Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
406
 

"Görmemişin oğlu olmuş, kesmiş mükünü yemiş!"

"Görmemişin oğlu olmuş, kesmiş mükünü yemiş!"
 

Yüce yaradan, cümlemizi görmemişlerin zulmünden korusun. Amin.


En çok sevdiğim sözlerden biridir bu; güzel okuyucum: "Görmemişin oğlu olmuş, kesmiş mükünü yemiş!... "

Ortalıkta, günlük hayatta mük yiyen, mük yemeye meraklı olan o kadar çok insan var ki! Söylesene! Hangi birini anlatayım sana?

Sonradan zengin olup, oturacağı evi, bineceği arabayı şaşıran mı ararsın? Yoksa bir yerine üç, dört kızla gezip, oynaşan yeni yetme zamparayı mı?

Önceden çalışan olup, şansı aniden yaver giden, kısmet kapıları sonradan sonuna kadar açılan, dünün önemsiz; bu gününse, halden anlamayan, çalışanını ezen de ezen; mük yiyen patronuna ne dersin?

Her akşam ayrı bir sosyetik mekanda, sofrada yiyip, içip, binlerce lira bahşiş bırakmak mıdır makbul olan? Yoksa bir hayır kurumuna, bir derneğe, sivil toplum kuruluşuna bağış yapmak mıdır en gizlisinden?... Bizim mük yiyen, hangisini tercih eder sizce? Gizliden bağış yapmayı değil heralde!...

Bir köyü, kasabayı ya da ilçeyi temsil eden sıradan bir delegeyken, birden, partisinin en yetkili adamlardan biri olup, Ali Kıran, baş kesenlere ne demeli? Bu tipten siyasetçi bozuntularına, hangi görmemişin oğlunun, hangi mükünü yedirmeli?!!

Vasat, beceriksiz, ilgisiz, çocuklarına, mesleğine olabildiğine sevgisizken; birden, arasının iyi oldukları, sonsuz yalakalıklar yaptıkları sayesinde, çalıştığı okulun en yetkilisi, yöneticisi olan, Allah'ın her gününü, okulunun öğrencisinin de, öğretmeninin de burnundan fitil fitil getirene; hangi tarz muamele yapmalı?, hangi oğlunun mükünü yedirmeli sizce?!!

Yıllardır görevde, kıtada olduğu halde, askerinin eğitimini güçlendirmek, komuta ettiklerinin disiplinini üst seviyeye çıkarmak dışında, zırt pırt, saçma sapan emirler veren, kendi tatminsizliklerinin, kendi komplekslerinin acısını ana kuzularından. biricik mehmetçiklerimizden çıkaran, asker ocağını çile yumağına çevirenlere; peki napalım? Onları hangi muamelemizle adam ediverelim; hem de hemen... Bir bildiği olan varsa, hemen söylesin lütfen!

Görmemişlerin bu sınırsız görgüsüzlüğünün, fütursuzluğunun, kendini, haddini bilmezliğinin önü; bir tek şekilde alınabilir ancak bence:

Gün görmüş insanların sayısının milyonlara ulaştığı, özgür, bağımsız, kendi kendine yeterli, tam ve gerçek demokrasisi olan, kanunları ve hukuku önünde, tüm vatandaşlarının eşit muamele gördüğü, refah ve barış içinde, dününe saygılı, bu günüyle ilgili, geleceğinden emin bir ülkede ve o ülkenin mutlu, huzurlu insanları arasında yaşayarak ancak; görmemişlerin bu topluma yaptığı zulüm, eziyet biter.

Ne dersiniz? Böyle bir ülkede yaşayabilme ihtimalimiz, ulaşamayacağımız kadar uzaklarda mı yoksa?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

DEĞERLİ KARDEŞİM NE GÜZEL YAZMIŞSINIZ SAĞLIKLI YAŞAYIN İNŞALLAH. AMA O GÜNLERİN YAKIN OLACAĞI KANAATİNDE DEĞİLİM.GÖRMEMİŞLER ORDUSU GÜN GİTTİKÇE ÇOĞALIYOR.SELAM VE SAYGILAR.NAHİDE

NAHİDE ÇELEBİ 
 21.05.2012 18:25
Cevap :
Onlar durmadan çoğalıyorsa, biz de çoğalırız. Hatta çok da gerekiyorsa, onların tek tek icabına bakmasını da biliriz! Siz hiç merak etmeyin sevgili Nahide hocam. Cemce sevgilerimle...  24.05.2012 21:17
 

Ülkemiz imsanlarının herbirinin kendilerini düzeltip çeki düzen vermeleri yetecektir. Görgü kaideleri vardır, ama kimsecikler araştırıp da öğrenmezle. Hoş, öğrenseler hayata geçirirler mi, o da belirsiz. Şişik egoları, ne oldum delisi şımarık kişileri fark ederim ve uzak kalırım. Selamlar.

İpek Çevik 
 20.05.2012 12:45
Cevap :
Bence en iyisini yapıyorsunuz sevgili İpek hanım. Cevap vermekte bu kadar geciktiğim için de, ayrıca sizden özür dilerim. Cemce sevgilerimle...  24.05.2012 21:41
 

İlahi Can Bey, bu adam çocuk doğoramaz ki! annelik duygusundan ne anlar, çok daha "anne" yerine koysun kendisini!...

Alaettin Morgül 
 20.05.2012 2:41
Cevap :
O adam, çocuğu doğuran değil ki!... Çocuğun görmemiş! babasıdır belki!... Cemce sevgilerimle...  24.05.2012 21:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1701
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster