Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Temmuz '13

 
Kategori
Futbol
 

“Fırtına”, Tolga Zengin’i İstanbul’a sürükledi!..

“Fırtına”, Tolga Zengin’i  İstanbul’a sürükledi!..
 

İbrahim Hacıosmanoğlu, Trabzonspor Kulübü Başkanı seçilir seçilmez, futbol dünyasına “fırtına” misali girdi. Çünkü İbrahim Bey, o belli sözlerle, Trabzonspor’un gündeme gelmesini sağladı. Oysa Trabzonspor’un, Spor Toto Süper Lig sıralamasındaki yeri, çok uzun yıllardır, hiç de “fırtına”yı akla getirmiyor/du.

Bu sezon ne olur, bilemeyiz.

Tolga Zengin’in satışında da, “fırtına” gibi esildi, “geri adım atılmaz”  havası verildi. Tolga’nın satışında, saptanan bir değerin altına inilmeyeceği özellikle vurgulanıyordu.

Niye “Transfer oldu” değil de, “Satıldı” diyoruz?

Yanıt, Tolga Zengin’den:

“Trabzonspor’dan ayrılmak gibi bir talebim ve ısrarım hiçbir zaman olmamıştır. Bu transfer tamamen, Trabzonspor’un menfaatleri doğrultusunda gerçekleşmiştir.”

*****

Tolga Zengin’in durumu, “yılan hikâyesi”ne dönmüştü.

Geçenlerde Vatan’da Erdal Cömert imzalı ve “Top yuvarlaktır, ama biz değiliz” başlıklı bir haber dikkati çekti.

“Top yuvarlıktır” ne demekti?

(Maçların sonucunu kestirmenin zor olduğunu anlatmak için kullanılan, futbol diline yerleşmiş bir deyiştir. Bu deyiş, “analiz” adı altında atıp tutanların, kendilerinde kusur olmadığını anlatmak için sığındıkları “liman”, ya da tutunacak “dal”...)

Sonrasında,  “...ama biz değiliz.” demek, bir “benzetme” yapıldığını gösterir. Denmek istenenin ne olduğunu anlatmanın, açıklamanın anlamı yok. Ama bu sözün niye kullandığı bir soru işareti olarak kafalara takılmaz mı?

Söz konusu cümlenin neyle bağlantılı olduğuna bakmak yeter de artar:

“Bu futbolda ilke kalmamış. Top yuvarlak ama biz değiliz. 5-10 sefer konuştuk Beşiktaş’la. Araya 50 adam soktular ama 2.5 milyon Euro’nun üzerine çıkmadılar, istediğimiz 3 milyon Euro’yu vermediler.”

Önce “Bu futbolda ilke kalmamış” denmesine gerektiren ne?

“Milleti kandırıyorlar... Yok 10, yok 5 milyon Euro istemişiz.”

Trabzonspor, Tolga Zengin’i istediği/ direndiği değerden sattı mı?

(Söz Cemal Ersen’de:

“Ne demişti Trabzonspor Yönetimi? ‘Tolga’yı isteyen 4 milyon euroyu getirir.’

Rubin Kazan projesi suya düşünce, daha doğrusu deneyimli kaleci Türkiye’de bir takımda oynamak isteyince, radara Beşiktaş takıldı. İlk teklifin yerini 3 milyon euro artı bir futbolcu aldı.

Arada olup bitenler malum. Sonunda 2 milyon 750 bin euro karşılığında, ki bu para üç taksitte ödenecek, Tolga Beşiktaş’a gitti. (... ) Kulüpten alacağı 500 bin euroyu sildi ve can sıkıcı süreci noktaladı.”)

*****

Trabzonspor, İbrahim Bey’in çıkışıyla, Tolga Zengin’in satışı konusunda “fırtına” gibi esti. Satış öncesi/ pazarlıkla ilgili söylenenler içinde sadece bir cümle kaldı akıllarda:

“Top yuvarlaktır, ama biz değiliz.”

Son söz/ler:

Bir takıma iki iyi kaleciden biri fazla gelir!..

Tolga Zengin, Beşiktaş’a hayırlı olsun!..
 

http://www.facebook.com/turgutcelik

https://twitter.com/#!/turgutcelik

turgutce@yandex.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Turgut ÇELİK :Yazınızın girişi çok önemli fırtına gibi esti.Bence Sadri'nin kadir kıymetini bilemedik, günlerce aylarca aleyhinde yazılar yazdık,O esen yeldi hiç fırtına olmadı.Trabzon ve bizler Sadri'ye arayacağız bu kesin.Bu fırtına sağlardan toz götürür Trabzon'dan bir çok meyveli ağacı kökünden söktürür.Yazık oldu Trabzon'a Trabzon'u artık büyükler arasında görmek hayal olacak.Selam ve saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 27.07.2013 11:27
Cevap :
Mehmet Bey. Trabzonspor, elindeki iyi oyunları öteden beri tutamıyor ya da tutmak istemiyor. Böyle olunca da şampiyonluk uzaklarda kalıyor. Gelinin noktada, eldeki malzeme Fenerbahçe karşıtlığı kalıyor. Futbolseverler laf yarışı değil, sahada şampiyonluk, kupa yarışı bekler. Tolgan'ın isteyerek ayrılmadığı anlaşılıyor. Saygılar, selamlar.   29.07.2013 16:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2458
Toplam yorum
: 2826
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2044
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

İspir, hem doğum yerim, hem memleketim. Emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Dil ve Tarih-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster