Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '15

 
Kategori
İnsan Kaynakları
Okunma Sayısı
428
 

"İnsanca" Zirveye tırmandık!

"İnsanca" Zirveye tırmandık!
 

Evet… “İş hayatında insan” olgusunun masaya yatırıldığı, birbirinden değerli uzmanların gözünden, gönlünden ve dilinden “insanca” yaşam sırlarının ortaya serildiği, başarılı bir operasyonun ardından, bir şeyler söylemeden edemedim.
 
PERYÖN Güney Marmara Şubesi Bursa 13. İnsan Kaynakları Zirve programı mottosu “insanca” olarak seçilirken,”parmak izi” ile de İnsan yönetiminde çok önemli bir konuya parmak basarak imza atması, beni oldukça heyecanlandırdı doğrusu.
 
Aldığım mesaj;
 
“İnsan her alanda olduğu gibi iş hayatında da, ihtiyacı olan tüm kaynaklarla beraber tam ve eksiksiz olarak yaratılmıştır. Nasıl ki, değerli bir taşın parlaması için ışığın doğru yerden ve doğru şekilde yansıması gerekiyorsa, parmak izi gibi farklı özelliklere sahip insanların da yetenekleriyle parlaması ve parlaklığın sürdürülebilir olması için ışık oluyor, insana “insanca” değer veriyoruz. İnsan yönetimi alanında çalışan bizler bu farkındalıkla insana, insanca yaklaşımın haritasını oluşturuyor ve bu harita eşliğinde varmak istediğimiz yere sapmadan, dağılmadan varmayı hedefliyoruz.”
 
Günümüzde canlı bir organizma olarak değerlendiren şirketlerin kuruluş amacı pek tabii çalışanlarını mutlu etmek için değildir. İlk amaçları kârlılığını koruyarak hayatiyetini sürdürmektir.
 
Ancak “olgun” olarak değerlendirebileceğimiz ergenlik dönemini başarıyla atlatmış, bedensel ve ruhsal sağlığını koruyabilmiş başarılı şirketler, yüksek kâr amacı güderken çalışanlarının da mutlu olmasına gayret ederler. Bugün biliyoruz ki, hayatlarından memnun insanlar her alanda olumlu sonuçlar yaratıyor.
 
Yakın geçmişte salt beden sağlığı (finansal doyum) için duygusal sağlığı (şirket çalışanları arasındaki ilişkilerin kalitesi, verimlilik, etkinlik ve yeteneklerin doğru kişi ile doğru yerde değerlendirilmesi)göz ardı edilip, makinelerin egemenliğinde, verilen rakamda üretim yapmak üzere yönlendirilmiş, ot beyinli insan profili yaratırken, bu gün an ve an değişen dünyaya ayak uydurabilen sadece bu gün değil gelecekte de ayakta kalabilecek yetkinliklere önem veren bir zihniyetle, şirketlerin bedensel ve duygusal zindeliği esastır.
 
Günümüzde artık sadece makine başındaki personeli yönetmekten, insanın sınırsız kaynaklarını, yeteneğini, becerisini, yönetmeyle anlam kazanan “İnsan Kaynakları “departmanı, şirketin akıl-ruh;bedensel ve duygusal sağlığını dengede tutan bir mercii haline gelmiştir.
 
Şirket bünyesine gerekli, taze ve sağlıklı kanı pompalayan “kalb”merkezi durumundadır. Nasıl ki, kalp sağlıklı bir beden için her organın ihtiyacı olan kanı her bir hücreye ulaştırmak zorundaysa, bir “İK” departmanı da şirket birimlerini olması gerektiği gibi besleyebilmelidir. Bu durumda da, sağlıklı bir kalp yani sağlıklı bir “İK” departmanı ihtiyacı doğuyor. Bu da ancak önce kendini yönetmeyi başarmış,kendini tanıyan, gelişimle beraber kendini dönüştürmeye hazır, ego terbiyesine önem veren,bütünsel bakış açısını benimsemiş, “insanca” yaşam felsefesini ilke edinmiş“İK” yöneticileri ile olacaktır.
 
Güney Marmara Bursa PERYÖN Derneğinin, İnsana “İnsanca” yaklaşımı bana Bursa’nın gelişen sanayisinde sağlıklı bir kalbe sahip, beden ve ruh sağlığı yerinde olan şirketlerin doğup büyüyeceği izlenimi veriyor.
 
Ne kadar FARKINDALIK; O kadar “SAĞLIK”.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 4407
Kayıt tarihi
: 19.12.12
 
 

Kainatta nokta, nokta da kainat olan "İNSAN" İnsanı keşfetmek için cıkılan yolda bir yolcu sadece. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster