Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Nurettin Erdoğan Yönetici

http://blog.milliyet.com.tr/nurettinerdogan

31 Mayıs '16

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1544
 

"Hilekarlık ahmaklık, gurur eşekliktir" Sakıp SABANCI...

"Hilekarlık ahmaklık, gurur eşekliktir" Sakıp SABANCI...
 

Yaşadığım bir Anı... Nurettin Erdoğan


Yaşadığım bir Anı...


Yıl 1982... Bir gün Oto Sanayi’deki iş yerimde otururken hem kendi medeni cesaretimi ölçmek ve hem de belki konuşursam hayatımda bazı değişiklikler olur, bir şeyleri örnek alırım diyerek, Rahmetli Sakıp Sabancı ile görüşmek istedim.

Açtım o zaman bilinmeyen numaralardan Sabancı Holding'in telefonunu aldım. Arayıp, ‘Sakıp Bey'in sekreteri ile görüşebilir miyim? dedim (O zamanlar sekreter deniyordu; şimdi Asistan deniyor) bağladılar. Telefondaki bayan ‘-Buyurun’ dedi.

 ‘-Efendim’ dedim, ‘-Ben Sakıp Bey'in çocukluğumdan beri hayranıyım. Şu işle iştigal ediyorum. Kendisinden maddi hiç bir talepte bulunmak için değil, bana vereceği bir iki nasihatin, belki de benim hayatımda bir dönüm noktası olacağı düşüncesi ile aradım. Eğer bana bunu sağlayabilirseniz minnettarınız olurum’ dedim.


Sekreteri olan bayan, ‘-Sizi sevdim Nurettin bey’ dedi. ‘Sizi Sakıp Bey ile görüştüreceğim, ancak şu anda kendisi Amerika'da; geldiğinde telefonunuzu alıyım, mutlak sizi görüştüreceğim’ dedi.
Ve bir gün ben iş yerinde yokken beni aramış ve Sakıp Bey'in beni yarın sabah saat 10:00 da arayacağını söylemiş. Ertesi sabah erkenden gittim yerime oturdum ve heyecanla Telefonu beklemeye başladım. Saat tam 10:00'da Telefonum çaldı ve Karşımdaki bayan bana, ‘Nurettin bey, Sakıp Bey'i bağlıyorum’ dedi.

Karşımda; ‘-Buyur gardaşım’, diye bir ses duydum, heyecanlandım. Daha yaşım çok genç. ‘Efendim öncelikle benimle görüşme lütfunda bulunduğunuz için size minnetlerimi ve şükranlarımı arz ediyorum. Bendeniz çocukluğumdan beri sizin hayranınızım. Belki bana vereceğiniz birkaç nasihat, benim hayatımda bir dönüm noktası olacaktır’ dedim. Sakıp Bey ‘Ben de senin gibi genç gardaşlarımı garşıma alıyım, bir çayımı içirip onlarla sohbet edeyim, çooh amma çohh isterdim ammaaa buna ne vağtım var ne de başka zamanım; amma gonuş gonuşabildiğin gadar dinleyeceğim seni’ dedi.‘Aman efendim estağfurullah, Ben sizi dinlemek için aradım.’ dedim.


Yaşımı sordu, işimi sordu’ve bana dedi ki:


Bak Gardaşım, yaşın daha çook genç. Öncelikle günde bu yaşta en az 12 saat 15 saat Eşşekler gibi çalışacaksın dedi. Belirli bir yaşa geldiğinde ve işlerini rayına goyduğunda günde 8 saat ölene gadar eşşekler gibi çalışacaksın, 8 saat beyefendiler gibi yaşayacaksın, 8 saat de mışıııl mışıl uyuyacaksın. Bir de işlerini yaparken de hayatta da dikkat edeceğin şey şu olsun, Benim Rahmetli Babacığımın bir Lafı vardır: "Hilekârlık ahmaklıktır, Gurur Eşşekliktir." Yapacağın işlerde asla hileye Gaçmaaa.. Ben şu oldum, bu oldum diye sakın ha gurura gapılmaa yoksa perişan olursun. Gendini herkesten alçakta gör, hiç birşekilde mağrur olma. Herkese garşı güleryüzlü ol. Bir Gapıdan çıkarken asla o gapıyı gapatma, bir gün lazım olur. İşini sev eşini sev aileni sev, ülkeni sev...

Gibi nasihatler vermişti. Bunu sizlerle paylaşmak istedim. Belki Rahmetli Sakıp Ağa'nın bu sözlerinden ibret alan birileri çıkar da, bende vesile olmaktan büyük mutluluk duyarım.

Sevgiyle Kalın...

Nurettin Erdoğan

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı okudum. Çalışmak güzel, mütevazı olmak, kendini bilmek, dürüst olmak da, alçakgönüllü olmak da çok güzel. Yalnız Sakıp Bey günde 15 saat eşek gibi çalışacaksın demiş ya. İşte buna bir şey eklemek istiyorum. Biz bu dünyaya şirketlerimizi şahlandırmak, gökdelenler dikmek, ticarette en önde olmak için gelmiyoruz. Biz bu dünyaya Allah için yaşamaya geliyoruz, Allah’a kul olmaya geliyoruz. Günde 15 saat çalışacağız ama Allah için çalışacağız. Bir mümin olarak yaşayıp Allah yolunda harcayacağız. Yoksa insan sade bir kefenle gidiyor bu dünyadan. Allah için çalışmazsa da sonu çok büyük hüsran oluyor. Ayette şöyle bildiriliyor: O gün, öyle yüzler vardır ki, 'zillet içinde aşağılanmıştır.' Çalışmış, boşuna yorulmuştur. Kızgın bir ateşe yollanırlar. (Gaşiye Suresi, 2-4) Sonuçta Allah için çalışıp, Allah için yaşayınca, samimi bir kul olunca çalışmanın anlamı var, yoksa hepsi boşa gidiyor. Emin olun bu bilgi her şeyden daha değerli. Saygılar, hürmetler.

ErkanArkut 
 02.06.2016 16:32
Cevap :
Erkan Bey Merhabalar efendim, Elbette sizi çok iyi anlıyorum. Ama Sakın İbadet yapma, bırak ibadeti de çalış demedi ki. İbadet dediğiniz istediğiniz kadar yoğun çalışın, asla çalışmaya engel değildir. Yapmak isterseniz Sabah Namazınızı zaten erkenden evinizde kılar çıkarsınız. Öğle namazı , İkindi , akşam namazlarını toplasanız yarım saatinizi almaz. Bizim burada anlatmak istediğimiz Çalışmak, Çalışırken dürüst olmak, hileye kalkışmamak, gurura kapılıp da kendini üstün görmemeyi anlatmaya çalıştım. İbadet elbette ki Kulun Allah'a göre vazifesidir. Din ile ilgili yazı yazsam, o zaman her şartı konuşalım. Efendim Yeri geldiğinde Avrupa'nın herşeyini alırız, sonra onlara kızdığımız zaman mallarını protesto edelim deriz. Sonra bir de bakarız ki, protesto ettiğimiz malların hiç birini almasak, evde onların yerine koyacak şey bulamıyoruz. Evet Rahmetli Sakıp Ağa'nın dediği gibi Eşşekler gibi çalışmak mec- bu- ri- ye- tin - de- yiz... Bizim Markalarımızı Dünyaya satmalı, kendimiz marka olmal  10.06.2016 18:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 488
Kayıt tarihi
: 31.05.16
 
 

Kabataş Liseli olan Nurettin Erdoğan, ömür boyu eğitime inanan bir yönetici. Küçük yaşlarda girdi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster