Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2784
 

"Güzel Öldüler"

"Güzel Öldüler"
 

 

Güzel öldüler…

 

“Güzel öldüler” ya da “kaderlerinde varmış” zihniyetinin sonucunda 200’ün üzerinde vatandaşımızı yine bir maden bir maden faciasında kaybetmiş bulunuyoruz.

Resmi rakam 14 Mayıs saat 14.00 itibarıyla 206. Sayının artmasından endişe ediliyor. İçeride “kayıtsız” ya da kaçak işçilerin olması da muhtemel. Kesin sayı belki de bunun için verilemiyor.

Çok değil, daha üç yıl önce Zonguldak’ta benzeri bir kaza yaşanmıştı ve hayatını kaybedenlere ancak günler sonra ulaşılabilmişti.

Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in o günlerde söylediği sözler, maalesef ki bugün ki olayın faturasını o günden kesmiştir…

Dinçer şunları söylemişti:

'GÜZEL ÖLDÜLER'
İlk 19-20 cesedimizde bahsettiğiniz türden herhangi bir şey yoktu. Güzel öldüler. O konuda ben acı çekmediklerini ve fizik olarak da güzel öldüklerini buradan rahatlıkla söyleyebilirim.

'HUZUR İÇİNDELER'
İlk çıkardığımız 20 kişinin kimlik tespitinde sorun çıkmadı. Diğerleriyle ilgili DNA testine başvurmak zorunda kaldık. Bütün işçilerimizi ailelerine teslim ettik. Hepsi defnedildi, hepsi huzur içindeler.

Başbakan Erdoğan ise facianın ardından yaptığı açıklamada; "Bu mesleğin kaderinde var" demişti.

Yabancı basın da bugün Başbakan’ın bu sözlerine yer verdi. Adeta dalga geçer gibi. Bir Başbakan için ne kadar önemli bir vicdan meselesi...

Ne kadar acı…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olayın ardından derhal açıklama yapma gereği duyuyor:”2014 yılında ÜÇ DENETLEME YAPTIK” diye.

Ben de diyorum ki onlara, “demek ki denetleyememişsiniz, denetlemeyi becerememişsiniz, kağıt üzerinde denetlemişsiniz, ya da denetlemeye gidenler çay kahve içmeye gitmiş, Soma’nın turistik yerlerini gezmeye gitmişler. Açıkçası görevlerini yapamamışlar”

Daha acı olan ise birilerinin duyarsızlığı…

Birileri kim?

Olayı aktarıyorum:

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma’da birçok iş güvenliği ihlali olduğunu belirterek altı ay kadar önce Meclis araştırması önergesi veriyor.

Önerge ancak 20 gün önce Meclis’te gündeme geliyor ve reddediliyor.

Ben bu yazıyı hazırlarken bir taraftan da televizyonda; Meclis’te konunun incelenmesi ve soruşturulması için görüşme yapıldığını izliyorum…

Ve içim yanarak sadece gülüyorum. Çünkü bu aşamadan sonra yapılan iş, alınacak kararlar, yüzlerce canı geri getirmeyecek. Onun için içim soğumuyor, yanıyor, yanıyor, yanıyor.

O “birileri” zaten duyarlı, insana saygılı, onurlu olsalar idi, şu anda orada olmamaları gerekiyordu.

Geçen ay Güney Kore’de meydana gelen feribot faciasında 188 kişi yaşamını yitirmiş, 100 kadar yolcunun ise kayıp olduğu bildirilmişti. Güney Kore’de Başbakan istifa etti.

Ben bir vatandaş olarak yıllardan beri Türkiye’nin “Gelişmekte Olan Ülkeler” statüsünün ne zaman değişeceğini merak ediyorum.

“Dünyanın en büyük 15’inci ekonomisiyiz” (!), “kişi başına milli gelirimiz 11 bin dolar”(!) söylemleri, iş kazalarında ilk üçte olmamıza engel olamıyor.

Biz gelişmekte olan ülke olmaya mahkumuz, çünkü bizde “güzel öldüler” zihniyeti hakim.

Ölenlere Allahtan rahmet, yakınlarına ve bütün halkımıza başsağlığı diliyorum.

(*)Bu yazım ile beraber, zamanız olursa ilgili diğer bir yazımı da okumanızı öneriyorum.

 

http://blog.milliyet.com.tr/fark-/Blog/?BlogNo=301570

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, taktir-i ilahi! Tatlı öldüler, madencinin kaderi bu! Sizin anlayacağınız insana verilen değer bu kadar. Selamlar..

Mesut KARİP 
 15.05.2014 11:53
Cevap :
Bunun üzerine bir de "gelinin babasından bir tokat, gelinin amcasından bir tekme" Adalet bu ya... Teşekkürler Mesut Bey.  16.05.2014 0:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 136
Toplam yorum
: 118
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 2651
Kayıt tarihi
: 20.03.11
 
 

Duyarlı olduğum konularda; düşündüklerimi, bildiklerimi ve birikimlerimi paylaşmak üzere burada b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster