Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ağustos '12

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
353
 

“Hiç”liğin öyküsü

“Hiç”liğin öyküsü
 

Bir hiç den ibaret insalığın öyküsü


Emine Supçin bu isme dikkat. Eğer aynı verimlilik ile yazmaya devam ederse yazın dünyamız yeni bir yazara kavuşuyor. Bir roman, öykü tadında okudum kitabı “Hiç”i.

Uzun zamandır ne kitap okuyabiliyordum ne de yazabiliyordum. Duydum ki Emine Supçin kitap yayınlamış dediler. İlk fırsatta D&R dan temin ettim ve inanın Üçkuyular-Alsancak iskeleleri arasında gidip gelen vapurda iki seferde bitiriverdim. Su gibi akıverdi.

“Hiç” bir insanlık öyküsü, insanlık tarihi. Ama bir adım bile öteye gidememiş bir insanın tarihi. Köleci toplumdan başlıyor kapitalizm ile son buluyor. Ama öyle ağır,yeknesak bir  tarz değil. İçinde bilgi yok. Teori yok. En önemlisi bilgiçlik yok. Sadece insan var kitabın merkezinde. Alıyorsunuz, bir çırpıda okuyorsunuz.

Kahraman aramayın yazılarında. Emine Supçin kendisi kahraman zaten. İnsanlıktan istifa etmesi onu başlı başına kahraman yapıyor. Ayrıca siyah güneş gözlük takan adamları anlatmış kitabının  bir yerinde. O satırları okurken Tv haberlerinde nedense RTE vardı. Gülümsedim sadece ağlamak dururken.

Mizahın koyusu var yazılarında, hem de kapkara türünden. Bir düşünürün şu sözleri dikkatimi çekti. “İnsanlık daha İlkel çağda yaşıyor çünkü henüz dinler çağını kapatamadık” Tam böyle değilse bile sanırım bu anlamı içeriyordu söz.

Kendisi de kadın olduğu halde yoğun bir kadın didiklemesi var kitapta. Ben bu yanını da sevdim kitabın. Eh ne de olsa erkeklik var serde.Ama bizde nasibimizi almış yer yer.

Kitabı okuyup bitirdiğimde ertesi gün gazetelerde bir haber dikkatimi çekti. Londra olimpiyat oyunlarının kapanışında okunan bir şarkı TRT’nin sansürüne uğramış.O şarkı yazarımızın hayallerini yansıtıyor sanki.İşte  John Lennon’un şarkısının sözleri.

HAYAL ET

Hayal et cennetin olmadığını

Denersen bu kolay

Altımızda cehennem yok

Üstümüzde sadece gökyüzü

Hayal et bütün insanların bugün için yaşadığını

Hayal et ülkeler olmasa

Bunu yapmak zor değil

Uğruna ölecek veya öldürülecek bir şey yok

Hayal et bütün insanların

Barış içinde yaşadığını

Bana bir hayalci diyebilirsin

Ama ben tek değilim

Umarım bir gün sen de bize katılırsın

Ve dünya tek vücut yaşar.

Hayal et mal mülk olmasa

Bunu yapabilir misin merak ediyorum.

Açlığa ve açgözlülüğe gerek yok.

İnsanların kardeşliği

Hayal et bütün insanların

Dünyayı paylaştığını

Bana hayalci diyebilirsin

Ama ben tek değilim

Umarım bir gün sende bize katılırsın

Ve dünya tek vücut yaşar.

 

Sevgili Supçin.İnsanlıktan istifa ederek başlamışsın kitabına. Acaba istifan kabul edildi mi edilmedi mi? Ben onu merak ediyorum. Seni tekrar kutlarım.

 

Saygılar

Ali İhsan Uğuz

16.08.2012-İzmir

 

 

 

Emine Supçin bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnşallah ilk fırsatta alıp okuyacağım. Teşekkür ederim bilgilendirmen için.. Emine Supçin bi tanedir! Selamlar :)

Bekir Gümüş 
 21.08.2012 23:27
Cevap :
İlk fırsatta okumanı öneririm. Zevkle okuyacaksın. Saygılar   22.08.2012 15:02
 

Değerli yazarım, sorunuzu yanıtsız bırakmayayım :) Evet, ben istifa ettim insanlıktan :) Kabul edilip edilmemesi umurumda değil. Mal beyanı gibi düşünün. :)) "Ben beyan ettim mi kardeşim, ettim! Eee?" derim vallahi :)) Ve insanlığın hem kendine hem de doğaya ettiklerine baktıkça, beyanı boş verin, "mal" kalmaya razıyım :)) // Ve John Lenon'ın bizde sansürlenen şarkısı!... Öyle özel bir değere sahiptir ki bende, ancak o kadar olur! Yazınızın altına şarkıyı eklemek de benden olsun diye; http://www.youtube.com/watch?v=RwUGSYDKUxU Milyonlarca kere teşekkür ederim kıymetli yazarım... Güzel dostluğunuza, cesaret tohumlarını ilk eken o değerbilir kişiliğinize ve varlığınıza sonsuz saygım, sevgim ve selamlarımla...

Emine Supçin 
 16.08.2012 23:38
Cevap :
Şarkıyı dinlediğimde inanın şok oldum. İngilizceyi bilmeseniz de müzik insanı alıp götürüyor zaten. Diğer övgülerinizi ise sizin yüceliğinize ve güzel kalbinizin bir yansımasıdır. Tekrar tebrikler ve devamını bekliyorum. Saygılar.  17.08.2012 8:59
 

Değerli yazarım, siz benim yazın dünyasında pek çok konuda İLKimsiniz. İlk size "Değerli yazarım" dedim belki de. Çünkü kitap sahibi olarak tanıdığım ilk MB yazarıydınız. Yazarlar tanrıydı benim muhayyilemde ve bu mealde benim yorum yazdığım ve yazılarıma yorum aldığım ilk tanrı sizdiniz. Nasıl teşekkür edeceğimi hala bilemiyorum. Fakat yazınızı facebook'ta paylaşırken üst bilgi olarak aynen şunu ekledim: "O benim, imzalı kitaplarına sahip olduğum ilk Türk yazardı. O bana, kitap yazabilecek olduğumu ilk fısıldayan sanal kahramandı. Gönül dostu, akıl arkadaşı, güzel insan, Ali İhsan Uğuz'un kaleminden... Milyon teşekkürlerimle güzel dost..." Aynen dediğim gibi, bana kitap yolculuğunda ettiğiniz rehberliğin sonucudur şu anlattığınız kitap. Milyon yeter mi bilmem ama sonsuz teşekkürlerimle, kaleminiz önünde reveransla eğiliyorum. Var olasınız, engin zenginliğim...

Emine Supçin 
 16.08.2012 23:31
Cevap :
Bu güzel kitap için bütün güzel övgüleri hak eden sizsiniz aslında. Sizin bu çabalarınızda bir su damlası kadar katkıda bulunduysam kendimi çok mutlu hissederim. Ben bütün kalbimle ikinciyi, üçüncüye ve devamını beklediğimi belirtmek istiyorum. Başaracaksın kardeşim. Yazın dünyamız senin gibi kalemi güçlü bir yazara (kadın olup da mizah yazanın olmadığı bu garip ülkede) hemde mizah yazan bir kadına şiddetle gereksinimi var. Eğer çok satan yazarlar arasına giremezseniz bence bu sizin değil yazın alanınında çarpık ve tekelci zihniyetinin bir sonucudur diye düşüneceğim. Çünkü bunu en iyi yaşayanlardan biriyim. Saygılarımla.  17.08.2012 8:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 306
Toplam mesaj
: 94
Ort. okunma sayısı
: 2160
Kayıt tarihi
: 11.04.08
 
 

3 Ocak 1958 doğumluyum. S.Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaktayım. Edebiyat ve sinema ilgim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster