Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '13

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
309
 

"Hayme Ana" Dünya Kadınlar Günü’nde Dünya Kadınlarına en güzel hediye

"Hayme Ana" Dünya Kadınlar Günü’nde Dünya Kadınlarına en güzel hediye
 

"HAYME ANA" DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NDE DÜNYA KADINLARINA EN GÜZEL HEDİYE


8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ'NDE, TÜRK ANASININ EN BÜYÜK TİMSALİ OLAN, İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI REPERTUARINDAKİ "HAYME ANA" ADLI OYUNUMUZLA, ÜSKÜDAR GENÇLİK MERKEZİ TİYATRO KULÜBÜ 4. KEZ PERDE AÇIYOR.

OYUNCULARININ TAMAMININ TİYATRO KULÜBÜ ÜYELERİNDEN OLUŞTUĞU HAYME ANA” OYUNU 8 MART 18:00’DA TEKRAR SEYİRCİYLE BULUŞUYOR.

Yıl 1229…

Bu tarihte Moğol saldırılarından uzaklaşmak isteyen Ahlat’taki Kayı boyu, hazırlıklar yaparak göçe başlamıştır.

Hayme Ana, cefakar, fedakar Türk anasının en büyük timsalidir. Onun tarih içinde gördüğü fonksiyon pek az anneye nasip olmuştur. Hayme Ana, Kutlu Kayı boyunun lideri, komutanı, derleyicisi, devlet kurucusu gibi pek çok özelliği, şanlı kişiliği ile birleştirmiştir. Kocası Gündüz Alp, atıyla Fırat nehrinden geçerken, nehre düşmüş ve hayatını kaybetmiştir.

Hayme Ana kocasının vefatından sonra dağılma noktasına gelen Kayı boyunu, Aşağı Sakarya vadisine, daha sonrada Domaniç Çarşamba’ya başarıyla getirirken, 3500 kilometrelik bir yol kat etmişlerdir.

Cihanın en büyük devleti olan Osmanlı İmparatorluğu’nun temelini atmıştır. Oğlu Ertuğrul Gazi’yi hep büyük olma, cihana hükmetme kişiliğiyle yetiştirmiş; torunu Osman Gazi’nin elinden tutarak geleceğin devletinin nasıl kurulacağını, nasıl olması gerektiğini Çarşamba Ova’sının yüksek tepelerini göstererek hayal etmiştir…

Kısacası ecdadımız bize bu toprakları haremde cirit atarak değil, dünyaya meydan okuyarak bırakmıştır...

  

Canmehmet bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Fırat Bey sizi yenice okumaya başladım.Tatarların kırılan kalemi Hasan Tufan Bey'den sonra bir de Hayme Ana gibi gibi bir eseri yazmak ve yönetmek gibi bir başarınızdan dolayı sizi kutlarım.Hasan Tufan Bey gibi daha nice milyonlarca Müslüman Türk ne yazık ki Sovyetçilik maskesi altında Rusçu ırkçılarca öldürülmüşler ve göçe zorlanmışlardır.HaymeAna,Gündüz Bey,Süleyman Şah Kaya Alp,Ertuğrul Gazi ile Osman Bey ne yazık ki Devlet adlı hantal yapı tarafından ne tiyatrolaştırılmış ne de sinema filmine çekilebilmiştir gerektiği gibi.İyi ki Rahmetli Tarık Buğra yine Rahmetli Kemakl Tahir'in Devlet Anas adlı romanından sonra Osmancık/Kuruluş adlı romanı yazmış ve TRT de Rahmetli Yücel çakmaklı'nın büyük bir çabası ile diziye dönüştürülmüştür.OsmanlıEcdadımıza çok düşkün olduğu belirtilen AKP İktidarı ne yazık ki bu gibi ünü büyük atalarımız için kılını bile kıpratmamaktadır.Hayme Ana ile Kayı boyu oymağından bir bölümünün Ahlat'tan başlayan yolculuğunu oyunlaştırmış olduğundan kutlarım seni.

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 06.02.2013 23:47
Cevap :
Yazılmayan tarihimizi yazmak kalemimin borcu olarak düşünüyorum. İnşallah birgün oyunumuzu izlemeye bekleriz. İlginizden dolayı teşekkür ederim.  07.02.2013 11:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1013
Kayıt tarihi
: 09.09.11
 
 

5 Kasım 1975 Erzurum doğumlu. Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü Dramat..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster