Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '11

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1444
 

"HAYAT-HÜZÜN" AYŞE KULİN

"HAYAT-HÜZÜN" AYŞE KULİN
 

Pek çok kitabıyla okuyucularının kalbinde güçlü bir yer edinen Ayşe KULİN, son kitaplarında da; hayatının kırk yıllık bölümünü 1941-1983 yılları arasındaki yaşadıklarını iki kitap halinde buluşturmuş okurlarıyla.

Kİtap " Bunca yanlışı 40 yıla iyi sığdırmışım, aferin bana! Çocuklarımı saymazsam, elde var kocaman sıfır" yüzleşmesiyle başlamış ve iyi bir eğitim hayatı, zengin koca, uzun sürmeyen peri masalı, İran Şah'ına eş adayları arasında gösterilecek kadar tescilli güzellik, 20'li yaşlar,iki çocukla baba evine dönme, yılar süren acılarla iftiralarla dolu velayet davaları, 8 yaşında iken oğlunu yatılı okula gönderme zorunluluğu, gözyaşları, ikinci evlilik, 30'lu yaşlarda dört çocuk annesi olarak iş arama çabaları, aldatıldığını öğrenmesi, hayal kırıklıkları, onlarca düşünce  ile devam etmiş...

"Hayat ve Hüzün’de yazdıklarım, babamın da var olduğu dünyada geçirdiğim kırk yılın, dürbünüme çarpan resimleridir; özelimde ve ülkemde 1941’den bu yana yaşadıklarımdan, gördüklerimden seçmelerimdir. Kitabıma, beni çok etkileyen, çok üzen, çok sevindiren, bende iz bırakan, belleğimde hep kalan anılarımı aldım. 1983’ten sonraki yıllarımın serüveni belki bir başka kitaba konu olur ama bu kitaplar, 1983 yılına kadar, Edip Cansever’e rahmetle selam olsun, “Ben Ayşe Kulin Nasılım?”a yanıtımdır." Ayşe KULİN

Ömrünün kırık yılık bölümünü diğer kitaplarında olduğu gibi, yine büyük bir ustalıkla öykülendirmiş İç dünyasını anlatırken yazar. Kendi anılarını, anılarından da öte iç dünyasına şahit oluyorsunuz her satırını okurken.

40'lı yıllarda Türkiye ve dünyaya dair ilginç saptamalar gözünüzden kaçmıyor, hatta şaşırıyorsunuz o yıllardan mı bahsediliyor diye.

Hem Osmanlının son günlerinden, hem Cumhuriyet'in ortalarına kadar geçen bir yaşam, fakat harika öykülendirilmiş bir hayat hikayesi okuyorsunuz, hiç sıkılmadan, sonucu heyecanla bekleyerek.

Hayatın zorlukları içinde ayakta kalmaya çalışırken de; Ülkemizde darbelerin, siyasi cinayetlerin, idamların, gençlik eylemlerinin bolca yaşandığı yıllara tanıklık etmiş ve bu tanıklıktan ilgi çekici anekdotlarıda paylaşmış yazar okurlarıyla.

Ve bu serüvenin en güzel fotoğraflarıyla bitirmiş yazar 40 yıllık öyküsünü..

Yüreğine sağlık Ayşe KULİN.  1983'ten sonrasını da okumak dileğiyle.

Özellikle kadınlar için çok ilham verici olduğunu düşünüyorum bu kitabın.  Yaşam öyküsü sevenler için de tavsiyemdir efendim.

***********

Bora ile dün akşamki konuşmamızdan:))

"-Anneee, bizim karşıdaki dikici nereye gitmiş?

-Dikicimi, nasıl yani?

-yaa hani vardıya üst baş dikiyodu!

-haaaa terzi demek istedin sennnnnn!!!!!!!!!"

************

Hocaya demişler, "hoca senin hanım çok geziyor" yok demiş hoca öyle olsaydı arada bir eve de uğrardı:)

SEVGİNİZİ HAK EDENLE KALIN:)

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazarlar,şairler,toplumun nabzını tutarak dinlerler...Ve dinlediklerini usta söylemlerle topluma anlatırlar...Bu bir çeşit yansımadır...Aynada kendimizi gösterirler bize...Görmek istemediklerimizi öyle bir güzel sunarlar ki,acı gerçeklerden kaçamazsınız...Ülkemiz yazarlarından Ayşe Kulin de bu yansımayı başarıyla yapan nadir yazarlardan...İyi ki bu yazarlarımız var...Yoksa o aynalar hep buğulu kalacaktı...Nezahat Hanım,kültürel tanıtımınız için sizi kutluyor,saygılarımı iletiyorum...

Mesut Selek 
 14.10.2011 18:29
Cevap :
Aynen öyle sayın hocam, iyiki varlar, ve hep var olsunlar. Aynada kendimizi gösterdikleri için okumayı seviyoruz işte, biraz kendimizi buluyorsak okuduğumuzda daha da çok seviyoruz yazarıda, yazdıklarınıda. Aynaların buğulu kalmaması dileğimle, saygılar:))  15.10.2011 10:16
 

Güzel kitaplar, her kitabında olduğu gibi bu kitaplarını da beğenerek ve zevkle okumuştum Kulin'in. Tekrar bir kitap bekliyorum, arayı açtı :) Teşekkürler, sevgiler.

A.Nilgün Aktaş 
 10.10.2011 12:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 184
Toplam yorum
: 783
Toplam mesaj
: 148
Ort. okunma sayısı
: 2056
Kayıt tarihi
: 11.03.07
 
 

1974 Bremen doğumluyum. Hayatın Med-Cezir'lerle dolu olduğuna inanırdım; yaşaya yaşaya anladım ki ö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster