Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mart '15

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
201
 

‘Harp hiledir’, düşmanlar için de geçerli mi?

‘Harp hiledir’, düşmanlar için de geçerli mi?
 

arastiralim.net’ten…


Tutturmuşlar, “Harp hiledir”!

Yani, “harpte her yol meşrudur”! En başta da, “yalan-dolan”!

Tabii “harp” kavramı dar anlamından da çıkarılıyor, “siyaset” de “harp” kapsamına sokuluyor… Dolayısıyla, siyasette de her yol, yalan-dolan meşru hale geliyor! Partililer, siyaset sözcülerinin her türlü riyasını, iftirasını, hilesini hoş ve meşru görmeye, giderek, bu “değer”leri savunmaya başlıyor.

Mücadele kirleniyor, iğrenç bir hâl alıyor… Gazeteler yalan, iftira dolu manşetlerle çıkıyor, köşeler düzmece haberleri savunan iftiralarla doluyor! Ama ne gam! “Harpte” değil miyiz?

“Harp hiledir”!

x   x   x

MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ

Bir de olayın öteki tarafı var… Sana meşru ve mubah olan şey “hasmın” için de geçerli olmalı, değil mi?

Bir örnek verelim, bakalım tahammül edebilecek misiniz?

Biliyorsunuz, ABD ve müttefikleri Irak’ta yüzbinlerce kişiyi öldürdü… Öldürülen insanlar için sen ne diyorsun: Masum Müslümanlar!

Amerika ne diyor: Teröristler!

Doğrusu ne?

15 Mart akşamı FİL TV’de yayınlanan, “İstilacı” adlı filmde, doğrunun bir bölümü gösteriliyor: İspanyol askerleri, Irak’ta, “teröristler”in barındığı iddia edilen bir eve baskın düzenliyor. Evdeki baba ile oğlu öldürülüyor. Olayı üstlerine rapor ediyorlar. Daha sonraki bir mayın patlamasında, biri doktor, iki İspanyol askeri yaralandığı için ülkelerine dönüyorlar. Doktor olana, devlet, bir “gizlilik belgesi” imzalatmaya çalışıyor. İşin içinde bir bit yeniği olduğunu düşünen doktor, belgeyi imzalamıyor ve gerçeğin peşine düşüyor.

“Teröristlere” baskında beraber oldukları erin yazdığı rapora ulaşıyor. Bir bakıyor ki, iki kişinin öldürüldüğü olayın raporunda, 11 kişinin “terörist” olduğu gerekçesiyle öldürüldüğü yazılmış.

Er’e, neden böyle bir rapor verdiğini soruyor… Er, cep telefonuyla “gizlice” çektiği bir videoyu gösteriyor. Bu videoda, bir Amerikan müfrezesinin, bilgi almak için 9 kişilik bir aileyi sorguladığı ve bilgi alamadığı için, çoluk-çocuk, hepsini öldürdüğü görülüyor.

Doktor, videoyu medyaya ulaştırıyor. İspanyol medyası hemen yayınlıyor ve ABD-İspanyol askerlerinin, Irak’ta “masum insanları öldürdüğünü” söylüyor.

Görüntüler üzerine, Amerika, açıklama yapıyor, “O insanlar masum değildi, teröristti”!

Bu açıklama daha baskın çıkıyor… Televizyonlar ağız değiştirip, Amerikan ağzıyla yayın yapıyor, videoyu TV’lere ulaştıran doktor, “casusluk ve ihanetten” içeri atılıyor!

“Harp hiledir” diyenler, üstelik gerçek bir “harp”te yapılan bu hileye ne diyorsunuz?

“Masum insanlar”ı, öldürdükten sonra onları “terörist”likle suçlayan Amerika’nın “hile”sini mubah ve meşru buluyor musunuz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Genciz! İster siyaset, ister harp olsun hilelerle, düzenbazlıkla kazanılmıyor mu? Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 17.03.2015 5:48
 

Siyasetin de bir şanı,şerefi ve onuru olmalıdır;bunu dürüst ve olgun insan iradesi belirler.Demokrasi,özgürlük ve adalet bağlarıyla insanları birbirine bağlayıp barış içinde ve hakça paylaşımlarla siyaset de kendi üzerine düşeni yerine getirmelidir ki insan hayatı da gökkuşağı renkleri içinde sağlık ve mutluluktan payını alabilsin...Ekonomi,politika ve insan doğası aklın yetenekleri siyaseti belirler,ama bunu harp anlayışı içinde dillendirmek çıkarını önde tutan kusurlu akıl ve ruh sahiplerinin işidir;Sürekliliği de yoktur.Anlamlı ve gerekli bir bilgiydi!Elinize sağlık İsmail bey.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 16.03.2015 15:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1413
Toplam yorum
: 4964
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1198
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster