Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '15

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
78
 

“Hepiniz oradaydınız be!”

“Hepiniz oradaydınız be!”
 

Geçtiğimiz 7 Ocak tarihinde Fransa’nın başkenti olan Paris de haftalık yayın yapan, içerisinde ağırlıklı olarak karikatürlerin yer aldığı bir dergi olan Charlie Hebdo dergisine bir saldırı düzenlendi. Ve bu saldırı sonucunda Charlie Hebdo çalışanları, ikisi polis memuru olmak üzere on iki kişi hayatını kaybetti. Yapılan saldırının nedeni ve gizemi bi yana dursun saldırı gerçekleştikten sonra dünya basının da yer alan haberler ve devlet başkanları tarafından yapılan açıklamalar saldırıdan daha çok gündem konusu oldu. Kimilerine göre bu olaylar, günümüzde sıkça duyduğumuz ve bizlerinde yayılmasından endişe duyduğumuz İslamofobi’yi ateşlemek içindi. Bu saldırıdan sonra 11 Ocak Pazar günü Cumhurbaşkanları ve Devlet Başkanlarının da arasında bulunduğu Paris’te teröre karşı dayanışma yürüyüşü düzenlendi. Ardından bu yapılan yürüyüşün fotoğraflarında herkesin gözüne çarpan ve “yok artık” dedirten bir husus vardı ki o da; İsrail Başbakanı Netanyahu’nun teröre karşı yapılan bu yürüyüşte yer alması! 7 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasında 1898 kişinin hayatını kaybettiği katliamın sorumlusu olan, Gazze sahilinde öldürülen çocukların faili olan, “Saldırıları genişletin” emri verip 111 kişinin yaralanmasına, 268 evin yıkılmasına, 228 ev ve 2 Camii’nin hasar görmesine sebep olan, birde üstüne; “Kudüs için savaşıyoruz” diyen İsrail Devlet Başkanı Netanyahu’nun teröre karşı yapılan eylemde yer alması!

Tüm bunlar yetmemiş gibi birde “İsrail’in tarafındayız” diyen Merkel’in, “Ben İsrail dostuyum. İsrail’in etrafı Hamas, Hizbullah ve İran tarafından çevrilmiş durumda. İsrail’e destek olmak bizim görevimizdir” diyen Birleşik Krallık Başkanı David Cameron’ın da bu yürüyüşte yer alması akıl alır şey değil.

Dünyanın gözü önünde milyonlarca insan katledildi. Suriye de, Irak da, Afganistan da, Müslümanlar katledilirken bütün dünya üç maymunu oynadı. BM sadece bunu kınamakla yetindi. AB kılını bile kıpırdatmadı. Ama Fransa’da yaşanan bu olaydan sonra The New York Times, New York Daily News ve CNN gibi dünya basının önde gelen kuruluşları tüm bu olan bitenleri haberlerine taşımaktan kaçınmadılar. Katil Esed Suriye’de onlarca insanı katlederken sesini çıkarmayanlar, bu saldırıdan sonra Amsterdam, Brüksel, Barcelona, Berlin, Kopenhag, Londra ve Washington şehirlerinde sokaklara döküldüler. Bu olayları Müslümanlar planladı, bunların faili onlardır veyahut Müslümanlar terörü desteklemektedir gibi algı manipülasyonlarını gerçekleştirmek isteyenler bilsinler ki, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun da dediği gibi; “Terörün herhangi bir şekilde İslam’la ya da başka bir dinle anılmasına izin vermeyeceğiz.” Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bu yürüyüşte yer alması kendisinin de belirttiği gibi; “Avrupa da ki Müslümanlara yalnız olmadıklarının, arkasında Türkiye Cumhuriyetinin olduğunu” göstermek içindir. Son olarak değinmek istediğim bir husus da şudur ki; Fransa’nın geçtiğimiz günlerde Filistin’i devlet olarak tanıması, Bağımsız Filistin devleti kurulması için BM’de Evet oyu kullanmasından sonra bu olayların yaşanması bir tesadüf olsa gerek! 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 128
Kayıt tarihi
: 29.12.14
 
 

Genç bir Anestezist. İstanbul doğumlu. Aslen Erzurum'lu. Cumhurbaşkanı'nın  uzak mesai arkadaşı. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster