Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '14

   
  Kategori
  Kültür - Sanat
  Okunma Sayısı
  343
   

  "Hoşgör, Boşver, Aldırma!"

  "Hoşgör, Boşver, Aldırma!"
   

  İnsan yapabileceği şeyleri yapabileceğini düşündüğü kadardır. O yüzden bir an önce eyleme geçmelidir. Vakit kaybetmek hayatı olduğu gibi kabul etmek demektir. Kendi çabamızla hayatı kabul edilebilir, yaşanabilir bir ölçeğe getirmeliyiz. Her şeyi bildiğimizi sanırken başkalarının bilmediklerine tepkisiz kalarak konuşmamamız imkânsız gibidir.

  Hayat öğrenilmiş çaresizliklerimizle dopdoludur. Önemli olan içimizde onları aşabilmek arzusu olmalıdır "Amacımız, imkansızı mümkün, mümkünü kolay, kolayıda zarif ve zevkli yapmanın yollarını bulmaktır. "Dr. Feldenkrais. Kaybedenler liginde gol atıp kazanmaya çalışıyoruz.

  Çoğu kez aşılamayan sınırları akıl koyar, duygular şartlara göre değiştiği için mukayese, tahlil ve tespitlerimizi allak bullak eder. İnandığımız şeyler günümüze uymuyorsa onları onlara göre uygulayıp değiştirmeliyiz. Düşüncelerimizin tarihi geçmeden onları tüketmeliyiz. Her gün yeni bir gündür, yeni bir güneş, yeni bir ihtimâl doğar, bu yüzden, geçmiş günleri düşünerek önümüzdeki fırsatları kaçırmamalıyız.

  Cesaretinizi koruyun ve yapabilmek inancı ve imkânının birleştiği dorukta en güzel başarıyı o yükseklikten ayaklarınızın altına alın ve enginlere dalıp seyredin. Başarısızlığa giden bütün yolları deneyin sonunda başaracaksınız. "Uzun vadede hiçbir şey yapmamanın kaybettirdikleri, bir şeyler yaparak kaybetmekten çoğu kez daha fazladır". O yüzden, bedeninizin ve beyninizin kontrolünü elinize alın çünkü kontrolsüzlük her yaptığınız eylemi kadere bağlar ve sizin önünüzdeki fırsatları değerlendirememenizi güçlü kılar.

  Yönünüz her zaman açıktır sadece hangi yolu tercih edeceğiniz sizi hedeflerinize götürür. "Akıntıya  kapılan, kıyıyı yürür sanır." Fuzuli, Zihninizi açık tutun ki önünüzdeki seçeneklerin farkına varasınız. Yaratıcı başarı sınırlı imkânlarımızla bile sınırsız imkânlar doğurabilir çünkü bilgi ve tecrübe sınırsızdır, sınırsız olan bir şeyinde sınırsız imkânları vardır.

  İnsanları korku kültürü bir arada tutar yoksa kendi olumlu düşüncelerinin sinerjisi değil. Kendi iç disiplinine sahip akıllar ancak hayatın huzur ve dengesini birarada tutabilir. "Her zaman aklınıza gelmeyen ama sizi amacınıza götürebilecek bir yol vardır." Çok çalışma, beceri ve bilginizle, bazen de tesadüfle bilinç altımızda saklanan yaptıklarımızın meyveleri olgunlaşmış ansızın çiçek açıyordur.

  Gerçek burda gün yüzüne çıkarken akıl edilmeyi bekleyen; "Önce alay edilen sonra şiddetle karşı çıkılan ve sonunda, "zaten olduğu biliniyordu."(Arthur Schopenhauer), denilen bir gerçektir. Tek bir gerçektir tesadüfen bir gerçek değildir. Geçmişten ders alarak yürüyelim, bu gün için koşalım, gelecek için tırmanalım.

  Her zaman  her yerde ne için yaşadığımızı hissederek yaşamalı, hiçbir nefesimizi boşa tüketmemeliyiz çünkü onlar sayılıdır. Size, Eddie Murphy'nin oynadığı "A Thousand Words" filmini öneriyorum, mutlaka izleyin ve insanın yaşamda kelimelerinin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

  Başarı tutkuyla hareket edenlerin ve bu güzel veciz sözlerin ışığından gidenlerin olacaktır: "Başarı güzel görünüşlüdür ama çoğunlukla ter kokar." Edison. "Üşenme, Erteleme, Vazgeçme"  Prof. Dr. Fuat Başgil. "Kuru gayret, sadece çarık eskitir." Atasözü. "İyi mazeretler bulmayı başaranların, başka bir iş başarabildikleri pek görülmemiştir." Benjamin Franklin, "Yerinde sayanlar yürüyenlerden daha çok gürültü çıkarır!" Cenap Şahabettin.

  Unutmayın! yapınızı özgüveninizle sıkı fıkı dost kılın sizi başarıya götürecek yapabildiğinize inandığınız çoktan eylemine geçtiğiniz şeylerdir.

  Kültür ve Sanatla kalın, haftaya içli dışlı başka konular hakkında konuşmak dileğiyle...      

  Tavsiye Kitap:

  Mümin Sekman

  her şey seninle başlar

  (156 Sayfa)

  İpek Altan bu blog'u önerdi.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

  Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 343
  Kayıt tarihi
  : 30.11.12
   
   

  Diyalog Gazetesi, Yazar. Öğretmenlik; Edebiyat, Dilbilgisi ve Komposizyon. İlgi Alanları:..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster