Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '17

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1085
 

‘Evrende en büyük ziyan,sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir.’ Albert Einstein

‘Evrende en büyük ziyan,sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir.’ Albert Einstein
 

Öğrencilik hayatına başlayan her öğrencinin öğretmenleri ve aileleri tarafından sıkça hatta hemen hemen her defasında duyduğu çok sihirli bir cümle vardır''Tekrar et'.
 
Peki neden?Neden tekrar etmeli?Sürekli bu kelimeyi duyan öğrenci neden olduğunu biliyor mu?Belki yapıyor belki yapmıyor belki de nasıl yapması gerektiğini dahi bilmiyor.Bunu kendisine söyleyen ailesine ya da öğretmenlerine acaba kaç öğrenci sormuştur neden tekrar etmeliyim sorusunu!!!
 
Yeni nesil sanki çokta sorgulama yeteğine sahip değil.Sorgulamayı ya bilmiyorlar ya korkuyorlar ya da kendilerine yöneltileceklerde çekiniyorlar.Ama ne kadar sorgularsak o kadar öğreniriz ne kadar sorgularsak o kadar sağlam bilgi sahibi oluruz bir o kadar da gelişiriz.
 
Öğrencilerin bilmesi gereken en önemli konulardan biri tekrar ise bizde neden tekrar ona bir bakalım.
 
Öğrenmemiz için bize verilen her bilgi ilk önce geçici belleğe alınır tekrar ise bu bilgilerin hangilerinin önemli olduğu üzerinde durduğumuzda uzun süreli belleğe aktarılmasını ve kalıcı hale gelmesini sağlar.Günlük yapılan her tekrar kalıcı bellekte yer eder ve bir daha unutulmasını zorlaştırır.
 
Bazı araştırmalar sonucu öğrenilmiş bilgilerin %70'inin 1 saat içerisinde %80'ninin 1 gün içerisinde unutulduğu görülmüştür.Bizimde amacımız tekrar sayesinde bilgilerin unutulmasını engellemek ;))
 
İSOAT tekniği ile çalışabilmek bu tekniğin ilk 4 aşaması büyük kolaylık sağlayabilir.
 
Öte yandan herkes için öğrenme tipi farklıdır.Dersleri çalışma şekillerimiz anlama algılama şekillerimiz farklı farklıdır.Ama bir kaç ipucu her öğrenme tipinde kolaylık sağlayabilir.
 
Okul sonrası beynimizi ve bedenimizi kısa sürede dinlendirdikten sonra okulda işlediğimiz sözel derslerin bir kaç defa okunması...Sayısal derslerin en kolay tekrarı ise yazılı çalışmak olabilir belki de...Günlük yapılmış soruların okunup aklımızda kaldığı kadarı ile çözümlenmesi sayısalın kolaylaşmasını sağlayabilir gibi görünüyor.
 
Bu tekrar öğrenilen bilginin bir gün boyunca hafızada kalmasını sağlar.24 saat içerisiden yapılan 2.tekrar 1 hafta,1 hafta sonunda yapılan tekrar 1 ay,1 ay sonunda yapılan tekrar ise bilgilerin unutulmasını engeller...
 
Zaten günlük yapılan her tekrar bu şekilde bir öğrenme sistemine oturup sınav günleri sabahlara kadar etkisiz çalışmanızı da engeller...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 416
Kayıt tarihi
: 06.08.16
 
 

Assocıatıon of Coachıng School of Leadershıp/Öğrenci Koçluğu Assocıatıon of Coachıng School of Le..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster