Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
3635
 

"Hayatıma anlam katacak birisi olmalı"

"Hayatıma anlam katacak birisi olmalı"
 

“Hayatıma anlam katacak birisi olmalı” diyordu, gözleri uzaklara dalmış, umutsuzca bakan dost yürek.

Oysa, hayatın anlamı kişinin kendinde olmalıdır bana göre. Hayatını anlamlı kılıp yaşarken, bu anlam birisinin ilgisini çekip de, kendince bir şeyler bulup ortak oluyorsa, o zaman hayatına anlam katabilir ancak bir başkası.

Sen hayatın içinde boş bir fıçı gibi oradan oraya yuvarlanıyorsan, kendince hayatı anlamlandırma adına zevklerin, hobilerin, dostlarınla paylaşımların yoksa, hayatına giren birisi sana anlam katamaz.

Hayatın içinde dimdik ayakta durup, üreterek, paylaşarak anlamlı yaşıyorsan, ancak o zaman dışarıdan birisi sana katkı sunabilir. Sende bulduklarını kendince yoğurarak, kendi hayat süzgecinden geçirerek, seninle paylaşırken kendi anlamını da içine katabilecektir.

Yoksa beyhudedir, hayatın kıyısında durup da, hayatına anlam katacak birini beklemek. Biz hayatın içinde bir anlamsak, o zaman buluruz bize anlam katacak yürekleri.

Dizilerden başka kareler yoksa hayata dair konuşabildiğimiz... Hiç şiir kitabı okumamışsak... Felsefe de nedir, yenir mi içilir mi? diye kendimizce dalga geçmişsek... Kişisel gelişim kitaplarına burun kıvırıp küçümsemişsek... Popüler kültürün bir adım ötesine geçememişsek… Evet, hayatımızı anlamsız addedip, hayatımıza anlam katacak birini ararız, bekleriz.

Oysa, hayat o kadar anlamlı ki!...

Kendince keşfedip yaşamaya kalktığında, önce kendinle yüzleşip tanıdığında, neyi sevip neyi sevmediğini bilip, keyif aldığın tatlara zaman ayırdığında, hayatı anlamlı yaşıyorsun demektir. Sen, kendi anlamınla yaşamın içinde dururken, bu anlamda bir zerrecik de olsa kendince bir şeyler bulan birisi ile paylaşımlar, karşılıklı hayata katılan anlamlara dönüşür. Ama önce kişi, kendi hayatının anlamını kendisi yaratmalıdır. Yoksa, her hayatın anlamı sanılan duygu, hayal kırıklığı demektir eninde sonunda.

Hayatımızın anlamını bir başkası yaratamaz bizde. Ancak var olan anlamlar, birbiri ile harmanlanıp, farklı anlamlara dönüşerek destek olur paylaşabilenlere.

İnsanlar da rast gele bir şeyler paylaşıp, karşılıklı birbirlerine anlam yükleyemezler de bana göre. Hayata dair çıkarılan sesteki tınılar ilgi çektiğinde, karşılıklı paylaşım, hayata dair katkı gelir. Hiç kimse sizi, yerin dibine girmek isterken, gökyüzüne çıkarıp da yıldızlarla yarıştıramaz. Uykuya ya da televizyona teslim olmuş yaşarken, hayatınıza kalıcı bir hareket katamaz. Üç gün, beş gün belki onun sporuna, ya da bisiklete binme keyfine, hafta sonu bitmeyen enerjisine ayak uydurabilirsiniz ama, çok az bir yüzde ile sizin hayata dair sesinizdeki tını olmamasına rağmen, hayattaki sesiniz olarak kalabilir.

Hayatımızın anlamı kendi içimizde olmalı. O anlamla etrafımızı kucaklamalıyız. O zaman hayatımıza anlam katacak paylaşımlar var olabilir ancak.

Hayattan işe kaçıyorsak, iş kolik olmayı başarılı olmanın bir kriteri sayıyorsak, bir resim sergisine gitme teklifi nasıl hayatımıza anlam katabilir ki!… O resimlerde kaybolmak, belki de kendimizi bulmak, beyin kıvrımlarımızda farklı düşünceleri yarıştırmak keyfini nasıl keşfedebiliriz ki!...

İş için çıktığımız zorunlu arazi çalışmalarında koştururken, soluklanmak için durduğumuzda, etrafta uçuşan kelebeklere bakıp, görüp, kısacık zaman diliminde tek bir cümle kurarak hayatımızda o renklerin, o zarif kanat çırpışların bir anlama dönüşmesine izin vermezsek... Susuzluktan yanarken, iş gayretiyle yol üstündeki pınarları es geçerek, hayata dair bir damla serinliği kendimize çok görürsek... Hayatımızın anlamını bir başkasına yüklemeyi, bir başkasında bulmayı beyhude umut ederiz.

Bizde olmayan bir anlamı, başkası bize katamaz. Ancak kırıntı halinde de olsa, bizde var olan anlam, paylaşımla görkemli koca bir dağa dönüşebilir.

Bizi baştan yaratacak kimse yoktur. Bizde var olanları keşfedip, paylaşarak büyütüp, anlama dönüştürebilenler vardır.

( Dost acı söyler bazen)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

...Eyleme geçene kadar hepimiz ikiyüzlüyüzdür. İyi yada kötü olarak; Eyleme geçtiğimizde gerçek yüzümüzü gösteririz. Buna çoğunca arkadaş ve dost çevremizde şahit olmuşuzdur.. Sevgili DOĞA Hanım! Hayatın Anlamını oluşturan parçacıklara yani 'Değerlere' gelince: Değerler, insanın başkaları için bir şeyler düşünmesinden ve uygulamasından doğar. Sürekli değişen yaşamda, kalıcı bir sistem veya herhangi bir şey bu değişimin önüne set olmaktan başka bir anlam kazanmıyor. Bu tip sistemlerin savunucularına gelince, cansız şeylere anlam yükleyerek farkında olmadan özgürlüklerini kendi elleriyle alıyorlar. Burada anahtar bir kelime var ''hoşgörü''bu kelime bir manada da hiçbir şeyin savunucusu olmayan anlamını içinde barındırır. Eylemler savunuculuktan doğar,savunuculuk ise cansız şeylerin(her şey olabilir)canlılardaki değerlerinin var olmasından.O yüzden eşyaya maddeye tapanlar,bir nevi özgürlüklerinide ellerinden,kendi 'Hayat Anlamlarıyla' alıyorlar. Sizlere, En Derin Saygı ve Sevgilerimle..!

SİZ ve ben 
 15.12.2014 18:39
 

İnsan doğası gereği asla tam anlamıyla kötü ya da iyi olmamıştır.Siyah olduğu oranda beyazdır da."İkileme düşmek"doğamızda var.Çok çabuk kötü ya da iyi olabiliyoruz.Tarihin defalarca örneklediği bir olgu olmuştur bu hep!Var oluşun sınırlarına baktığımızda,iki ucunda görebileceğimiz bu figürler,yani İYİ ve KÖTÜ belki de bizim nerede durmamız gerektiği konusunda fikir verecek,belki de doğru olanın sınırları tamamen kaldırıp,tabuları yıkmak olduğuna karar vereceğiz.Işık hızında giden bir araçta(sonsuz kütlede gittiğini varsayarsak)yürüyen insanın hızı tam olarak ne kadardır?Evren bittiğinde ne başlar?Değerler nereden doğarlar?"Değer"nedir tam olarak.Sonuna dek gittiğimizde, yargılar yerine soruları koyarız hep.Aynı pankartın iki ayrı ucundaki düşüncenin eylemselleşmesi ve var oluşun anlamını ararken,yaşamın senare edilmesi ile ortaya çıkan İYİ ve KÖTÜ'nün çatışmasıdır,o'Hayatın Anlamı.'Özünde iyi ve kötünün kaynağı yine insandır.Madem öyle eylemler olmadan iyi yâda kötü olmayız.. Devam...

SİZ ve ben 
 15.12.2014 18:29
 

EFENDİM, NAÇİZANE FİKRİMCE, ANLAM ARAYIŞI BİTMEZ TÜKENMEZ BİR HAZİNE, BELKİ DE TÜM YARATIMLARIN HAM MADDESİDİR. HEM ANLAMAK, HEM ANLAŞILMAK İSTERİZ İÇİNDE YÜZDÜĞÜMÜZ YAŞAM DENİZİNDE BIRAKTIĞIMIZ İZLER BOYUNCA. VE ANLADIĞIMIZ ŞEY GİZEMİNİ YİRİDİĞİ İÇİN YENİ ARAYIŞLARA KULAÇ ATARIZ SÜREKLİ. ÇAĞRIŞIMLAR İÇİN TEŞEKKÜRLER... MS

Mehmet Sağlam 
 02.01.2008 17:41
Cevap :
Merhaba Mehmet Bey, anlam arayışının yaşam boyu bitmeyeceğinde hem fikiriz. Ancak, anlayıp anlaşılmak sonucu gizemin bitip, yeni arayışlara geçildiği konusunda ayrılıyoruz sanırım. Bana göre insan anlayıp, anlaşıldığını hissettiğinde daha bir sarılıp bütünleşir ve daha bir anlamlı gelir o her neyse... Bu bir spor dalı da olabilir, bir hobi de, bir insan da... İnsanın, kendini ifade edebildiği, keyif aldığı, birlikte vakit geçirmeyi becerebildiği bir spor dalını ya da hobisini ya da bir insanı, artık gizemi kalmadı ben bunu çözdüm diye hayatından çıkarabileceğini düşünemiyorum. Vaz geçişler gizemin bitmesinden değildir, kişiyi sarıp, anlayıp, anlaşıldığını hissettirememesinden, bütünleşememesindendir. Uzun bir konu elbette, bu kısacık satırlarda ancak bu kadar oluyor:) Katkınız için teşekkür ederim. Sevgi ve saygılarımla.  03.01.2008 9:40
 

Böyle başlamak geldi içimden.eğer Sİzin donanımlarınız sizi doğayla başbaşayken bir kelebeğe bakarken duyduklarınızı haz olarak duyumlatırorsa,bir diğer doğayla içiçe olan köylü bacım belki tarlada bağına dadan bir kurtçuğu renklerini bile göremeden bir kelebeği ilaçlayıp öldürecektir. Doğada hiç bir şey tesadüf değildir.İnsanlar bile bir vesile ile bazı ortak şeyleri paylaşabilirler.Yazınızın başlığıydı beni size iten.Teşekkürler hayata yeni bir bakış açısı daha sergilediğiniz için.Ve hayatı sevdiğiniz,anlamlandırdığınız için.Boş fıçı benzetmenize şöyle katılsam,eğer bildiklerinizi uygulamaz ve yansıtmazsanız,o bilgi sizle gider.Oysa bilgi kullanıldıkça geliştirilir vr fazlası verilir...Saygılar.

ütopik 
 13.11.2007 11:05
Cevap :
Hoşgeldiniz Efendim:) Teşekkür ediyorum bu güzel katkınız için. Öğrenmeye sevdalı birisi olarak, öğrenilenlerin mutlaka hayatımıza katkı olması gerektiğini düşünürüm. Kullanmayacaksak, zahmet edip de öğrenmeye gerek yoktur zaten. Paylaşmak konusunda haklısınız, bence herşey paylaşılarak büyür. Ben de size teşekkür ediyorum, düşüncelerinizi paylaşıp hayatıma katkı sunduğunuz için. Sevgi ve saygılarımla.  13.11.2007 13:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 351
Toplam mesaj
: 95
Ort. okunma sayısı
: 1329
Kayıt tarihi
: 27.12.06
 
 

Her daim doğa ile yaşayan biriyim.. Çünkü işim doğa ile iç içe olduğu gibi evimizde de doğa ile bera..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster