Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Temmuz '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
387
 

“Her yazı mektuptur.”

“Her yazı mektuptur.”
 

Her yazıya mektup denebilir mi? (Sabahattin Gencal)


TDK Mektup Özel Sayısını ( 1Temmuz 1974) okuyorum. Aslında 1975’te okumuştum bu sayıyı; ama öyle unuttum ki sanki yeni basılı bir eseri okuyor gibiyim. 

Kemal Demiray’ın Tanzimat’tan Günümüze Değin Mektup adlı yazısından bir paragraf alıyorum: 

“Mektup insanlar arasındaki sosyal ilişkilerden, kişisel ve sosyal sorunlar üzerinde düşünce alış­verişi gereksinmesinden doğmuş bir anlatım yoludur. Nurullah Ataç pek haklı olarak "... Her yazı mektuptur. Şiir, hikâye olsun; deneme, eleştirme olsun; hepsi birer mektuptur..." der. Evet, her yazı bir mektuptur, ama her yazı mektup gibi yazılmaz. Mektup yazan adam ille bir konuda kalacağım diye çırpınmaz, oradan oraya geçer, yukarıda bir diyeceğini unutmuşsa onu aşağıya yazıverir; kendinden açar, ahbaplarını, arkadaşlarını anlatır." 

Her yazı bir mektupsa bu yazdığım da mektup sayılır mı? Nurullah Ataç’ın düşüncesi bir bakıma doğru. Okurlara şöyle ya da böyle mesaj veriliyor. Yalnız mektuplarda biçim farkı var. 

Mektuplardaki biçim konusuna hiç girmeyelim. Öyle ya, günümüzde, nasılsa mektup yazılmıyor. İletişim araçları mektubun pabucunu dama attı. 

O klişe mektuplardan ben de yazdım bir zamanlar. Az da olsa başkalarının da mektuplarını yazardım ilkokul sıralarındayken. O mektuplardaki samimi havayı, inanın hiçbir kitapta bulamadım. 

“Her yazı mektuptur.”belki; ama bana göre, deneme yazılarında mektup havasını, mektup tadını daha çok bulabiliriz. Bu arada ünlü bir denemecinin, Seneca’nın mektuplarını da deneme kategorisinde gösterdiğini de belirteyim. 

İçimden mektup yazmak geliyor.. Başta Milliyette Blog yazanlara olmak üzere, diğer bloglarda ve sitelerdeki yazanlara seslenmek istiyorum. 

Selâm kelâm etmeden, hal hatır sormadan mektup mu yazılır. Biliyorum, tatsız tuzsuz olur böyle mektuplar. Varsın olsun. Hiç yoktan iyidir. Tattan tuzdan açılmışken belirteyim. Tatlı da, tuzlu da yasak bana. Yetmişe bir yıl kala böyle yasaklar olağan karşılanır. Ancak yazıların tatsız, tuzsuz olması olağan karşılanır mı bilmem. 

Bir yemek, nasıl ki herkesin damak zevkine uygun düşmezse bir yazı da her okurun beğenisini kazanamaz. Onun için şöyle bir düşünce geçti aklımdan: Mektuplarda muhatap bir kişi oluyor ya, yazı yazarken de bir kişiyi muhatap alayım. Yalnız size yazayım. 

Sizi tanımadan da size yazamam ki. Onun için en az 3-4 yazınızı okuduktan sonra yazacağım. Ancak ne isim bildireceğim ne de yazılarınızın başlığını. 

Mektup yazacağım kişi bunu okuyamayabilir. Varsın okumasın. Sağlık olursa ben okurum yazdıklarımı. Bu konuda da anlayamadığım, açıklayamadığım bir husus var: Denemeciler, sözde sadece kendileri için yazarlarmış; ama ne hikmetse yazıları çok okunuyor. Diyorum ki, “Sadece kendim için yazıyorum.”diyenler samimi midir? Şöyle olabilir, hiçbir sınırlama kabul etmeden, başkaları okumayacakmış gibi serbestçe yazar. Ama her yazar okunmak ister. Yanlış mı düşünüyorum. 

Mektuplar yalnız muhatapları tarafından okunur. Böyle herkesin okuduğu yazıya mektup mu denirmiş. Demek ki mektup denirmiş. Ben mektup diye çocukluk dönemimde yazdıklarıma derim. Ama devir değişti. Eh, ne yapalım, biz de ayak uyduralım ve de mektup denemeleri yazmağa başlayalım. Uğraşmak bizden, okumak sizden. 

 

 

Sabahattin Gencal, Başiskele – Kocaeli, 04. 07. 2011 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim. İltifatınıza layık olmaya çalışacağım. Hayırlı günler dileğiyle.

Sabahattin Gencal 
 04.07.2011 18:37
 

Öğretmenim, ister mektup, ister deneme yazın, tatlı tatlı okutuyorsunuz... Elinize, dilinize sağlık...

Erdal Ceyhan 
 04.07.2011 10:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 181
Toplam yorum
: 287
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 626
Kayıt tarihi
: 29.03.11
 
 

1943'te Trabzonda doğdu. Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen okulunu bitirdikten sonra girdiği Bursa Eğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster