Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '17

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
331
 

“Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya, yarın ölecekmiş gibi ahret için…” paradoksu

“Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya, yarın ölecekmiş gibi ahret için…” paradoksu
 

Bu, peygamberin hadisiymiş… Düşündüm de dilek gibi geldi bana; çünkü böyle bir şeyi ancak dileyebilirsiniz.

Peygamberin hadisi olduğu için önemli ve saygı duymamız gerekir çünkü kutsallık arz eder. Ama bu, bunun üzerine konuşamayız demek değildir.

“Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya, yarın ölecekmiş gibi ahret için…” İslam peygamberi müminlerin böyle hareket etmelerini öğütlemiştir zira bakıldığında bu hadisi şerife uyulma zorluğu var.

İnsan için iki halde bulunmak zordur; hadiste “Böyle olmaya çalışın diye murat edilmiş olmalı. Yani insan nasıl hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için çalışırken aynı zamanda yarın ölecekmiş gibi ahret için çalışabilir ki?

Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için çalıştığımız zaman zaten ahret aklımıza gelmez; tersinde de dünyayı düşünmeyiz. Bu bir emir ya da kuraldan ziyade müminlerin yaşarken içinde bulunacakları durumu anlatan bir sözdür. Zaten sorun inanmış birine bunu nasıl yapacağını bilemez.

“Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya, yarın ölecekmiş gibi ahret için…” hadisi “Yaşarken ahreti de unutma” demektir ki bunu herkes yapabilir. Ama hadisteki derin mana murat ediliyorsa bilmiyorum nasıl olacak…

Ama elbette dini söylemleri, ayetleri hadisleri biz tartışmayız; alırız bakar okur uyarız. Burada hadiste murat edileni yorumlayamayan müminler zorda kalmış olabilirler. Bizim anladığımız; hadiste murat edilen, ahretini unutma.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar Kerim Bey. Beden dünyaya, ruh ahirete şeklinde bir paylaşım yapılamaz!.. Beden ve ruh ikilisi bu dünya için birbirinden ayrılamaz bir bütündür, tamdır. Ahiret hayatında bedene ihtiyaç var mıdır yok mudur, onu ancak Allah bilir. Bildiğimiz kadarıyla bizler bir hiçiz. Mutasavvıflara göre tek bir vücud, vücud-ı mutlak vardır, O da Allah'tır. Bedenimiz topraktan yaratıldığı için toprağa, ruhumuz ise, Allah'a ait olduğu için Allah'a tevdi olunacaktır. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 09.06.2017 0:45
Cevap :
"Bildiğimiz kadarıyla bizler bir hiçiz." Bu cümle üzerinde çok durulur bence...Bir felsefe olarak dillendiriliyor.   12.06.2017 16:23
 

Merhabalar Kerim Bey. İslam'ın ana gayesi, insanın dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamaktır. Başlığınızı oluşturan bu söylemde aslında bir denge söz konusudur. Yani hem dünya, hem de ahiret mutluluğunu sağlayacak ilkelere bağlı kalmak yeterlidir. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 06.06.2017 3:06
Cevap :
"İslam'ın ana gayesi, insanın dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamaktır. Başlığınızı oluşturan bu söylemde aslında bir denge söz konusudur. Yani hem dünya, hem de ahiret mutluluğunu sağlayacak ilkelere bağlı kalmak yeterlidir." Anladığım kadarıyla bu hadisi şerifte istenene müminlerin uyabileceğini düşünüyorsunuz, vücudu dünyada ruhu ahirette yaşamak yani   08.06.2017 11:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5261
Toplam yorum
: 13624
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 662
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster