Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ağustos '17

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1886
 

“İç dengeyi kurmak ve dengede kalabilmek” nasıl sağlanabilir? 3 Yöntem

“İç dengeyi kurmak ve dengede kalabilmek” nasıl sağlanabilir? 3 Yöntem
 

Yaşamımızdaki denge kurabilmemizin yolu  yaşam alanımızda sağlıklı, mutlu, huzurlu ve keyifli bir hayata sahip olup olmadığımızı belirleyebilmek ve bu yönde harekete geçmek.

Peki, hayatımızda dengeyi kurmamızı sağlayacak alanlar neresidir? Çevremiz ile ilişkilerimiz, arkadaşlık ilişkilerimiz,  sosyal hayatımıza ve eğlenceye ayırdığımız vakit, sağlığımız, kendi kişisel bakımımız, kişisel gelişimimiz, fiziksel ortamımız-evimizde yaşadığımız ortam, iş yerimizdeki ortam, finansal durumumuz…

Bunlara hayatın çarkları da diyebiliriz. Bu çarkların dengede işleyebilmesi için, birbirini etkileyebilmesi, ancak her birinde tatminkar ve istenilen seviyede olmaya bağlı. Eğer istenilen seviyede değilse, bu seviyeyi yükseltecek hedefler belirlenmeli.

Kişinin kendi içsel yolculuğuna çıkması, hayatında değişimler yaratması elbette ki kolay değil. Hele ki bu süreçte egonun sürekli devreye gireceğini düşünürsek. Neden derseniz ego değişimi reddeder adeta kişinin bilinçaltı ile yüzleşmesini engeller. Oysa kişi ancak geçmişiyle yüzleştikten sonra bugününü daha dengeli ve huzurlu yaşayabilir.  Kendisini tanımayan kişi hayatının kontrolünü de eline alamaz.

Hayat dengesini kurmayı nasıl sağlayabiliriz?

1- Kendini doğru tanımak

Kendimiz ile ilgili farkındalığımız yaşam kalitemizi arttırır. Kendini tanıma aşaması bireyin kimliğini belirleyen özellikleri tanıması ile şekillenir.

Bireyin, kendi var oluşunun sebeplerini anlayabilmesi için kendisini doğru tanıması bunu yapmak için de kendisi ile yüzleşmeye cesareti olması gerekir. Kendi ile yüzleşmek, kişinin bir süre kendi ile baş başa kalması ve bazı soruları kendi içinde sorgulaması ile gelişir. “Ben kimim?” ve “Hayatta ne yapmak istiyorum?” Öncelikle bu soruların cevabını arayarak kendini tanımaya başlamalı.

Farkındalığın ilk aşamasını tamamlamak için, kişi bu soruların cevaplarını aramalı ve bu süreçte kendi misyonunu ve vizyonu belirleyebilmelidir.

Başarılı insanların en büyük özelliği bir misyona sahip olmaları. Misyon; kişinin bu hayatta neden ve kim için yer aldığını, bu hayata kattığı anlamın ve değerin ne olduğunu, kısaca kişinin var oluş amacını anlamlandırmasıdır. Öncelikle sizin misyonunuz ne, bunu belirleyin.

Misyon bugünümüzü, vizyon ise gelecekte varmak istediğimiz, varacağımız noktayı tanımlar. Vizyon en özet şekliyle gelecek resmini çizmektir. Bireyin gelecekte ulaşmak istediği ve varmayı hedeflediği noktadır. Vizyon sahibi kişiler gerçekte nereye gitmek istediğini bilir ve bu yönde davranışlarını belirler. Vizyonunuzu daha doğru belirlemek istiyorsanız; ne sorusunun yanıtını ararken, önünüzdeki her ne kadar uzak tarihler gibi görünse de; 5, 10 hatta 20 yıl sonra nerede ve nasıl olmak istediğinizi, güne uyandığınızda nasıl bir güne başlarsanız mutlu olacağınızı,  o gün nasıl bir evde uyanmak ve nasıl bir hayat sürüyor olmaktan memnun olacağınızı yazarak belirleyin. Özellikle gece uykuyu dalmadan, o anda hayalinizde yapabileceğiniz canlandırmalar ile hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilmek için kendinize çekme enerjisi oluşturabilirsiniz. 

2- Hedefler belirlemek ve bunlara ulaşmak

Hayatımızın içinde yer alan birçok alan var; sağlık, para, kariyer, kişisel gelişim, aile ve arkadaşlar, romantizm, eğlence-hobi gibi… Bu alanlar içerisinde neler dengede, neler eksik ya da sizi tatmin etmiyor, hangi alanlar geliştirilmeli? Seçtiğiniz alanlar için kendinize ulaşmak istediğiniz hedefler belirleyin. Bu hedefler makul, ölçülebilir, net ve bitiş tarihi belirli hedefler olsun. Birkaç alanda sorun varsa; bu durumda önce sizi en mutsuz eden ya da engeller yaratan alan ne ise onunla işe başlayabilirsiniz. Bir alanda istediğiniz başarıya ulaşmak sizi diğer alanlar için motive edecektir.

Kendinize hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak bir günlük alışkanlıklar listesi yapabilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak için hangi davranışları benimsemelisiniz, hangi kaynaklardan faydalanmalısınız; bunları belirledikten sonra en az 21 gün olacak şekilde her gün olmak kaydıyla uygulayın. Sonuçlara ulaşıncaya kadar bu süreyi (hedefiniz için belirttiğiniz süreyle uyumlu olacak şekilde) uzatın.

Gerçekleştirmek istenilen hedeflere ve istenilen hayat dengesine ulaşabilmek insanın kendi gücünü, değerlerini tanıması, duygularının farkında olması ile mümkün. Çünkü kendini doğru tanıyan kişi neleri yapıp yapamayacağını bilir, yapmak istediklerine kendin adar ve bu yolda cesaretli olur, yolundan da sapmaz.

Hedeflerinizi belirlediğinizde önce bunları kendinize saklayın. Önce bir tartın, başlayın ve hedefe ulaşmanız sırasında geçirdiğiniz süreci takip edin.

3- “Korkuları ile yüzleşmek”

Hayatınızı istediğiniz yerde görememenizin ve dengeyi kuramamanızın   engelleri arasında korkular da yer alır. Korkular ve kaygılar kişinin ilerlemesinde ve değişimler yaşayabilmesinde ciddi sorunlar yaratır. Korku duymanın sebebi aslında mevcut durumdan daha kötü bir duruma düşme endişesidir. Bu endişe ise hayatın gereken ve artık yürümeyen kısımlarında değişim yapılmasına engel olur.

Hem bir şeylerin yürümediğini görüyor ve değiştirmeniz gerekiyor hem de bu değişime başlayamıyorsanız önce korkularınız ile yüzleşmeniz gerek. Hayatınızın sürücü koltuğuna ancak gerçekten ne istediğinizi bilerek ve bunlar için emek vererek oturabilirsiniz. Kısaca konfor alanınızdan çıkmak konusunda endişelerinizi yenmeli ve kendinize inanarak değişime başlamalısınız.

Kişinin bilinçaltına yerleşmiş birçok korku var. Bunlardan bir kısmı başarıya ulaşmayı daha çok engelliyor. Peki, aşarıyı ve değişimi engelleyen en belirgin  korkular neler?

 

Başarısızlık korkusu,

Yetersizlik korkusu,

Reddedilme korkusu

Hata yapma korkusu

Eleştirilme korkusu

Kaybetme korkusu

Değersizlik Korkusu (Ben  hak etmiyorum, ben layık değilim)

 

Siz de bu tür korkular yaşadığınızı hissediyorsanız ya da yaşadığınız birçok olay bu korkuların sizde olabileceğine işaret ediyorsa; öncelikle bir karar verin. Bu korkular ile devam mı edeceksiniz yoksa bu korkular ile yüzleşip onları yenecek misiniz? Yaşadığınız ve istemediğiniz olayları tekrar yaşamaya, aynı tip insanları kendinize çekmeye devam  mı edeceksiniz yoksa yepyeni bir hayat mı oluşturacaksınız?

Kendini tanımak, dengeye gelmek ve dengede kalabilmek  biraz zaman ister ve evet zahmetli bir iştir ama sonuçlarını yaşarken alacağınız haz ve mutluluk bu uğurda verdiğiniz emeklere ve zamana değecek.

 

Yeşim BUYURGAN

Kişisel Gelişim Uzmanı, Eğitmen

 

*Telif hakları gereği yazılar yazar ismi ya da link belirtlmeden kopyalanamaz.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 402
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 4343
Kayıt tarihi
: 10.11.10
 
 

İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü'nden Kimyager olarak mezun olmuştur. 1996-1997 yılları ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster