Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '17

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
545
 

"Giden Gelmez Dağı'na" gidip de dönenlerden: "Turgay Alan" ile konuştuk.

"Giden Gelmez Dağı'na" gidip de dönenlerden: "Turgay Alan" ile konuştuk.
 

Hayatı, motosiklette geçiyor: "Turgay Alan"


     Anadolu’da bir tabir vardır: “ Alan da gaçan mı?” diye. En çok Niğdeliler kullanır. “ Karşısındakinin kurnazlığı karşısında berikisi söyler. “Biz yutmayız.  Bizim gözümüz küllü değil.”  “Sen kimi kandırıyon üleyn” der gibi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, açık hava ve doğa

İŞTE DOĞA AŞIĞI  KURTKÖYÜN ÖĞRETMENİ TURGAY ALAN. "GİDEN GELMEZ" DAĞINA GİDİP DÖNENLERDEN...

     Bu ALAN’ı, geometride tanıdık. Bir de Niğde’den kulağımıza girdiydi. Şimdi de Bartın’da bir erkek adı olarak karşımıza çıktı. İşte onunla tele-röportaj yaptık.

     Esas ismi Turgay’mış. Facebook’a üye olabilmek için ALAN yapmış ismini. Turgay. Önce  fotoğraf sanatçısı, sonra da öğretmen.. . Hem dağcı, hem motosikletçi. Dağlarda motosikleti ile yol açıyor kendisine. Kaçkar Dağlarında sürüyor olanca hızıyla, dağları delercesine. Düzlüklerde çadır kurup, göçerleri oynuyor.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor ve ayakkabılar

TURGAY ALAN, DAĞ KÖYÜNE SIĞINDI VE  BİR DAĞ EVİNDE KONUK OLDU. KENDİ KENDİNE OCAK SOHBETİ YAPIYOR.

     Her şeyin en iyisini yapmağa soyunmuş bir kişiliği var. Henüz 50 yaşında. Kaçkarların tepesinde tek başına icabında kartopu oynuyor. Yatıp yuvarlanıyor. Motoru ile dağları oyup oyup, öbür tarafına geçiyor. Sisli dumanlı havaları seviyor.

     Kendisine sorduk: “ Bizde bir dağ var gittin mi ?” diye. “Giden gelmez dağı”. Gülüşü uzun sürdü ve “Gittim gördüm, döndüm “ oldu. ” Tarihteki "gittim, gördüm, yendim" diyen adam gibi.

     Ödülleri var fotoğrafçılıkta. Türkiye’nin en büyük fotoğraf dergilerinin galerilerinde resimleri yayınlanmakta halen. DU MONDE ‘un sayfalarını, resimleriyle süslemiş. Sayısız sergileri var. İzcilik de yapmış.  Kurtarma ekipleri de kurmuş. Havada kapıp, tavada yiyenlerden.  Motosikletten de hızlı davrandığı olmuş bazı bazı.

     Türkiye’nin   tas tamamı 143 dağına, motosikleti ile zirvelerine kadar çıkıp imza atmış. Trekking ile dağları tırmanmış. Dağ  başlarının doruklarında ateşler yakmış.  Sıcacık aşlar kotaarmış. Bin bir çiçekleri tanımış. Dağların sessiz dünyasında bebekler gibi uyumuş çıt sesi duymadan. Her seferinde zinde kalkmış. Daha güçlü kalkmış.

     Daha kardelenin, filizini, topraktan yükselirken görmüş milim milim. O kar örtüsü altındaki “hayata tutunuşu” görmüş. Hayat ona “felsefe “ öğretmiş dağlarda.

     Fotoğraf tekniklerinden de konuştuk. Nefis fotoğraflarını ayırdık. Şöyle dedi: “ Fotoğraf öznel bir sanattır efendim. HDR ve uzun pozlama başta olmak üzere, gözümüzle gördüğümüz tüm coğrafya ve kentleri en uygun teknikle fotoğraflayıp arşivimize gömüyoruz. Fotoğrafta önemli olan,  kadrajı sıradışı koşullarda çekebilmek ve ardından izleyen insanları fotoğrafın içerisine dahil edebilmektir. Türkiye' de çektiğiniz küçük bir şehrin fotoğrafı,şayet ulusal sayfalarda ve hatta dünyanın bir çok ülkesinden ses getirebiliyorsa, yaptığınız fotoğraf evrensel bir çalışma olmuş demektir.”

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, bitki, ağaç, açık hava ve doğa

SORUYORUZ. KİM CEVAP VERİR ACABA ? BÖYLESİ BİR FOTOĞRAF VAR MI   İLGİLİLERİN TURİZM DOSYALARINDA ?

     Fotoğraf sanatında en önemli kriter insandır. Telefonla gayet başarılı 'Alan derinliği' fotoğrafları elbette çekilebilir. Ancak 'Bokeh' yahut 'uzun Pozlama' çekecekseniz, DSLR makina ve uygun lenslere muhakkak ihtiyacınız var demektir.

     Kendisi, 50 yaşında, evli ve  her ikisi de Bartın Fen lisesinde okuyan 2 çocuğu var. 21 yıldır Bartın Kurtköy bölgesinde keyifle çalışan bir öğretmen.

     “Dağcılık ve kampçılık ne yazık ki Türkiye'de henüz istenen seviyede değildir” diyen Turgay Alan, “Bunun en önemli nedeni; henüz oturmayan doğa sporları bilinci ve yetersiz tanıtımdır. Gerek mağaracılık,  gerek enduro sporu, gerek izcilik ve gerekse dağcılık sporunu devletin özellikle tanıtım ve teşvik etmesi gerektiğine inanıyor olmamız” dedi.

     En olarak da Turgay Alan, noktayı, sorumuz üzerine şöyle bitirdi ve noktaladı. “Bir doğa aktivisti için Bartın'ı sevmemek mümkün değil. Kültürel dokusu ve coğrafyası mükemmel. Gerek Enduro sporu, gerekse fotoğraf sanatı için adeta doğal bir stüdyodedi.

     Şimdi bizim de diyeceklerimiz var. Milyonlarla ifade edilen döviz kaynağı Güzelcehisarda, “lav kayalıklarını” bahane ederek festival yapacağız. Burayı dışarıda ve turizm monitörlerine, acentelerine tanıtabilmek için resimleri çekildi mi? Yanı sanatsal resimlerden bahsediyoruz. Turizm İl Müdürlüğü ne yaptı şimdiye kadar Bartın’da?

     Bu fotoğraf sanatçısı hatırlandı mı? Desenize ki Bartınlı  ev maketçisi, nice yıl sonra hatırlandı bre! Ko gitsin gittiğince. Lav kayalıkları bahane. Tembellik,  iş bilmezlik şahane.

     İşte zihniyet bu. Bahara inşallah festival düşüncesi, tel tel dökülmez. Valilikten de beklediğimiz, istediğimiz bu. Bartın’ın böyle bir fotoğraf sanatçısı, kaçırılır mı be yau?!

     Ört ki, ölem !

Görüntünün olası içeriği: açık hava

Görüntünün olası içeriği: ağaç, gökyüzü, açık hava, doğa ve su

BARTIN IRMAĞI. SORUYORUZ BARTIN İLGİLİLERİNE, ARŞİVLERİNDE BÖYLESİ  GÜZEL BİR   BARTIN IRMAĞI FOTOĞRAFINIZ  VAR MI? NE GEZER...!

Görüntünün olası içeriği: bitki, gökyüzü, ağaç, açık hava, doğa ve su

Görüntünün olası içeriği: açık hava

BU RESİM, DÜNYACA ÜNLÜ DÜ MONDE SAYFALARINDA YER ALDI

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, ev ve açık hava

BU RESİM DE, DÜ MONDE DE YAYIMLANDI

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, dağ, açık hava ve doğa

İŞTE KURTKÖYÜN ÖĞRETMENİ CIVA GİBİ BİR DAĞCI, MOTORCU, TABİAT AŞIĞI TURGAY ALAN

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, ağaç, açık hava, su ve doğa

Görüntünün olası içeriği: ağaç, köprü, bitki, açık hava, su ve doğa

KEMER  KÖPRÜ KARLAR İÇİNDE

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, ağaç, doğa ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: kar, ağaç ve açık hava

BARTIN, HAMAMÖNÜ

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, açık hava, su ve doğa

BARTIN IRMAĞINDA KIŞ

Görüntünün olası içeriği: ağaç, bitki, açık hava, doğa ve su

BARTIN IRMAĞINDA YAZ

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, ağaç, açık hava, doğa ve su

BARTIN IRMAĞINDA İLKBAHAR

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, açık hava ve doğa

KAÇKAR DAĞLARINDAN

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

FOTOĞRAFÇI, SANATÇININ CİDDİYETİNİ  NASIL DA YAKALAMIŞ Dİ Mİ?

 

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar, ağaç ve açık hava

AYNI ZAMANDA FOTOĞRAF SANATÇISI OLAN  ERSOY BANK, ALAN TUNCAY İLE BİR SERGİDE

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, ağaç, açık hava, su ve doğa

Görüntünün olası içeriği: bitki, gökyüzü, ağaç, açık hava, doğa ve su

Görüntünün olası içeriği: kar ve açık hava

BARTIN SU TERAZİSİ

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, dağ, açık hava ve doğa

TURGAY,  DAĞDA TEK BAŞINA

Görüntünün olası içeriği: açık hava

BARTIN EVLERİNDEN

Görüntünün olası içeriği: ağaç, gökyüzü, açık hava, doğa ve su

 

Görüntünün olası içeriği: açık hava

Görüntünün olası içeriği: açık hava, doğa ve su

Görüntünün olası içeriği: ağaç, açık hava ve doğa

ASMA KÖPRÜ

Görüntünün olası içeriği: kar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar

Sanatçı Vural Alan, sergide

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Elle çizilmişcesine tablo gibi fotoğraflar. Hepsini izledim, etkilendim, büyülendim... Ne kadar güzel ve özel bir sanatmış dedim bu fotoğrafçılık ;) Ben de çok severim fotoğraf çekmeyi hatta bazen takılırım bizimkilere aslında bu ilgim yeni değil çok genç yaşlarda başladı derim. Fakat Turgay Alan Bey'i çok takdir ettim doğrusu, birçok meziyetini birleştirerek harikalar çıkarmış ortaya. Tebrik ediyorum kendisini. Bartın'ın değerlerine sahip çıkması en güzeli olacaktır. Teşekkürler bu güzel tanıtım yazınız ve de muhteşem fotoğraflar için. Sağlıcakla, mutlu kalın daima. Sevgi ve selamlarımla.

Nermin Ayduran 
 16.01.2017 16:56
Cevap :
Alan Bey. Duydunuz Ayduran Denk Nermin Hanımın sözlerini. Kendileri bu güne bu gün Ege bölgesinin her sanatsal dalında at oynatan önemli yörük bacılarıumızdandır. Rengarenk elbiseleri, allı morlu fıstiki ve zeytuni başörtüsü ve Halep işi yemeni ayakkabıları ile bir ekoldür. Denizlide horozların memleketinde her sabah bir kere öter.Öttü mü, memleketin horozları susta durur. Şiirseldir. Liriktir. Her elinde kalem vardır, fırça vardır. Daracık objektiflerden dünyaya akseden muhteşem saflığı ve güzelliği ile nam salmıştır. İşte böyle birisi size bakın ne yazmış. 100 yıl daha yaşasanız, böylesi birinden böylesi güzel laflar işitemezdiniz. Sizi daha ben bile tanıyamadım. Bartının değerlerinden olduğunuzu, resimlerinizden fark ettiğim için sizinle "Hayali röportaj" yapmıştım. Bakın, Denizliden cevap geldi size. Hadi, işiniz iş. Bu tele-röportaj tuttu demek. Resimleriniz hakikaten bir başkaları tarafından da seviliyor. Başarılar dilerim. Siz de Bayan Ayduran Denk Nermin.  17.01.2017 13:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 890
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster