Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mart '19

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
47
 

"Hayır" Diyebilmek...

Kuşkusuz bir çoğumuz için son derece zor bir tercihtir hayır diyebilmek. Yaratacağı etkileri düşünerek, nasıl söylendiğini, söylendiğinde karşımızdakinin neler hissedeceğini düşünerek, belkide nasıl söyleyeceğimizi tam kestiremediğimiz için söylemekten kaçındığımız bir sözcüktür "hayır".

"Hayır" demek neden bu kadar zor?

Karşımızdakinin isteklerine olumsuz yaıt vermeninin o kişiyi kıracağını düşünmek,

"Hayır" dersek ilişkilerimizin zedeleneceğini, belkide bitme noktasına geleceğini düşünmek,

Herkesle iyi geçinmek, herkesi memnun etmeyi düşünmek gibi birçok sebepten dolayı "hayır" demekten çekiniriz.

Oysa hayır diyemediğimiz için çoğu kez çektiğimiz bedensel veya ruhsal sıkıntılar hepimizin malumudur. Şöyle sıkılmadan, bin dereden su getirmeden "hayır", nasıl diyeceğimizden önce neden diyeceğimizi bilmek gerekir. Birilerine hayır diyememenin altında iyi araştırdığınızda çoğu kez "sahiplenme duygusu"nun yattığını göreceğiz. Bu duygu ise bize en büyük sıkıntıları yaşatan duygulardan biridir. 

"Mal sahibi mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi," diyen tekerlemeyi biliriz de yinede sahip olmak için her şeyi yaparız. Rahat yaşama adına (nasıl bir rahatlıksa) bir miktar mal edinme anlaşılabilir de, insanları sahiplenme, çoğu kez "hayır" diyebilmemizin önündeki en büyük engeldir. Öncelikle "hayır" diyebilmek için sahiplenme duygularımızdan arınmak gerekir. Çocuğunuzun bir isteğine "hayır" demek ile yabancı birinin aynı isteğine hayır demek arasındaki zorluk farkını düşündüğünüzde demek istediğimiz daha iyi anlaşılacakttır.

Konunun çok önemli bir boyutu da kendi tarafımızdır. Bizler dünyaya tek ve yanlız olarak geldik, öylede gideceğiz. Buradaki çabamız evrimimizi yükseltmektir. Yani aslen kendimize çalışmaktır. Bu ego değil görevimizdir. Din adamları bile, "birileri için ettiğiniz dualar aslında kendiniz içindir" derler. Sosyal yaşam içersinde tabii ki birlikte alınacak kararlar ve başkaları içinde yapılabilecek işler olacaktır.  Ancak bunların hiçbiri bizi kendi işimizden alıkoymamalıdır.

Aslolan kendi hayatımız, kendi sağlığımız ve kendi evrimimizdir. Eğer bu düşünceyi içselleştirirsek, daha kolay "hayır" diyebileceğiz. Başkalarının her isteğini (kendi ruhsal ve bedensel sağlığımıza aykırı bile olsa) yerine getirmek bizim, özgürlüğümüzü gözardı ettiğimiz anlamına gelir ki, bu da maalesef gönüllü köleliktir.

 

Halil Güven (Sökeli) bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kendi hayatımız, kendi sağlığımız, kendi evrimimiz...

Kerim Korkut 
 14.03.2019 12:58
Cevap :
Merhaba, Evet dediğiniz gibi. Saygı ve selamlar...  14.03.2019 15:58
 

Bence, "hayır" diyememek zayıf kişilikten kaynaklanıyor. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 14.03.2019 8:14
Cevap :
Merhaba, Tabii, o da bir etken. Saygı ve selamlar...  14.03.2019 16:02
 

Gönüllü kullak çilesi diyorum ben buna sevgili hemşerim... İnsan neye evet neye hayır diyeceğini bilmeli her şeyden önce... Sağlıklı günler dilerim:)

Halil Güven (Sökeli) 
 12.03.2019 21:22
Cevap :
Merhaba sevgili hemşerim, "Gönüllü kulluk" Aslında ne kadar da yanlış değil mi? Saygı ve selamlar...  13.03.2019 11:21
 

Kıymetli İzmirli doksanyedi; İşte bu konuda hayır sözcüğünü çok kullanırım.Bana zor gelmiyor,karşımdakinin isteği, dileği önemliymiş, kendisi yok desem kırılırmış umurumda değil.Bazıları yüzüme de söyler " Bilirim hayır diyeceksin lakin ben yinede söyleyeyim.derler.Haklısınız bazıları için hayır demek çok zor geliyor.Yine önemli bir konu yazdınız bizler okuduk.Saygılar sunuyorum.İzmirlinin hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamasını diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 12.03.2019 16:53
Cevap :
Merhaba sevgili Mehmet bey, Ne güzel insanın sıkılmadan "hayır" diyebilmesi. Sizi bütün kalbimle kutluyorum. Saygı ve selamlar...  12.03.2019 17:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1655
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster