Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
9343
 

"Erkeğin İki Kaşığı Varsa Birini Kıracaksın"

"Erkeğin İki Kaşığı Varsa Birini Kıracaksın"
 

İşte günün Atasözü:  “Erkeğin iki kaşığı varsa birini kıracaksın”! Değerli büyük büyük büüyyüüüüüükannelerimizden kalma bir Atasözü bu. Ben de bu sözü duyduğumda ilk önce çok anlam verememiştim, insan sevdiğine zarar verir mi, bu nasıl bir mantık diye düşünmüştüm  ama büyüdükçe anladım ki  da haklılar mı ne!:)

Neden mİ? Hemen anlatayım bu sözden anladıklarımı. İlk önce şunu söyleyeyim ki, benim safça anladığım şekilde erkeğe maddi zarar vermek değilmiş, kaşığın birini kırma fikri!

Şöyle bir bakınca etrafıma; nerede kocası için saçını süpürge etmiş, bir anda adamı alıp baş tacı etmiş,  eksilerini görmeyip, hatta her eksiyi kendi çabasıyla  artıya çevirmiş,  aşka gelip her hoşluğu dile getirmiş, adama bulunmaz hint kumaşı muamelesi yapmış, övüp egosunu şişirmiş hemcinsimi görsem anlıyorum ki bu Atasözümüz çooook doğru. Kadın tüm bunları yaparken, kendinden fazlaca ödün veriyor, verdiği değer artarken, gördüğü değer azalıyor. Demek ki, yapmamalı,  kadın  her iki övgüsünün birini söylemeli, diğerini yutmalı,  fazla pohpohlamamalı erkeğini! 

Sonra bir bakıyor adam,  ben neymmişim yav, bende ne cevherler varmış havalarına giriyor. Zavallı hemcinslerimde kendi değerlerini unutup, aşka gelip bir bir sıralıyor   gördüğü görmediği tüm hoşlukları. Farkında değil hemcinsim. Haa bir de harcadığı emek karşısında değer görmek şöyle dursun,  beklentilerini söyleyince de alay ediliyor, inciniyor kırılıyorlar.  Adam da bana tapan bir kadınım var,  kuş kafeste nasıl olsa modunda bir gülümseme ile hayatına devam ediyor yıllarca.

Uyan sevgili hemcinsim uyan… bak ne güzel söylemiş yüzyıllar öncesinden sevgili Atalarımız:) tekrar edelim mi hep birlikte: Erkeğin İki Kaşığı Varsa Birini Kıracaksın!!!

Aslında sözün özü şu: acımayacaksın erkek milletine! Ne kadar kırar dökersen, iter kakarsan o denli kıymetlisin, biline.)

Mutlulukla, sevgiyle kalın dostlar.

Ve günün şarkısı:))

http://www.youtube.com/watch?v=KegKMZbELk8

Esma KAHRAMAN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet desem, gönül razı değil! hayır desem, mantığım sus diyor! Aslında dilemek gerek yüreği güzel, huyu suyu çekilir insanlarla karşılaştırsın kader herkesi.Sevgilerimle...

Ay Şen 
 17.07.2013 20:57
Cevap :
Aminnnnnnnnnnnnnnnnnnnn amin, ne güzel bir dilek sevgili Ay Şen:)  18.07.2013 9:19
 

Sevgi ve aşk ne oluyor o zaman? YaeErkek kadına hayranlık duyuyorsa? Yoksa o kadar mı "odun" görünüyoruz? Tamam çoğumuz öyleyiz ama bu kadar keskin ve ön yargılı olmayın lütfen. Karısına bakmaya doyamayan erkekler de var aramızda...

Ögeday 
 17.07.2013 13:35
Cevap :
Söz meclisten dışarı diyoruz, genelleme yapmıyoruz zaten, yarası olan gocunsun misali:)))karısına bakmaya doyamayan erkekleri de kutluyoruz can-ı gönülden. Sevgi ve aşk olmazsa olmaz ilişkide ama iki özel durum karşılıklı olunca daha güzel, daha keyifli...hep bana hep bana olmasa, bencil davranmasa insanlar birbirlerine....mesele o. Allah'tan benim eşim de karısına bakmaya doyamayanlardan. Saygılar  17.07.2013 15:20
 

:))) hindi gibi düşündürdün beni... :)) sevgilerimle.

Esma KAHRAMAN 
 17.07.2013 12:35
Cevap :
:))))))))))) düşün düşün çıkılmaz içinden, sevgiler  17.07.2013 13:42
 

Günaydın Sevgili Nezahat, günün şarkısına bayıldım. Sertap Erener sevdiğim sanatçıdır. 13 yaşımda yan komşumuzun kayınvalidesinden duyunca çok anlam verememiştim, eve gelince babamın iki malından birini kıracaktık, çünkü o gün kızdırmıştı annemi. Neyse aradan yıllar geçti bugün 50 yi devirdim, "kıracaksın" arkadaşım diyorum. Çevremde gördüklerime bakınca ikisinden birini değil, aslında ikisinide kıracaksın diyorum.:)) Çok mu sert oldu? Selam ve sevgilerimi şarkınıza karşılık güllerle bırakıyorum.

Sündüs Akkaya 
 17.07.2013 11:45
Cevap :
işte bu! Kıralımda yinede biri kalsa,:)) demekki kırdıkça elli yılları devirmek garanti:) Şaka bir yana, nice elli yıllar size. Sevgilerimle. Güller harika, teşekkürler.  17.07.2013 15:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 181
Toplam yorum
: 782
Toplam mesaj
: 148
Ort. okunma sayısı
: 2048
Kayıt tarihi
: 11.03.07
 
 

1974 Bremen doğumluyum. Hayatın Med-Cezir'lerle dolu olduğuna inanırdım; yaşaya yaşaya anladım ki..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster