Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
1035
 

"Enişte ne işle meşgul?" "Çoluk çocuk?"

"Enişte ne işle meşgul?" "Çoluk çocuk?"
 

Ülkem insanı nedense hayatı bütün olarak, evlilik ve çocuk üzerine algılamakta! Ben bekar bir insan olarak bu konuda bana oldukça çok sorulan sorulara değinmek istedim.

Gözlemlediğim kadarıyla evlilik çağı içinde olup, evlenmemişseniz, toplum biraz acıyarak, ya da inanmayarak "daha önce hiç evlenmediniz mi?" sorusuyla olağanüstü şaşkınlıklarını belirtiyorlar!

Bu arada, bu insanın topluma verdiği hizmetler, ürettikleri, yaşama kattıkları hiç önemli değil, mühim olan bu evlendi mi, evlenmedi mi? Bu hayati bir durum!

Geçen gün arabamı yıkatmaya gittim, bir boyacı "abla boyayalım mı? "dedi, ben de kıyamadım, çok efendi bir görünüşü vardı, beklerken ayakkabılarımda boyansın dedim; fırça darbeleri, ayakkabılarımı parlatırken, adam da beni parlatacak sorusunu sordu "Enişte ne iş yapıyor?" Ben üzerime alınmadım, tekrar sordu "Enişte ne işle meşgul?" Bana mı sordunuz dedim, evet abla! dedi. Hangi enişte? dedim, eşiniz demez mi! Ben evli değilim deyince adamcağız o kadar üzüldü, o kadar üzüldü ki, anlatamam...

Çok sorulan bir soru daha var "Çoluk çocuk var mı?" Üstelik, çocuklar! Ben baktım çok üzülüyorum, kendimi üzmeyecek cevaplar vermeye başladım insanlara. "Eşiniz ne iş yapıyor?" Cevabım: Astronot!, başka bir gezegende yaşıyor, pek sık görüşemiyoruz" "Çoluk çocuk var mı? diyenlere de: Uygun bir çoluk bulursam, çocuk yapacağım diyorum.

Dinlenmek için İstanbul'da Silivri'de bir yere gittim, önce bazı sorular soruluyor, sonra bakımlara giriyorsunuz. Kadın sordu "Evli misiniz?" Bekarım dedim, ikinci soru; Çocuk var mı? Ana!!! Cevabım: Eğer bu kadar ısrarla bu sorunun sorulacağını bilseydim, gayrimeşru bir çocuk yapardım, sizi üzmemek, hatta sorularınıza beklentiniz doğrultusunda cevaplar vermek için dedim!

Şimdi gelelim, ülkem insanın yaşama bakış açısına, hayat= evlilik ve çocuk demek midir? Evlenmeyen, ya da yaşamı farklı boyutlarda yaşayan insanlar olamaz mı? Hayat bu kadar sınırlanabilir mi?

Neden evlenmediniz, sorusuna yıllar önce ölen komedyen Benny Hill, şöyle cevap vermiş "Bir çok kadını mutlu etmek varken, tek bir kadının hayatını cehenneme çevirmek istemediğim için" diyerek!

Ben de diyorum ki; Hayatında erkek var mı değil, erkeğinde hayat var mı? diye sorarsanız, daha doğru olur. İçinde hayat olan erkekle karşılaşayım, bu bitmeyen sorulara cevabım olur o zaman! Dermişim!!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Annemin evde kalmış kızıyım efendim nasılsınız?" Eğer annemle bireyer gitmişsek ve soru dolu bakışla karşılaşmışsam verdiğim cevap bu.Bırakın onlar ezilsin.Yarılamıyorlarmı yargılıyorlar.Herkes kendince nedenler ileri sürüyor.Kazara düğüne,cenazeye,bayrama,bir topluma denk gelmişseniz bilinki toplumsal vaka halindesiniz.İnsanlara inceden inceden anlatmaktan bıkıyorsunuz,yılıyorsunuz.Kaldıki bu kendi tercihim demekten bayılıyorsunuz.Ama onlar,100 defa görse 100 defa sorarlar.Alıştık efendim alıştık.Sevgilerimle

yekruseha 
 08.06.2007 9:35
Cevap :
Çok sevimlisiniz.Yorumunuza teşekkür ederim.  08.06.2007 20:00
 

Yazınızı gülümseyerek okudum, inanın çok keyifli bir yazı. Çok haklısınız. Ha bu arada ben evli bir bayanım ama o soruların arkası kesilmiyor. Ne zaman çocuk yapacaksınız?_Neden? siz mi bakacaktınız? diye cevap verilebilir. Çocuğunuz olur;aa kardeş lazım buna ikinciyi ne zaman düşünüyorsunuz?_çocuğumun kardeşi olması sizi çok mutlu edecekse hemen... denilebilir. Annelerimiz bilir erkekse çocuk askere ne zaman gidiyor?_e okuyor?aa uzatmasın daha evlenecek? olur söylerim ama bizim oğlanın cinsel tercihi farkıl?:)) Kızsa evde kalmasın yaşıda geçiyor? Feminist bizim kız???:)) off inanın bitmez. Evlenin kurtulun diyeceğim ama kurtuluş yok:)))

Ozlem Ozkulak 
 08.06.2007 0:41
Cevap :
Mükemmel cevaplarınız var.Böyle birlik bütünlük içinde bizi yıkamazlar,devam.Yorumunuza çok teşekkür ederim  08.06.2007 20:02
 

Evlenince başın göğe ermiyor zaten:)))) Sevgiyle , Itır Arayıcı

Bettyboopben 
 06.06.2007 23:37
Cevap :
Yorumunuza teşekkür ederim.Başı göğe erenler soruyor herhalde bu soruları zırt pırt!  07.06.2007 14:07
 

Uzun zamandır yazılarınıza denk gelmiyordum. Yine samimi, açık yürekli bir yazı olmuş. Sizi tekrar okumak güzel:). benim de karşısında ne yanıt vereceğimi bilemediğim, derinliğine inmemek için kısmet deyip geçirdiğim sorular bunlar. Toplum sormaktan vazgeçmeyecek, ben yanıtlamaktan çok tan vazgeçtim oysa:). Doğru zamanda doğru insanlarla karşılaşmak dileğiyle. Sevgiler

Zülal Ayçam 
 05.06.2007 8:27
Cevap :
Yorumunuza teşekkür ederim.  05.06.2007 18:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 258
Toplam yorum
: 380
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1998
Kayıt tarihi
: 09.11.06
 
 

Ben İngilizce öğretmenliği yapan yurdum insanıyım. Yalnız öğrencilerim yetişkin arkadaşlar. Devlet m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster