Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '07

 
Kategori
Dilbilim
Okunma Sayısı
111153
 

"Hemşehri" / "Hemşeri": Hangisi doğru?

"Hemşehri" / "Hemşeri": Hangisi doğru?
 

Dün bir yazımla ilgili e-posta ile gönderilmiş kısa bir mektup aldım:

"Milliyet Blog`da İnebolulu hemşehrilerim derken hemşehrilerim değil de hemşerilerim olması gerek. Bir köşe yazarının imla kuralları dışına çıkması hoş değil. Düzeltirseniz sevinirim." Bu yazıda "hemşehri" yazmıştım, "hemşeri" olarak yaygın kullanımı bildiğim için DTK ve Dil Derneği yazım kılavuzlarına bakıp bildiğim gibi yazmayı tercih etmiştim (1).

Mektuba yanıt verip, neden "hemşehri" yazdığımı anlattım: Maalesef bu sözcük konusunda dilimizde bir ikilik vardır:

www.tdk.gov.tr adresinde "hemşehri"
www.dildernegi.org.tr adresinde "hemşeri"

Genel olarak Dil Derneği’nin yazım kılavuzunu tercih ederim, ancak bu sözcük konusunda tereddüt edince kendi alışkanlığım olan "hemşehri"yi tercih ettim. (...)

"Köse yazarı" demişsiniz ancak ben kendimi amatör bir yazar olarak görüyorum. amatör olsam da yazılarımda özen göstermeye çalışıyorum. Bu sözcükle ilgili kafamda bir tereddüt oluşunca hem Dil Derneği hem de TDK sayfalarındaki yazım kılavuzlarına baktım. Her iki seçenek olunca Google'da "hemşeri" "hemşehri" "Hemşehrilik" "Hemşehrilik" sözcüklerini aradım. Internet'teki yazılışlarının sayısı birbirine yakındı.

Sözcüklerin yazımı konusunda ısrarcı olduğum kendi doğrularım da vardır. Örneğin "Internet" büyük harfle baslar benim kurallarımda. Birçok sözcüğü birleşik yazmayı tercih ederim. Uyarınız için yeniden teşekkürler. Ancak benim doğrum "hemşehri" olduğu için değişiklik yapmayacağım.

Saygılarımla (...)

"Hemşehri" ve "Hemşeri" sözcüklerinin yazılışlarını konusunu bu mektuplarla anlattım. Bence ikisi de doğru...

(1) Milliyet Blog'da İnebolulu hemşehrilerim: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=66472

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bizde hep hemşehri olarak bilip ve kullanırız.

binnaz delen atılkan 
 03.10.2007 15:06
 

Saygıdeğer Tiryaki, yazınızı okuyup, herşeyden evvel samimi ve dürüst bir niyet gördüğüm için yorum yazma ihtiyacını hissettim.Ceddimiz mânâda da maddede de cihâna örneklik etmiş; zamanla,bozulmalar neticesinde bu güne gelmişiz.Kendimizi ve bildiklerimizi;lâfzî ve ruhî cihetiyle taşıdıkları mânaları kalıplarında tedâi ile temsil eden kelimelerden meydana gelen dilimizle (lisânımızla) ifade mümkün olur.O mânâlarda beliren hükmî şahsiyetleriyle milletler ifade edilir,ifade o mânâları taşımazsa,yerine ikame edilen kelimelerin tedâi ettirdiği mânâlarda da bir ifade vardır,fakat bu başka bir ifadedir,yenisi gelmiş,diğeri bu tarife uymadığı için ortadan kalkmıştır.MİLLET TARİFİ CİSMİNDE DEĞİL ORTAK MÂNÂ DEĞERLERİNDE VE RUHTADIR.Vasfî mânâlarda dil milletlerin ifadesinde devamlılık,varlık sebebidir.Bunu temin edecek de,münferit çıkışlar değil,bir milletin maarifi ve tabiî ki onu yaşatacak şuurlu kanaat önderi vasfında nesil ve abîde rehber insanlarıdır.SÖZLÜK-NUTUK olsa MESELENİN ÖZÜ olur.SL

Mustafa Benkli 
 02.10.2007 17:49
 

ikisi de doğru olmakla beraber, yazarken sanki hemşehri olarak yazılması daha doğru gibi geliyor. Hemşeri yazılmasının da yanlış olduğunu düşünmüyorum. Dilimiz zamanla değişiyor ve ağızlar ortaya çıkıyor. Ben İstanbul ağzının en güzel türkçe olduğunu düşünürüm. "Aşçı" da "Ahçı" olmuştur bu ağızda. ."Şehiremini" nin "şehremini" olduğu gibi. "Tengiz" demeye gerek yok "deniz" de iş görür...

karga 
 01.10.2007 15:44
 

Ben de pek çok insan gibi konuşma diline en yakın olan hemşeri yi tercih ediyorum.
Sanırım Türkçe de gırtlaktan zor çıkan h sesi yok oluyor.
Aynısını Amerika ve İngiltere arasında çok daha fazla görürüz. ou lar o olur(Colour color olur), ing takısı in olur, come on com'on, thers sesi 's olur (brothers yerine bro's, others o's vb) İngilizler bunlara sinir olur.
Keşke Türkçe de de kıyaslama imkanı olsa ama Türkçe eski kaynaklara göre çok hızlı değişen bir dil gibime geliyor ve pek çok akademisyen Türklerin bu hızına yetişemiyor.
Bir de Türk insanı yeniliklere çok açık. önyargılarını kolayca kırarak kendisini yenileyebiliyor.
Go go gooo Turkey...

Cihan Sarsılmaz 
 01.10.2007 8:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2378
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster