin inşallah :)   09.03.2012 17:07
 

Ah birde gördüğüm şu rüyaları hatırlasam:( iyi oldu bu yazıyı okuduğum sizinde belirttiğiniz gibi en sık gördüklerimizi anlatmışsınız. Rüyalar gerçek olsa diyorum ve iyi hafta sonları diliyorum:)

Merve Ballı Acar 
 09.03.2012 15:13
Cevap :
Bazı rüyalar gerçek olmasın aman Merve'ciğim, özellikle şu düşme, diş kopması, boğulma, ölüm, trafik kazası v.s. türü rüyalar. Öpüyorum canım, iyi hafta sonları dilerim şimdiden.  09.03.2012 15:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 562
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8417
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster