Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
477
 

"Gitmek Elbette Kolaydır ! "

"Gitmek Elbette Kolaydır ! "
 

Sevdan için sızlamayan o yürek, o bağırda ne arar!


İnsanlar doğarlar, büyürler ve ölürler. Ki biz genelde , hatta tamamına yakın bir genel olarak; yaşamın büyüme kısmındaki algılarımız eşliğinde yada ışığında ve yahut karanlığında eğleniriz. hatıralarımız oluşur, keşkelerimiz, başarılarımız, kazançlarımız, kayıplarımız, aşk kapsamlı sevdalarımız. Tüm bunların hepsi, "hatra gelenler" başlığı altında, büyümenin nesnelleşmiş , benliğimizdeki "ben"in öznelleşmiş, dışardan bakılınca soyut, içimizden bakılınca hissediş kadar somut yaşamlarımız. Ne çok şeyler yaparız aslında kısacık büyümekliğimiz içinde, ne çok şey yaşarız, ne çok şeye yelteniriz.

En bariz olanı, en ortak noktamız olanı, en dürtükleyeni ise; Büyüdüğümüzü zannetme halidir. "Artık ben tek başıma herşeyi yaparım", "kim tutar beni", "Ben de bir EGO var ki, Allah sizi inandırsın kimsede yoktur" gibi hallerin dışa vuran söylemleri eşliğinde bir yerleri terketme eğilimi başlar, Nereyi terkederiz? Bilmeyiz. Neyi terkederiz? Bilmeyiz. Kimi vede kimleri terkederiz? Bilmeyiz. Aslında göçümüz kendimizden midir? Bilmeyiz. En çokta neyi bilmeyiz, bilir misiniz? Göçüşümüzün ardından konacağımız yeri bilmeyiz. Hasıl-ı kelam; Serseriliğimize haysiyet biçer yalancıktan, sadece terkederiz. Serseriyim, serserisin, serseri.

"Bir arada yaşamak mıdır Hürriyet? Yoksa bir başına kalmak mıdır? "


Yeni arkadaşlıklar kurmak için terket, yeni ufuklar keşfetmek için terket. Yenilenmek için terket. yeni olmak için terket. Yenilik adına, ye-ni-len-mek adına, terketmek şart mıdır? Peki terkin manası nedir? ne anlam yüklenip gidiyorsun? İki şık sunabiliyorum sana, algım kadar, anladığım kadar, kendim kadar. bulabildiğim kadar. Fazlasını bulana hayranlığım mevcuttur. Evet iki şık; 1- Reddetmek için mi terk? Ki reddetmek onurdur dedik, ki onur ekmektir dedik. 2-İnkar için mi terk? Ki buna diyecek bişeyim yok. Zira bende anlamsız bir bakıştır bu. Varlığı yok sayamayız, ki yokluğun kendisi dahi varlıkla tanımlanırken. Yokluğun dahi yok olmadığı şu var olan dünyada. İnkar kadar büyük bir terk elbette anlamsız.


" "Yazarım sana.." "Yazma" dedi Deli Emin.. "Yazarsan beklerim.. Bomboş yollara bakar hiç gelmeyecek olanı beklerim.." Siz köy yollarını bilir misiniz?.. Bomboş köy yollarını.. Kuş uçmaz kervan geçmez köy yollarını.. O yollara bakıp beklemeyi bilir misiniz?.. Gideni çok, geleni az olan köy yolları." " ( Vizontele Tuuba)


Yenilenmek ile yinelenmek arası kaç zaman mesafesindedir ki! yada kaç zaman aralığında! yada ne kadarlık bir fakediş kadardır! ya da bilebilmenin nasıllığı kaç ton soru ağırlığındadır, cevabına nispet!

En derin sevgi ve gerçek saygılarımla

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bazen zorunlu olabiliyor. Giden de mi? yoksa buna neden olanlar da mı suç? kim bilebilir. İnsan kafasına koydu mu gitmeyi,şahsen ben kalmasını istemem.Bu sözlerim, gitmeyi sorumsuzluk olarak hayatıyla özdeşleştirenleri kapsamıyor. Sevgi ve saygılar...

sessiz-çığlık 
 11.05.2008 11:11
Cevap :
farklı bir bakış, doğru bir yaklaşım. Zenginleştirdiğiniz için teşekkür ederim. Sevgi ve saygı benden efendim.  11.05.2008 17:53
 

Genelde çok dikkat ederim ama bu defa dalgınlığıma gelmiş. Bu dizeler bana ait değil. Çok sevdiğim bir şaire ait. Yasemin Pulat. Benim bildiğim dört adet şiir kitabı var. Eğer okumadıysan kesinlikle okumanı tavsiye ederim. Tekrar teşekkürler. Sevgiler.

Ayrıntıda gezinmek 
 05.05.2008 23:03
Cevap :
Anladım sevgili ayrıntıda gezinmek! Okuyacağım. Ve ben teşekkür ederim. sevgi ve saygılar  06.05.2008 9:10
 

bir de gitmek hani ille de olum degil mesela benim gibi boyle atlantigin obur tarafina gidince de gitmenin zorlugunu goruyor insan. hatta bir zaman sonra hani ne tam orada ne de tam burada olamiyorsun...ben sey diyorum...hic bir yerin ortasinda olmak durumu (in the middle of no where)...ya da hic biryere giden treni yakalamaya calismak:) Sevgiler ve saygilar tekrar.

Biraz 
 04.05.2008 19:23
Cevap :
Evet sayın biraz! net ortamınında bu zorluğu var; yüzyüze, karşılıklı demli çay gölgesinde, uzun uzadıya aklına geldiği anda, düşündüğün anda ortaya konacak cümleler eşliğinde, sıcağı sıcağına yapılacak bir sohbet konusunu, internetin insafında,aralıklarla sürdürmeye çalışmak. Neyse; Bunada şükür. Sayın biraz; konuyu ortaya koyarken, çok farklı noktalardan ele alamadığımı yorumlarınızla anlamaktayım, ve bu beni çok memnun ediyor bilin isterim. Zaten konumuz bir hissiyatı dillendirmeye çalışmak, olaya felsefi yaklaşmak değil.Bu bir duyuş vede hissediş bloğudur. Ki insanlar hissiyat zenginidir. Bu bağlamda, yanlış-doğru kriterlerinden ziyade, ne çok çoğalıyoruzu hissediyorum. Hissedişlerde doğru-yanlış, haklı-haksız, az-çok, basit-girift anlayışı yok ki zaten.Bu bağlamda, ek olarak, bir yorum daha girerek, ciddiye aldığınız ve dostane bir muhabbeti açık seçik ortaya koymanız beni ziyadesiyle memnun etmiştir. Herşey için çok vede çok teşekkür ederim. Başarılarınız daim olsun.saygımla !  04.05.2008 21:22
 

Guzel bir blog olmus yine her zamanki gibi. Gitmek kolay degildir diyecegim Sevgili Yucel. Belki de gidip te donunce biraktiklarimizin ve biraktigimiz eski kendimizin ayni yerde olmadigini gormek cok daha zor ve bu da gitmenin zorlugu... sonrasinda ogreniliyor elbette. Sevgi ve selamlarimla.

Biraz 
 04.05.2008 18:29
Cevap :
Hah işte budur? Alıp sırtına bohçayı gidersin, Dönünce bakmışsın ki, eskisi gibi değil hiçbirşey, gitmenin kolaylığını dengeleyecek bir zıtlıkla ne çok kayıplığınla, ve bıraktığın yerde ne çok olmayışınla, ne çok izlerinin silinmişliğiyle, ne çok yokluğunla ve ne çok sensiz edinimlerle, ve o zaman sürecinde oluşan fotğraflarda ne çok yer almayışınla karşılaşırsın. Gitmek elbette kolaydır. neden? Çünkü daima, yıkım, yapmaktan kolaydır. Zira, ölen zaten ölmüştür, Allah kalanlara sabır versin deriz. En derin saygı ve sevgilerimle biraz.  04.05.2008 18:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 121
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 593
Kayıt tarihi
: 20.03.07
 
 

  Yıldız yüklü gecelerde Üşüyerek beklerim. Canım tellere takılır, Ellerimde yüreğim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster