Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ağustos '12

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
748
 

"Fransız Sokağı"

"Fransız Sokağı"
 

erkişimin objektifinden:)


Osmanlı İmparatorluğu zamanında köklü bir geçmişi vardır Türk-Fransız ilişkilerinin. Hatta, Kanuni döneminde kurulan ilk sefaret de Fransız Sefaretiymiş.

Fransanın Ermeni soykırımı iddialarını kabul etmesiyle, sokağın ismi tartışmalı hale gelince; asıl ve resmi ismi olan "Cezayir Sokağı" olarak anılmasına karar verilmiş merdivenli çıkmaz sokağa.

Beyoğlu'nda Galatasaray Lisesinin arka meydanına bakan alanda 2004'te açılmış sokak özel bir firma tarafından. Sokakta, galeriler, atölyeler, hobi kursları, sergiler, sanat kursları, antikacılar, çok amaçlı kültür etkinlikleri, genellikle fransız yemekleri sunan restoranlar, cafeler, fransız butikleri gibi tamamen fransız havası yansıtan işyerleri bulunuyor. 

Sanıyorum Türkiye'nin ilk temalı sokağı burası. Tamamen kültür projesi, düşünenleri, emeği geçenleri kutluyorum. Ve bu tarz kültür sokakların çoğalmasını diliyorum.  

Buradaki işyerlerine, Türkiye ile çeşitli bağları bağları bulunan fransızların isimleri verilmiş; 1535 yılında Ülkemizdeki ilk daimi büyükelçi olan Jean de la Forest,  yazar ve şairler Pierre Loti, Nerval,  bir dönem Beyoğlu Belediye Başkanlığı yapmış Edvard d Logue ve İstanbul Seyehatnamesini yazan Josephus Grelat gibi...

Girişinde çok hoş bir heykel karşılıyor sizi, devamında ise; sıra sıra pembe binalar, cumbalar, damağınızda iz bırakan lezzetler, kulağınızın pasını silecek enfes müzikler..

Velhasılı; rengarek mekanları, teraslarındaki eski İstanbul manzaraları, daracık sokağı, dik merdivenleri, bol fransız kültürü, şirin sokak lambaları, canlı müzikleri ile sıcacık yaz akşamları için bu sokak kaçmaz dostlar.

Sevgiyle kalın.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 181
Toplam yorum
: 782
Toplam mesaj
: 148
Ort. okunma sayısı
: 2048
Kayıt tarihi
: 11.03.07
 
 

1974 Bremen doğumluyum. Hayatın Med-Cezir'lerle dolu olduğuna inanırdım; yaşaya yaşaya anladım ki..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster