Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Temmuz '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
451
 

“İçi boş diyorsanız, doldurun…”

“İçi boş diyorsanız, doldurun…”
 

Günlerden Pazar ya, televizyonun karşısına geçtik, ayaklarımızı da çaktırmadan sehpaya uzattık, başladık kanal sektirmeye…

Kanalın birinde başbakan konuşuyor, geç…

Ötekinde yine başbakan konuşuyor, geç…

Diğerinde yine…

Merak ettim, ne konuşuyor diye dinlemeye başladım… Hem de canlı, kanalların hepsi birden veriyor.

Konuşma, bildik bir mekânda, daha önceleri de sanatçılar, sporcular, yazarcılar gibi camiadan kişileri (Meşhurları) toplamıştı. Bu kez tamamı kadın, İstanbul’daki “Kadın Sivil Toplum Örgütleri”nin üyeleri toplanmışlar.

Toplantıda başbakanın şu sözleri dikkatimi çekti ve üzerinde durmak istiyorum. Geri kalan sözlerin tamamı, propaganda ve ikna etmeye yönelik sözler çünkü… Biraz da ajite etmeye

Diyor ki başbakan: "Açılım durdu, açılımın içi boş açılım yavaşladı gibi yorumların da gerçeği yansıtmadığını burada özellikle yansıtmak istiyorum. Açılım boşsa açılımın içini doldurmak isteyenlere sesleniyorum. O zaman bize lütfen dolduracak malzeme verin. Biz bunlara hayır demeyiz. Sadece açılım boş demekle bir şey kazanamazsınız. Bunu bütün Türkiye'ye seslendik sesleniyoruz Ama buna rağmen bize gelen herhangi bir şey maalesef yok."

Bu ifade ne yazık ki gerçeği yansıtmıyor…

Hükümet, yani iktidar, bir konu üzerindeki görüşlerini önce ortaya koyar, sonra da bunu paylaşır. Bir başka anlatımla, iktidar “Meramını” dile getirir ve “Ulusal” boyutta çözüm için TBMM içinde veya dışında tüm partilere, sivil toplum örgütlerine açılır. Onlar da düşüncelerini ve çözüm önerilerini belirtirler.

Adına önce “Kürt açılımı” sonra da “Demokratik açılım” dedikleri paketin içinde ne olduğunu başbakan veya iktidar, bugüne kadar açıkladı mı?

Ben bilmiyorum, bilen varsa beri gelsin…

Ya da, adı her neyse paketin, “Biz, iktidar olarak bu konuyu çözmeye kararlıyız, ancak konunun ‘Ulusal boyutta’ çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Gelin toplanalım, çözüm üretelim” dedi mi?

Ben bilmiyorum, bilen varsa burada da beri gelsin…

Önümüzde, adı her ne ise bir “Paket” duruyor, ama içinde ne var, iktidarın önerisi ne, bilemiyoruz.

Bizim memlekette bir laf vardır, içeriğinin ne olduğu bilinmeyen şeylerde “Karanlıkta it bilici miyim” denir. İktidarın niyetini ve fikrinin ne olduğunu bilemediğimiz bir konuda ne gibi fikir üretebiliriz ki?

Diğer yandan iktidar partisi, “İktidar” olduğu günden bu yana TBMM çatısı altında hangi konuda “Uzlaşma” içine girdi? Lütfen, bunu da bilen birisi varsa beri gelsin.

Başbakan, bugüne kadar kendisine şu veya bu konuda yapılan tüm öneriler karşısında tepki göstermiştir. Yani; uzlaşmadan görüşmeden, fikir alışverişinden yana değildir.

Bakınız bu toplantıda da kendisine sorular soru veya öneriler karşısında gösterdiği tepkiye…

“Kadın Sivil Toplum Örgütleri”nin üyelerinden biri Başbakan’a “Başörtülü kadınların sorunlarına gösterilen hassasiyet niye Kürt kadınlarına gösterilmiyor” diye soruyor. Soruya sinirlenen Başbakan “Ülkedeki her bireyin sorunlarına aynı şekilde yaklaşıyoruz” yanıtını veriyor. Diğer olumsuz yanıt verilen öneri ise “Kürtçe eğitim” konusunda geliyor. Başbakan’a “Kürtçe eğitim de mümkün olsun” önerisine, bunun şu anda gündemde olmadığı karşılığını veriliyor.

Demek ki başbakan, “Öneri” istemiyor, yaptıklarına ve yapacaklarına sorgusuz sualsiz “Evet” denilmesini istiyor… Bilmeli ki hiç kimse, AK Partinin veya başbakanın milletvekili değil…

Şimdi sormak gerekir başbakana…

Sayın Başbakan, o zaman niye topladınız bu insanları? Sizin kafanızın arkasındaki düşüncelere uygun önerileri istiyorsanız, bu nasıl olacak? Zaten siz bildiğinizi okuyorsunuz.

O zaman “Gelin içini siz doldurun” gibi sözlerinizin samimi olmadığını düşündük bugüne kadar, bundan sonra da öyle olacak her ne kadar “Ön yargılı” olmamaya çalışsak da.

Çünkü güven vermiyorsunuz…

19 TEMMUZ 2010

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Belleği zayıf bir toplumuz vesselam...Bundan 30 yıl öncesi, ülkenin başbakanıyla ilgili, bu nitelikte eleştirel bir yazı yazabilir miydiniz??? Yazsaydınız akıbetiniz nice olurdu.... Şimdi yazabiliyor olmanızdır işte, "demokratik açılım"...Atalarımız özetlemişler "yiğidi öldür ama hakkını yeme" diye...Hafızalara sunulur...

G.Çoban 
 08.08.2010 4:34
Cevap :
Sevgili Genç Kardeşim... Senin yaşın çok genç, belli... Ben, 50 senedir yazarım aynı üslupla ve bugüne kadar da "Akibetimde" bir değişiklik olmadı. "Belleğime" gelince... Yaşıma göre şimdiki gençlerden çok daha güçlü. Akloıma takılan şey de şu: Hangi "Yiğit"i öldüreceğiz onu bilemedim. Kaldı ki biz bugüne kadar hiç "Yiğit" öldürmedik... Saygılar...  11.08.2010 10:57
 

Ama o da ne bildiğini açıklamıyor. Açıklamasına da gerek yok. Zaten Kılıçdaroğlu iktidar olsun hiç sorunumuz kalmayacak. T.C. öyle bir lider bekliyormuş meğer. Yeni Anayasa yapacak. İşsizlere 500 lira maaş bağlayacak. Türbanın yararlarından bahsedip çağdaş aydınlarla kolkola gezdirecek, üniversite sınavı diye bi şey olmayacak, canı isteyen girip okuyacak. Yolsuzluk mu? Milletin kafasından ve lügatlardan bu sözü çıkaracak. Herkese eşit maaş verecek. Dış borçlar anında ödenecek. En önemlisi Terör şippedek kesilecek. Onun için kafanızı takmayın ufak-tefek şeylere. Kılıçdaroğlu geliyor. Ulus kurtaran aslan!

Yüksel ÖNAÇAN 
 20.07.2010 10:33
Cevap :
!... Teşekkür ederim...  20.07.2010 14:49
 

Sizin yazınıza ama!!

Ahmet Balcı 
 19.07.2010 15:07
Cevap :
"Evet" deyince yüreğim ağzıma geldi, "Yazıma" olduğunu anlayana kadar... Sonra rahatladım doğrusu.... Teşekkür ederim.  19.07.2010 15:59
 

referandumda HAYIR DİYECEĞİM:

Fatma Güneş ERGEN 
 19.07.2010 13:44
Cevap :
Keşke... Güvenebilsek de "Evet" diyebilseydik!... Teşekkür ederim...  19.07.2010 14:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 204
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 562
Kayıt tarihi
: 17.01.09
 
 

Yazacak belki bir çok şey vardır, ancak sadece "Yazmak en büyük tutkum" desem!... Sonrasında da zate..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster